Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 12V / 20A na tranzystorach mocy : by Marcinszyk

marcinszyk 01 Lis 2009 19:13 46525 96
 • #31
  Dławik81
  Poziom 15  
  Ciekawy projekt zasilacza wysoko prądowego ,ale martwi mnie jedno ze układ nie posiada zabezpieczenia w przypadku zwarcia oraz zabezpieczenie nad prądowe czy napięcie nie jest zbyt za niskie na wyjściu pod obciążeniem odbiornikiem na zaciskach jest lekki spadek napięcia, przydała by się tez regulacja prądu i napięcia, można było by wtedy doregulować parametr na wyjściu wtedy układ zasilacza stał by się bardziej funkcjonalny w pracowni elektronika .
 • AdexAdex
 • #32
  marcinszyk
  Poziom 11  
  W zasilaczu przy bardzo dużym prądzie napięcie rzeczywiście spada do ok 10,5V , ale to raczej kwestia trafa.
 • #33
  Jarecki669
  Poziom 20  
  Tak jak pisał przedmówca - zaglądnij do noty katalogowej, ta aplikacja jest poprawna.
  Jeśli chodzi o mnie, przy takich dużych prądach chyba lepiej byłoby wykonać przetwornicę, na pewno byłyby mniejsze straty mocy, niepotrzebne byłyby też tak wysokie pojemności kondensatorów elektrolitycznych. Ale wyższy stopień skomplikowania konstrukcji.
  Kolego marcinszyk, jeśli to twój pierwszy projekt, to OK, chociaż zastosuj się do wcześniejszych rad kolegów, właśnie odnośnie zabezpieczeń nadprądowych i umieszczeniu bezpiecznika topikowego. Niby prosty zasilacz, ale...
 • AdexAdex
 • #34
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Myślałem jeszcze nad przetwornicą impulsową , ale nie czuję się na tyle doświadczony , żeby grzebać przy "nie przetworzonym" 230V.
 • #35
  SP5ANJ
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  marcinszyk napisał:
  W zasilaczu przy bardzo dużym prądzie napięcie rzeczywiście spada do ok 10,5V , ale to raczej kwestia trafa.

  Jeżeli mówimy o takiej stabilizacji - czyli +/- 12V do 10,5V - to wszystko jest OK. :D

  Ja osobiście preferuję stabilizację o spadku napięcia rzędu 300mV (0,3V) pod obciążeniem 25A przy napięciu wyjściowym +12V.


  Pozdrawiam.
 • #36
  Ptolek
  Poziom 36  
  Transformator o napięciu wtórnym 12V to za mało do tego zasilacza, 20V to znowu za dużo. Optymalnie by było ok. 16V, wtedy ani straty nie będą ogromne ani nie straci stabilizacji przy dużych prądach.
 • #37
  herdi
  Poziom 23  
  marcinszyk napisał:
  tylko trzeba tranzystorów mocniejszych poszukać , albo :
  1 BD250 = 25A Max
  80A / 25A =ok 4szt X2 (tak dla bezpieczeństwa)

  i co? to wszystko? równolegle je i cześć?
 • #38
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Muszę chyba wymienić R1 i R2 , bo trochę nadmiernie się grzeją.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Cytat:
  i co? to wszystko? równolegle je i cześć?

  Na emiter każdego musisz dać rezystor 10W 0,1Ω dla wyrównania prądów.
 • #39
  herdi
  Poziom 23  
  marcinszyk napisał:
  Muszę chyba wymienić R1 i R2 , bo trochę nadmiernie się grzeją.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Cytat:
  i co? to wszystko? równolegle je i cześć?

  Na emiter każdego musisz dać rezystor 10W 0,1Ω dla wyrównania prądów.

  a jakbym kupił to trafo ale na 14V to nie będzie stabilniej przy 12V na końcu ?
 • #40
  ELEKTRONIK1994
  Poziom 11  
  Wspomniałeś, że użyjesz go do jakiejś konstrukcji. A można wiedzieć co to będzie.
 • #41
  hiv_sick
  Poziom 22  
  dymbol1992 napisał:
  maly.borkowo napisał:
  12V to za mało... stabilizator do prawidłowej pracy powinien mieć 3V więcej z tego co mi wiadomo. Napięcie na wyjściu nie jest za niskie?


  Po wyprostowaniu będzie miał 12 * pierwiastek z 2 czyli 12*1,4=16.8


  Ja bym jeszcze odjął ok. 1,4V - spadek napięcia na diodach (mostek prostowniczy).
 • #42
  bubi89
  Poziom 21  
  W praktycznym elektroniku z czerwca 1999r było opisane jak zrealizować taki układ z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym. Polecam Ci zaglądnąć do tego numeru. Napięcie 12V przy takiej mocy to nieco za mało dla takiego zasilacza polecałbym 15-17V. 20V zdecydowanie za dużo. Dwa tranzystory to myślę że to nieporozumienie co najmniej 4 dla wygody i zwiększenia niezawodności pracy układu. Ścieżki możesz wzmocnić dolutowywując do nich drut miedziany o 2,5mm², a najlepiej 4mm², może być nawet linka. Przewody do tranzystorów tez muszą być solidne.
 • #44
  Mr.K
  Poziom 23  
  Motronic napisał:
  A po co kombinacje


  A nie pamiętasz tego, gostka co chciał zrobić zasilacz 40-50A na transformatorze do jakiegoś wzmacniacza samochodowego.
  Do autora tematu tu masz lepszy schemat Link. A wysokie prądy robi się na przetwornicach chyba, że to mini „spawarka z grzałką”. Kup sobie jakiegoś ATX z alledrogo i masz zasilacz 12V 20A za jakieś 30zł plus gratis napięcia 3.3V 5V. Co to ma zasilać?
 • #45
  meteor77
  Poziom 16  
  Witam!
  Do kolegi Marcinszyk - jeśli ma powstać rozsądny zasilacz to proponuję zastosować się do następujących wskazówek:
  1. Transformator z odczepem w środku - potrzeba wtedy tylko dwóch diod do pełnookresowego prostowania. Zysk to o 50% mniejsze straty na prostowniku. Diody Schottky'ego pomogą jeszcze o następne 40% zmniejszyć straty na mostku.
  2. Stabilizator napięcia typu Low Drop Output (LDO) - zadowoli się minimalną różnicą napięć między wejściem a wyjściem. Praktycznie oznacza to możliwość znaczącego obniżenia napięcia transformatora. Schematów na Elektrodzie jest mnóstwo i wszyscy na tym się znają. Wystarczy dosłownie kilka elementów i mamy piękny stabilizator. Przy dobrym rozwiązaniu układowym uzyskanie minimalnej różnicy między wejściem a wyjściem stabilizatora rzędu 250-300mV jest łatwe - dotyczy tylko pracy z napięciem DC bez tętnień. W rzeczywistości trzeba zapewnić różnicę napięć przynajmniej 2 do 3V (pod pełnym obciążeniem) ze względu na tętnienia i ewentualne spadki napięcia w sieci zasilającej.
  3. Tranzystory mocy powinny być dobierane tak, aby moc wydzielana w każdym z nich była rozsądna do odprowadzenia. Wartość prądu na tranzystor to nieporozumienie wśród elektroników - chodzi o moc a nie o wartość prądu. Moc to iloczyn różnicy napięcia na tranzystorze i prądu przez niego płynącego. Sugeruję nieprzekraczanie 20% mocy katalogowej tranzystorów ponieważ zwykle większe tracone moce wiążą się z wyższą temperaturą a ta drastycznie skraca żywotność elementów (tu tranzystorów). Tranzystory są stosunkowo tanie a zasilane urządzenie zazwyczaj kosztowne. Oszczędzanie i przesadzanie tu się po prostu nie opłaca! Rezystory emiterowe to konieczność aby wyrównać moc traconą w poszczególnych tranzystorach!
  4. Bateria kondensatorów elektrolitycznych liczona z "zapasem" około 3 do 5mF na każdy 1A prądu.
  5. Konieczne jest zapewnienie pracy w bezpiecznym obszarze pracy tranzystorów (SOAR) - niezbędna jest specjalna charakterystyka prądowo-napięciowa z redukcją traconej mocy w tranzystorach. W każdej poważniejszej konstrukcji to konieczność. Przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1339226.html
  6. Zabezpieczenie termiczne jest obowiązkowe.
  7. Zalecenia typowe, takie jak stosownie do prądu duża średnica przewodów połączeniowych, tranzystory montowane najlepiej bez podkładek izolacyjnych, koniecznie z dobrze rozprowadzona pastą silikonową, duży radiator, najlepiej miedziany lub z płaskownikiem miedzianym dla ułatwienia rozpływu ciepła też wpłyną korzystnie. Niektóre z nich zostały już przez innych kolegów wspomniane.

  Pozdrawiam!
  Bartłomiej Okoński
 • #46
  store10
  Poziom 16  
  Czym kierowałeś się umieszczając jeden z tranzystorów na podkładce silikonowej?
  Nie mogę odgadnąć jej roli.

  Uzyskanie 300mV na elemencie regulacyjnym jest awykonalne. Trzeba uwzględnić wahania napięcia sieci.

  Cytat:
  Sugeruję nieprzekraczanie 20% mocy katalogowej tranzystorów.


  Jeśli można coś sugerować to nieprzekraczanie temperatury struktury 150°C. A to przy sensownym chłodzeniu oznacza możliwość osiągania spokojnie 50% mocy maksymalnej (liczonej w dokumentacjach najczęściej przy infinite heatsink o temp 25°C).
 • #47
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #48
  meteor77
  Poziom 16  
  Witam!
  Moje poprzednie informacje miały konkretnego adresata.
  Cytat:
  Prostowanie pełnookresowe z punktem neutralnym nie zezwala na wykorzystaniie pełnej mocy transformatora.

  Ogólnie rzecz biorąc to prawda. Problem to rezystancja uzwojeń - uzwojenia wtórne powinny być nawinięte 2x większego przekroju przewodem i zjawisko przestaje występować.
  Drugie rozwiązanie to użycie większego transformatora. Cena transformatora z mocą do 30 do 100% większą jest często tylko o 20-40% wyższa. Wystarczy poszukać.
  Zysk jaki w ten sposób osiągamy jest nie do pogardzenia - 50% redukcja mocy traconej w mostku! Nie zawsze wszyscy muszą robić totalne buble, bo będzie o kilka złotych taniej, często, jeżeli ma się odpowiednią wiedzę można za podobną lub nieco wyższą cenę zrobić coś znacznie na znacznie wyższym poziomie. To kwestia wyboru - zawsze jednak łatwiej wybierać jak ma się w czym.

  Cytat:
  4. Bateria kondensatorów elektrolitycznych liczona z "zapasem" około 3 do 5mF na każdy 1A prądu.


  Nie no, bez przesady. 1mF jest już wystarczające.


  Po raz drugi muszę koledze Motronic przyznać rację. 1mF na 1A prądu do aż za dużo. Wystarczy 0,3 do 0,5mF/ 1A prądu do każdego kiepskiego zasilacza.
  Ja jednak próbowałem doradzić zbudowanie porządnego, domyślnie to oznacza również o śladowym poziomie tętnień na wyjściu pod obciążeniem. Dodatkowo proponowałem zasilacz ze stabilizatorem LDO. Niskie tętnienia na głównym elektrolicie pozwalają znacząco obniżyć napięcie na wejściu stabilizatora i dzięki temu poważnie - o około 50%, obniżyć moc traconą w tranzystorach mocy.
  Cena elektrolitów jest stosunkowo bardzo mała a "przesadzenie" w górę nie niesie żadnych ujemnych skutków więc chyba warto? Przecież robimy to dla siebie a nie na sprzedaż. Proszę nie sugerować się też chińskimi "osiągnięciami" w tym zakresie oszczędzania na czym się da.

  Pozdrawiam!
  Bartłomiej Okoński
 • #49
  Tremolo
  Poziom 43  
  A jakby tak przerobić zasilacz ATX albo AT. Mają spore moce i prądy wystarczy Dozwoić cewkę i dać większe kondensatory. W dodatku mają zabezpieczenia, monitoring napięć, małe gabaryty.
 • #50
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #51
  krystian08
  Poziom 16  
  marcinszyk napisał:
  Chłodzenie: z obecnym radiatorem nie potrzeba wentylatora- (przy dużych prądach trochę ciepły)


  marcinszyk napisał:
  Transformator docelowo to 20V / 30A , to testów używałem pożyczonego 20A 12V.


  Jeśli testowałeś zasilacz z 12V transformatorem to nic dziwnego że radiator się nie grzeje. Zdziwisz się jak szybko polecą tranzystory gdy zasilisz to trafem 20V!
  Na tranzystorach odłoży się ok. 7V * 20A = 140W. Wątpię żeby tranzystorki w obudowie TO-220 były w stanie oddać po 70W, nawet jeśli zastosujesz pastę, duży radiator i chłodzenie aktywne.

  Do czego docelowo chcesz wykorzystać ten zasilacz?
 • #52
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Cytat:
  A nie pamiętasz tego, gostka co chciał zrobić zasilacz 40-50A na transformatorze do jakiegoś wzmacniacza samochodowego.
  Do autora tematu tu masz lepszy schemat Link. A wysokie prądy robi się na przetwornicach chyba, że to mini „spawarka z grzałką”. Kup sobie jakiegoś ATX z alledrogo i masz zasilacz 12V 20A za jakieś 30zł plus gratis napięcia 3.3V 5V. Co to ma zasilać?


  Zasilacz to część większego projektu : sterownika systemu oświetlenia z obciążalnością kanału ok 3A.

  Cytat:
  Wątpię żeby tranzystorki w obudowie TO-220 były w stanie oddać po 70W, nawet jeśli zastosujesz pastę, duży radiator i chłodzenie aktywne.


  Jak zauważyłeś na pewno posiadam tranzystory bd250 , a one są w obudowach SOT 93.
 • #53
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #54
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Katalogowo mają 25A ... Każdy , do tego bardzo dobre chłodzenie...
  Same radiatory są ciepłe , ale tranzystory nie grzeją sie nadmiernie.
 • #55
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #56
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Jeśli dołożę 2 to starczy ? , czy może koledzy znają jakieś sprawdzone , mocne tranzystorki :-)
 • #57
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #58
  marcinszyk
  Poziom 11  
  Tak ,przewody wymieniam właśnia na 2,5mm, pogrubiam ścieżki i dołożę chyba jeszcze jeden elektrolit 4700uF.
 • #59
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  @Motronic...
  Dać termistor NTC przed elektrolitami, wtedy ograniczy on prąd ładowania i zapobiegnie uszkodzeniu mostka...
  Dobrym pomysłem byłoby dołożenie bezpiecznika polimerowego na wyjściu jako zabezpieczenia.

  @Tremolo...
  Jasne, że można użyć zasilacza AT(-X), lecz łatwiej będzie go rozebrać i złożyć na nowo, niż bawić się w przewijanie samego trafa. Głównie dlatego, iż trza będzie wymienić połowę części po stronie wtórnej...
  Z zasilacza o mocy 600-650W da się zrobić zasilacz dający 12V/40-50A...
 • #60
  Woytek130
  Poziom 16  
  co tym zasilasz ? jakiś Nadajnik,Radio? W takim przypadku przetwornica nie ma sensu bytu.