Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprzedawać własne urządzenia elektroniczne?

01 Lis 2009 20:51 4522 4
  • Poziom 11  
    Witam.

Mam na dzień dzisiejszy stałą pracę na czas określony w firmie elektrotechnicznej. Praca jest legalna, pracodawca płaci wszystkie składki ZUS, zdrowotne itd.

Po pracy dorabiam sobie handlując urządzeniami elektronicznymi które sam "produkuje" typu termometry, zegarki itp. głównie oparte na technice mikroprocesorowej. Oczywiście handel ten jest prywatny (powiedzmy jako "fucha", na zamówienie).

Pytanie mam do was, czy musiałbym zakładać własną działalność gospodarczą żeby takimi rzeczami handlować np. poprzez serwisy aukcyjne, od razu zaznaczę że nie mam możliwości podpięcia się pod firmę w której pracuję i sprzedawać tego pod ich szyldem :/ A jeśli musiałbym założyć własną działalność gospodarczą to czy jest możliwość takiego jej prowadzenia żeby nie płacić składek np zdrowotnych skoro mam je opłacane przez pracodawce?
  • Poziom 15  
    Jeśli chcesz wiedzieć na 100% a nie z kilku postów które tu otrzymasz to masz prawo napisać pismo w tej sprawie do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o interpretację przepisów w tym zakresie. Nie zapomnij opisać własnego stanowiska w tej sprawie jak Ty to widzisz bo inaczej zostaniesz poproszony o wizytę w urzędzie celem uzupełnienia wniosku+wtedy opłata skarbowa 5zł :)
    Ja pisałem kiedyś do urzędu czy mogę sprzedawać na Allegro procesor z samodzielnie napisanym programem i dostałem odpowiedz na prawie 2 strony o tym że jak transakcja jest powyżej 1000zł to należy zapłacić podatek PCC-1 , tak samo jak jakąś rzecz posiadało się krócej niż pół roku . W odniesieniu do sprzedaży układu scalonego wytworzonego przez inny podmiot i przetworzonego poprzez zmodyfikowanie go własnoręcznie napisanym programem komputerowym , mają zastosowanie wszystkie powyżej przepisy i nie zachodzi konieczność rejestrowania działalności gospodarczej. Ale Twoja sytuacja jest inna , Ty produkujesz w całości urządzenia więc najlepiej jak napiszesz , wtedy będziesz pewien że np. nie zapłacisz kary jak mój kolega który za to że zawieszał i odwiesza sobie działalność gospodarczą a nie odprowadzał w tym czasie składek do ZUS teraz po kilku sprawach w sądzie ma do zapłacenia kilkanaście tysięcy.
  • Poziom 36  
    Pozostaje problem różnego rodzaju testów, które musisz robić żeby legalnie sprzedawać własne urządzenia. Inaczej jeśli np. komuś spłonie chałupa i strażacy pokażą palcem na Twój zegarek to będziesz miał lipę. Przynajmniej teoretycznie tak to chyba wygląda.
  • Poziom 21  
    Jeżeli sprzedajesz okazjonalnie np. 2-3 w roku to podatek PCC.
    Jak częściej to nosi to znamiona działalności gospodarczej i musisz zarejestrować firmę.
    O tym czy to działalność czy okazja decyduje US i ZUS podczas wymierzania kary :)
    Najprostsze rozwiązanie to umowa o dzieło, ale w takim przypadku to zleceniodawca powinien się zgłosić do Ciebie a nie Ty oferować urządzenie.
    Oczywiście wybór opodatkowania to jedno a wymagania techniczne to inna sprawa.
    Każde urządzenie obecnie (nawet 1 szt.) musi być opatrzone znakiem CE, a w Twoim przypadku spełniać zasady kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) i zgodności z dyrektywą niskonapięciową (LVD).
    LVD da się łatwo ominąć w Twoim przypadku - po prostu urządzenie musi działać z napięciem bezpiecznym - poniżej 50V.
    Co do badania EMC i LVD obecnie kilka firm w ramach dotacji unijnych testy dla mikroprzedsiębiorców przeprowadza za darmo.
    Jeżeli jestes na etacie to bardzo opłaca się założyć firmę, bo płacisz wówczas tylko składkę zdrowotną ok 200zł/m-c.
  • Poziom 32  
    Nawet jak zalozysz dzialalnosc oczywiscie jesli sprzedaz bez niej bedzie zbyt ryzykowna bo sie rozwiniesz to masz jeszcze mozliwosc okresowego zawieszania w urzedach, wtedy nic nie placisz , czekasz na zamowienia a potem sprzedajesz i znow zawieszasz , chyba tak 4 -5 razy w roku mozesz zrobic.
    Pamietaj, ze sam naajlepiej wiesz co zrobic z wlasna kasa i pewno poadtki a tym bardziej dodatkowy zus do niczego nie jest Ci potrzebny, urzednicy us tez kombinuja jak placic male podatki a pracuja wa takiej "firmie " ze to zazwsze dzialanie na jej szkode. :) - powinni chyba kombinowac jak placic max podatki.