Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 gniazda internetowe i w nich internet

kasiaczek2011 02 Lis 2009 17:59 20371 54
  • #1 02 Lis 2009 17:59
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

Mam takie pytanie, mam 2 pokoje w ktorych chcę zamontować dwa gniazda internetowe. Do pierwszego pokoju mam doprowadzony kabel, będzie on przechodził przez pierwszy pokój gdzie ma być gniazdo a potem dalej ma iśc do drugiego pokoju gdzie ma być drugie gniazdo. w sklepie kazano mi kupić dwa gniazda internetowe podwójne. Jak podłączyć kable w tych gniazdach, żeby internet był w jednym i drugim gniazdku. Tak samo mam problem jezeli chodzi o gniazda telewizyjne.

0 29
  • #2 02 Lis 2009 18:33
    marihires
    Poziom 29  

Wystarczy gniazdo internetowe z jednym wyjściem.
    Kabel UTP (8 przewodów)
    1 Gniazdko:
    (pierwsza para) 4-przewody (odciąć kawałek izolacji,wyciągnąć 4 przewody,uciąć i podłączyć do pierwszego gniazdka, reszta przewodów dalej).
    2 Gniazdko:
    (druga para) 4-przewody (pozostałe).

Gniazdo antenowe - pierwsze przelotowe, drugie końcowe.

Sygnał internetowy w odróżnieniu do sygnału antenowego wymaga "switcha" lub najlepiej routera. (1 komputer - jedna para).

Dodatkowe pytania:
    1."z czego" masz internet"
    2. na ile komputerów ma być?

0
  • #3 02 Lis 2009 18:44
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

w mieszkaniu nie będzie 2 komputerów. chodzi o to, żebym mogła raz w jednym pokoja a w razie potrzeby w drugim podłączyć laptopa/

Dodano po 5 [minuty]:

Internet mam radiowy. już w drugiej części domu mam switch, który rozdziela mi sygnał na 2 kompy. Jeden własnie ma być w moim mieszkaniu. I kabel jest doprowadzony do miejsca gdzie w pierwszym pokoju ma być gniazdko.

Z powodu, iż raz chcę uzywac mojego laptopa w salonie lub sypialni pomyslałam o dwóch gniazdkach. Ale nie wiem jak je podłączyć.

0
  • #4 02 Lis 2009 18:49
    marihires
    Poziom 29  

Musisz sprawdzić na jakiej "parze" masz zrobioną końcówkę...hmmm lub gniazdko. prawdopodobnie na "pomarańczowych" (biało pomarańczowy/pomarańczowy/biało zielony/niebieski/biało niebieski/zielony/biało brązowy/brązowy) jeśli tak to podłączasz tylko biało pomarańczowy/pomarańczowy/biało zielony/zielony) jeśli na "niebieskich" (zaczyna się od biało niebieski...) to łączysz biało niebieski/niebieski/biało brązowy/brązowy). Jeśli piszesz że 1 komputer i 2 gniazdka to zrób tak jak pisałem w wcześniejszym poście tylko połącz z to tak z kablem wchodzącym do mieszkania w ten sposób:
    1 i 2 para przewodów z gniazdek (wcześniej opisana) połączona razem do jednej pary kabla wchodzącego do mieszkania.
    Może zobrazuję to kolorkami w następnym poście.

0
  • #5 02 Lis 2009 19:03
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

Narazie generalnie to mam tylko puszczony kabel z jednej części domu do drugiej i z niego nie korzystam bo nawet wtyczki nie są zamontowane. Puszczony tylko z powodu robienia nowej elewacji domu.

Dodano po 9 [minuty]:

Czyli jak dobrze lub źle rozumiem w 1 gnieździe podłączam pierwsze dwie pary, np. biało pomarańczowy/pomarańczowy/biało zielony/zielony. I czy resztę moge zaizolować, żeby z następnego kawałka kabla podłączyć nastepne dwie pary czyli kolory biało niebieski/niebieski/biało brązowy/brązowy, i resztę zaizolować. Może tak być? hheheh chyba nie rozumię :-)))) ciężka masa.

0
  • #6 02 Lis 2009 19:18
    on117
    Poziom 27  

Tak, tylko z drugiej strony kabla robisz 2 wtyczki i wkładasz do dwóch wejść switch/routera. Wtedy możesz podłączać 2 komputery.

0
  • #7 02 Lis 2009 19:23
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

No ale ja chcę 1 komputer, żeby juz nie mieszać. Reasumując. w switch mam wpięty kabel, który leci do 1 pokoju - koniec mam w miejscu gdzie mam mieć gniazdko to wpinam w nie kolory biało pomarańczowy/pomarańczowy/biało zielony/zielony - czyli pierwsze dwie pary, a resztę z tego kabla moge zaizolować bo nie jest mi potrzebna. W tym samym gnizadku z drugiego kawałka skrętki (który juz leci na 2 pokój) wybieram kolejne dwie pary czyli kolory biało niebieski/niebieski/biało brązowy/brązowy i wpinam w to gniazdko w 1 pokoju. resztę kabla ciagnę do drugiego pokoju i tam w gniazdko wpinam jakie kolory????

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lis 2009 19:31
    marihires
    Poziom 29  

W takim przypadku że idzie już z Twojego routera na mieszkanie to można rozparować kabel przy routerze i zrobić końcówki przy nim:
    (widok od spodu końcówki RJ-45)
    1 - biało pomarańczowy/pomarańczowy/biało zielony/(2 miejsca przerwy)/zielony.
    2 - biało niebieski/niebieski/biało brązowy/(2 miejsca przerwy)/brązowy.

I pierwsze gniazdko łączyć na pomarańczowych (czyli kolorek do kolorka, reszta kolorków puścić dalej) a drugie gniazdko łączyć niebieskimi ale do wejść tak jak na pomarańczowych, analogicznie: (aby potem 1-kabelek na pomarańczowych pasował do tych gniazdek i nie robić osobno na niebieskich kabla do łączenia komputera z gniazdkiem)
    Kabel / w gniazdku 2:
    biało niebieski/biało pomarańczowy
    niebieski/pomarańczowy
    biało brązowy/biało zielony
    brązowy/zielony
    W takim rozwiązaniu możesz mieć 2 niezależnie komputery :)

Lub wersja taka, jeśli pozostaje Ci tylko jeden komputer i 2 gniazdka (bo np jeden wolny port w routerze)

1
  • #9 02 Lis 2009 19:37
    on117
    Poziom 27  

To zależy jak masz we wtyczce w switchu podłączone. Podłącz tak samo w gniazdku w 1 pokoju. I wtedy wypadało by drugi kabel od switcha do 2 pokoju. Ale możesz zrobić np. tak że poprowadzisz kabel od 1 gniazdka do drugiego i jak w pierwszym gniazdku nie będzie nic podłączone, a w drugim chcesz podłączyć to podłączysz kabel od 2 gniazdka do pierwszego. Tylko jak podłączysz w drugim gniazdku komputer, a w pierwszym nie będzie podłączone to będzie trzeba sprawdzić czy jest podłączone. Możesz podłączyć razem tak samo gniazdka, ale wtedy jak coś włączysz w 1 i 2 to nie będzie działać.

0
  • #10 02 Lis 2009 19:40
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

Rysunek mniej więcej rozumiem z tym, że problem tkwi w tym, że kabla podciągnietego starczy mi tylko do 1 gniazdka a nie chciała bym ich łączyć gdzies w ścianie poza gniazdem. I co wtedy???

0
  • #11 02 Lis 2009 19:44
    on117
    Poziom 27  

Zrób wtyczkę i do drugiego gniazdka druki kabel, to chyba najprościej. Włączysz albo komputer albo kabel do drugiego gniazdka.

0
  • #12 02 Lis 2009 19:47
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

bez sensu, jak to by wyglądało??

0
  • #13 02 Lis 2009 19:49
    on117
    Poziom 27  

Zastosuj się do rady kolegi i połącz w gniazdku lub zlutuj i zaizoluj.

0
  • #14 02 Lis 2009 19:51
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

a jak połączyc je w gnizadku?

0
  • #15 02 Lis 2009 19:57
    on117
    Poziom 27  

Przy routerze będzie jedna wtyczka czy dwie?

0
  • #16 02 Lis 2009 19:57
    marihires
    Poziom 29  

Zrób zdjęcie jeśli możesz gniazdka które masz już w domu ale z widokiem na połączenie (jeśli możesz je odkręcić) i pokazać nam jak jest połączone.
    Może zrób tak:
    1.umieść zdjęcie tutaj (potem reszta punktów).
    2.sprawdź czy jest wolny port w routerze.
    3.jeśli pkt 2 jest pozytywny to zrób przy nim dwie końcówki RJ-45:
    a) na pomarańczowych
    b) na niebieskich
    4. w istniejącym gniazdku zostaw sobie parę pomarańczową (4 przewody) podłączone.
    5. niebieskie odłącz od gniazdka i podłącz parę niebieskich z tyłu gniazdka do nowego przewodu na drugie gniazdko ale do przewodów pomarańczowych (tak ja wyżej pisałem analogicznie)
    6. w 2 gniazdku łączysz wtedy tak jak w pierwszym kolorki :D

Będziesz mieć łatwiej i lepiej bo nawet 2 komputery jednocześnie.

0
  • #17 02 Lis 2009 20:42
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

Instalację dopiero mam robić. Nie potrzebuję robić instalacji jednoczesnie na 2 komutery, więc może skupmy się na tym że w switchu będę mieć jedno gniazdko. Rozumiem, że dalej kabel leci do 1 gniazda i tam wpinam tylko parę pomarańczową. Niebieska mi zostaje, ale kabel mam zbyt krótki żeby puscić go dalej, czyli parę niebieską. Mam nastepny kawałek skrętki w rurce. i jak teraz sprytnie połączyć oba kable w gniazdku bo tego nie rozumiem. Bo wiem już że potem w 2 gniazdku musze podłączyć parę niebieską tak jak w 1 gnieździe parę pomarańczową.

Boże, tak to jest jak z Katarzyny jest ciemna masa ;-)

Dodano po 36 [minuty]:

Zdjęcie było mało wyraźne. Ale to taki szybki szkic tego co mam w gnieździe. Tej naklejki. Coprwda kupiłam podwójne, ale to nie problem. Mi tam nie przeszkadza, czy dwie dziuri czy jedna :)

0
  • #18 02 Lis 2009 20:44
    marihires
    Poziom 29  

Jeżeli masz za krótki przy 1 gniazdku ten kabel to najlepiej zrobić już na dwa komputery według tego rysunku. (jeśli niebieski da się jakoś odłączyć od gniazdka lub jeśli nie są obcięte, to chyba że da się je jeszcze jakoś wyciągnąć z izolacji a pomarańczowe zostawić sobie w gniazdku wpięte i potem połączyć je tak samo w tym drugim gniazdku. Opis RJ-tek też tam się znajduje - widok od spodu RJ-tki PS: góra to tam gdzie ten cypelek).
    Przewodów nie lutować, należy skręcić, a najlepiej zastosować takie zaciski (ja na to mówię cukierki :D ) które zaciskają dwa przewody i łączą je (wystarczy wsadzić dwa przewody i kleszczami docisnąć, a w środku znajduje się taka maź izolująca).RJ-tki ściska się specjalną zaciskarką jeśli jej nie masz to możesz cyrklem :D dociskać wystające blaszki w RJ-tce tak żeby wbiły się w przewody.

Te rozwiązanie polecam już na przyszłość gdyby miały być 2 komputery bo inaczej nie widzę sensu w Twoim męczeniu się nad tym.

Pozdrawiam.

0
  • #19 02 Lis 2009 21:00
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

zaciskarke się zorganizuję, tylko może powiedz mi skąd wziąć te tzw. "cukierki" ???

Dodano po 5 [minuty]:

I jak mógł byś mi jeszcze powiedzieć w które miejsca w gnieździe wpiąć kable, ;patrząc na ten marny szkic co go tam wrzuciłam wyżej....

Dodano po 4 [minuty]:

A jeszcze mam takie pytanie, jak bym jednak chciała tylko mieć siec na 1 komputer, to czy można uzyć rozdzielacza. Chyba jest cos takiego.

0
  • Pomocny post
    #20 02 Lis 2009 21:01
    marihires
    Poziom 29  

Nazywa to się szybkozłączka UY i wygląda mniej więcej tak:
    Co do podłączenia tu masz skierowanie: Link
    Pozdrawiam.

0
  • #21 02 Lis 2009 21:21
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

dziękuję ;-)

0
  • #22 02 Lis 2009 21:23
    EBC41
    Poziom 28  

Tak patrzę na tą dyskusję i szczerze to ręce mi opadają. Na jednym kablu Ethernetowym można podłączyć jedno urządzenie. W dodatku kolejność kabli jest szalenie istotna i musi być zgodna ze standardami, w innym przypadku połączenia albo nie będzie, albo będzie wolne (trym 10mbit, półdupleks). Od razy uprzedzę pytanie. Potwierdzone doświadczalnie przez mojego znajomego. Nie działa i tyle

biało pomarańcz, pomarańcz, biało zieleń, niebieski, biało niebieski, zielony, biało brąz, brąz
    To powinien znać na pamięć każdy kto zabiera się za sieci na ethernecie

0
  • #23 02 Lis 2009 21:29
    marihires
    Poziom 29  

EBC41 napisał:
    Na jednym kablu Ethernetowym można podłączyć jedno urządzenie

Jesteś tego w 100% pewien?
    A takich montaży sporo wykonałem ;)
    (jeden kabel UTP - dwie pary - jedna para dla jednego urządzenia...kolorki są ważne ale kto mówi że kolor a ich kolejność, przykładowo niebieski jednej pary odpowiada pomarańczowemu drugiej pary) 4 przewody są potrzebne do transmisji (jedna para).
    EBC41 napisał:

biało pomarańcz, pomarańcz, biało zieleń, niebieski, biało niebieski, zielony, biało brąz, brąz
    To powinien znać na pamięć każdy kto zabiera się za sieci na ethernecie

Tak to może wyglądać RJ-tka ;) "na pomarańczowych" czyli:
    biało pomarańcz, pomarańcz, biało zieleń, przerwa, przerwa, zielony, przerwa, przerwa.
    A na niebieskich RJ-tka wygląda tak:
    biało niebieski, niebieski, biało brąz, pomarańczowy(przerwa), biało pomarańczowy(przerwa), brąz, biało zielony (przerwa), zielony(przerwa).

0
  • #24 02 Lis 2009 21:34
    EBC41
    Poziom 28  

marihires napisał:
    EBC41 napisał:
    Na jednym kablu Ethernetowym można podłączyć jedno urządzenie

Jesteś tego w 100% pewien?
    A takich montaży sporo wykonałem ;)
    (jeden kabel UTP - dwie pary - jedna para dla jednego urządzenia...kolorki są ważne ale kto mówi że kolor a ich kolejność, przykładowo niebieski jednej pary odpowiada pomarańczowemu drugiej pary).

Tak jestem tego absolutnie na 100% pewien. Jak już napisałem jest to podpartę eksperymentem mojego znajomego i szerokim doświadczeniem innego

Cytat:
    Sygnał internetowy w odróżnieniu do sygnału antenowego wymaga "switcha" lub najlepiej routera

Tu niestety również rozminąłeś się z prawdą. Tak samo używanie takich słów jak sygnał internetowy nie wypada inżynierowi

0
  • #25 02 Lis 2009 21:40
    on117
    Poziom 27  

Na allegoro sprzedają rozdzielacze z dwóch gniazd w switchu na jedną wtyczkę kabla, następnie wtyczka kabla do rozdzielacza z rozdzielacza dwie wtyczki do komputera. Takie połączenie działa z prędkością 10 Mbs.

0
  • #26 02 Lis 2009 21:44
    marihires
    Poziom 29  

Cóż nie wiem z czym eksperymentowaliście (nie wnikam) ale zapewne to co robię działa w 100% i od istnienia sieci LAN do której należę nie było żadnego problemu by na 1 kablu było dwóch użytkowników. A co do słownictwa nie fachowego, jak wytłumaczyć kobiecie takie zagadnienia? Uważam że posty te zbaczają z tematu... ;)

Co do tematu.
    Koleżanka ma switcha bądź też router (nie wiadomo) może napisać switch choć wcale to on
    być nie musi.
    Do jej mieszkania wchodzi już jeden kabel UTP z tego switcha/routera.
    Chce mieć dwa gniazdka (ona chce na 1 komputer - raz tu raz tu - nigdy nie dwa na raz ) wiec można sobie dołączyć do tej jednej pary ten kabel dalej do drugiego gniazdka...)
    Ja polecam bezpieczniejsze rozwiązanie czyli osobno na dwa gniazdka sygnały osobno z innych wyjść switcha/routera po jednym kablu UTP - dwie pary !
    Reszta - czyli konfiguracja - zależy od tego czy ma router czy switch (i czy ich sieć rozpoznaje urządzenia po adresach MAC ...) a zapewne mając bezprzewodowy internet to ma jakiś router...więc sam przydzieli IP na te dwa komputery.

0
  • #27 02 Lis 2009 21:55
    kasiaczek2011
    Poziom 9  

Ojej męzczyźni spokojnie już. Cisza!!!!....

p.s. koleżanka m.in. ma switch, poza access pointem, który to switch już w tej chwili rozdziela sygnał na 2 komputery :-) od dostawcy internetu. Ale koleżanka przenosi się na druga część domu do swojego "m4" i zabiera ze sobą jeden komputerek...

0
  • #28 02 Lis 2009 22:02
    marihires
    Poziom 29  

Mniejsza o ten switch czy router jeśli koleżanka będzie używać tylko jednego obecnego komputera. Inaczej to należałoby podać adres MAC dostawcy internetu...Chyba że przed switchem jest.... :idea::?:
    PS: ciekawe czy ktoś znajdzie się co potwierdzi że nieprawdą jest że na jednym kablu jedno urządzenie...tego raczej nigdzie nie uczą a jak uczą to źle...też miałem w technikum Systemy i sieci komputerowe ;)...

0
  • #29 02 Lis 2009 22:12
    Waldus
    Poziom 13  

Działa bez żadnego problemu 2 komputery na jednym kablu (100 Mbit osiąga bez problemu) i na pewno na więcej niż kilka metrów (70 przetestowane). Niezgodne ze specyfikacja pewne to ale działa :). Działa nawet na zwykłym nieparowanym 4 żyłowym przewodzie około 15 metrów :) ale to była prowizorka i nie polecam.

0
  • #30 02 Lis 2009 22:23
    on117
    Poziom 27  

A włącz na dwóch komputerach naraz np. Przesyłanie danych z jednego przez ten kabel do switcha i z powrotem tym samym kablem do drugiego. Z prędkością 100 Mbs. Czy czasem nie pójdzie 10 Mbs, albo sam będziesz musiał zmienić na 10 Mbs?

0