Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy mogę sprzedać oprogramowanie, które dostałem od firmy?

01 Nov 2009 12:04 3587 15
  • Level 16  
    Witam.
    Tak jak w temacie.
    Czy mogę sprzedać oprogramowanie, które dostałem od firmy(państwowej)? Oprogramowanie było dołączone z komputerem.
    Jest to Win xp proff i Office 2003 OEM -1CD - tyle jest zawsze cd w 2003?

Jeśli klucze są zarejestrowane dla tej firmy a ja sprzedam jakiemuś Panu - czy jest to zgodne z prawem?
    Pozdrawiam.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 25  
    Tylko jeśli prawnie sprzęt przeszedł na Twoją własność - umowa kupna/sprzedaży lub inny dokument potwierdzający, że jesteś jego właścicielem.
  • Level 16  
    tak mam takowy dokument :) "LIKWIDACJA ŚRODKA TRWAŁEGO"
  • Level 39  
    Na pytanie
    Quote:
    Czy mogę sprzedać oprogramowanie które dostałem od formy
    należy w tym przypadku odpowiedzieć NIE. Oprogramowanie OEM należy sprzedawać tylko i wyłącznie ze sprzętem, na którym zostało zainstalowane.
  • Level 16  
    nom tak ale na allegro 50% offica 2003 to OEM
  • Level 39  
    pentagramsss wrote:
    nom tak ale na allegro 50% offica 2003 to OEM

A co to zmienia w kwestii prawa?
    Poczytaj: http://www.microsoft.com/poland/licencje/programy/oem.aspx#ovs4
    Chodzi o ten fragment:
    Przekazywanie praw własności

Prawa wynikające z Umowy Licencyjnej Użytkownika Oprogramowania (EULA) są przyznawane użytkownikowi przez firmę typu System Builder i odnoszą się do komputera, z którym licencja została pierwotnie przekazana. Firma typu System Builder ma obowiązek świadczyć pomoc techniczną w ramach licencji na oryginalnym komputerze. Przeniesienie licencji na inny komputer nakładałoby na niego ten obowiązek w odniesieniu do komputera, który został wyprodukowany przez innego producenta. To jeden z głównych powodów, dla których licencja OEM System Builder nie może być przenoszona. Krótko mówiąc, oprogramowanie w wersji OEM jest „przywiązane” do oryginalnego systemu komputerowego, na którym zostało zainstalowane.

Można jednak przekazać innemu użytkownikowi cały komputer wraz z prawami wynikającymi z licencji na oprogramowanie. Wraz z komputerem przekazywanym nowemu użytkownikowi należy przekazać oryginalne nośniki z oprogramowaniem, instrukcje obsługi (o ile zostały dostarczone) i Certyfikat Autentyczności (COA). Zaleca się także przekazanie oryginalnej faktury zakupu lub paragonu. Dotychczasowy użytkownik przekazywanego komputera nie może zachować żadnych kopii oprogramowania.
  • Level 16  
    co może się stać jeśli sprzedam komuś takową wersję i przypuśćmy panowie w niebieskich mundurach napadają mu na dom?
    Czyli mogę sprzedać ten produkt ale nie zgodnie z prawem... Jest jakiś punkt dzięki któremu mogę się usprawiedliwiać?
  • Level 39  
    Sam sobie odpowiadasz na pytanie - sprzedając ten program łamiesz prawo, a problemy może mieć również firma, na którą zainstalowano oprogramowanie OEM.
    Coś mi się wydaje,że handlowanie oprogramowaniem OEM najczęściej ze szkół i urzędów administracji państwowej stało się sportem narodowym.
  • Level 16  
    czyli nawet nie mogę sprzedać z komputerem ponieważ płyta była kiedyś wymieniana i nie na gwarancji... ;/
  • Level 39  
    Powinieneś w takich sprawach kontaktować się z przedstawicielem Microsoft w Polsce. Na forach dyskusyjnych nie uzyskasz wiążącej informacji tak wiarygodnej jak u źródła.
    Sprawa odsprzedaży tego typu oprogramowania jest dość delikatna. Zdarza się, że np. pracownik załatwi sobie zestaw metodą "na likwidację środka trwałego" i zabierze z firmy jedyny nośnik z instalacją programu zakupionego w wersji OEM z licencją wielostanowiskową, co powoduje, że firma pozostaje z komputerami, na których zainstalowano system i pakiet biurowy, a nie posiada płyt instalatora.
  • Level 16  
    Ja sobie nie zabrałem tego nośnika tylko dostałem w kartoniku od płyty głównej.

Dodano po 5 [godziny] 4 [minuty]:

"licencja MS uległa zmianie już jakiś czas temu. Obecnie możesz sobie
    spokojnie kupić OEM i zainstalować go na komputerze, który miałeś
    zakupiony wcześniej."
    hmmm to w końcu można czy nie.. Biorąc to na rozum... Jeśli OEM byłoby nie legalne sprzedawać na allegro to pewnie policja doczepiła by się tych na allegro bo ich jest mnóstwo-to tak jak przegrać płytę i sprzedać.
  • Level 25  
    pentagramsss wrote:
    czyli nawet nie mogę sprzedać z komputerem ponieważ płyta była kiedyś wymieniana i nie na gwarancji... ;/

Jest to niezgodne z licencją producenta a tym samym nielegalne... Przeczytaj licencje...
    Oprogramowanie sprzedawane na alegro jako OEM bez sprzętu jest najzwyczajniej nielegalne i niczym nie rożni się od piratów...
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    mrsebolo wrote:
    Oprogramowanie sprzedawane na alegro jako OEM bez sprzętu jest najzwyczajniej nielegalne i niczym nie rożni się od piratów...

Popatrz, to nie wiedziałem, że wszystkie firmy sprzedające w Polsce oprogramowanie naruszają prawo.
    Poczytaj najpierw o zasadach licencjonowania OEM wprowadzonych przez Microsoft już dawno temu, to przestaniesz jakieś głupoty o sprzedaży ze sprzętem wypisywać.
  • Level 16  
    Czyli ten śmieszny OEM to dodatek do sprzętu ?;/ ale żenada, paranoja... chociażby można było na jednym kompie używać klucza ;/.
  • Level 16  
    Z tego co przeczytałem- jeśli się montuje własny komputer można zakupić OEM pod dowolny sprzęt-jeśli sprzęt jest kupiony z OEM to nie można konfiguracji zmienić(można ale win papa).