Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z odkurzacza zelmer 338.5.

seba582 02 Lis 2009 16:20 3538 9
  • #1 02 Lis 2009 16:20
    seba582
    Poziom 9  

Witam. Czy ktoś serwisował silnik z tego zelmera. Po wymianie łożyska i szczotek i
    złożeniu, silnik nie działa. Przy czym mechanicznie i elektrycznie sprawny oraz podłączenie OK. Może wada konstrukcji ?? Mam nadzieje, że ktoś miał podobny problem.

0 9
  • #2 02 Lis 2009 16:33
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Nie jeden raz :] Sprawdź połączenie na szczotkach, tzn, czy nowe szczotki poprawnie działają i pasują do wirnika. Jeżeli silnik nie działa bezpośrednio podłączony do prądu do sprawdzenia równiez filtr przeciwzakłóceniowy i uzwojenie jak i podłączenie stojana.
    pzdr

0
  • #3 02 Lis 2009 16:41
    KOSZELOWSKI RYSZARD
    Poziom 2  

sprawdz polaczenie miedzy szczotką a stojanem. Styk który tam jest mógł sie odgiąc.

0
  • #4 02 Lis 2009 17:54
    karol5608
    Poziom 28  

A ja zadam trochę inne pytanie, a mianowicie jak był rozbierany silnik? Za pomocą młotka czy ściągacza?

0
  • #5 02 Lis 2009 20:40
    seba582
    Poziom 9  

Silnik ruszył. Przytrzymałem na zwarciu (ok 50 V DC), brud z komutatora się przepalił i działa :). Metoda na "frankenstein" ale nie było wyjścia.

Dodano po 6 [minuty]:

Co do młotka, to posiadam kilka ściągaczy ;)

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lis 2009 20:49
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Teraz weź pumeks vel kamyk i na niskim napięciu wyczyść kumutator i dotrzyj szczotki, delikatnie przesuwając tym że kamyczkiem po komutatorze.

0
  • #7 11 Lis 2009 14:15
    wojtekolejnik
    Poziom 9  

Potrzebuje pomocy odnosnie tego odkurzacza.
    Rozebrałem silnik w celu zmiany łozyska, układałem te turbiny tak jak szły ale sie pomieszały i nie moge ich złożyć.
    Posiadam takie części:
    - 2 turbiny aluminiowe
    - 1 taka z tworzywa
    - 3 dystanse o różnej długości
    - 1 pokładka
    - no i nakrętka

Pomoże ktoś ??

0
  • #8 11 Lis 2009 14:43
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Od strony łożyska:
    Niższa tulejka, turbinka, wyższa tulejka szerszą częścią do dołu, plastikowa kierownica, wyższa tulejka szerszą stroną do góry, turbinka, podkładka, nakrętka.
    pzdr

2
  • #9 11 Lis 2009 16:28
    wojtekolejnik
    Poziom 9  

Wielkie dzięki. Sprawdze to jutro.

2
  • #10 12 Lis 2018 19:47
    anbe
    Poziom 12  

Odgrzewam temat ale właśnie wymieniłem łożysko i nie udaje mi się poskładać turbiny pomimo kolejności zgodnej z postem wyżej. Plastikowe koło jest luźne a po skreceniu i uruchomieniu całość się klinuje i potem trudno odkręcić nakretke. Może ktoś wie co jest przyczyna. Pozdrawiam Andrzej.

0