Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy w przedpokoju

jasiek89 02 Lis 2009 21:22 3978 8
  • #1 02 Lis 2009 21:22
    jasiek89
    Poziom 17  

Witam, na samym początku pozwolę sobie wykonać opcje PiS, przeproszę i spytam. Przepraszam, ale funkcja szukaj mnie chyba przerosła, próbowałem znaleźć wyłącznik czasowy oświetlenia ale... bez skutku.
    Ponieważ, moi wspólokatorzy mają cholerną tendencję do niewyłączania światła postanowiłem że coś z tym trzeba zrobić.
    Czy ktoś posiada jakiś schemat takiego wyłącznika czasowego?
    Mój pomysł jest taki, aby wykorzystywać timer ne555,obwodem RC można by regulować czas odliczany do wyłączenia. Oczywiście może być z góry ustalony to detal. Byle by tylko był to schemat który można obciążyć żarówką do 80W. Załączenie odbywało by sie przełącznikiem dzwonkowym.

0 8
  • Fibaro
  • #2 02 Lis 2009 22:59
    rgb
    Poziom 28  

Najtaniej i najszybciej będzie jeśli zastosujesz oprawkę z czujnikiem ruchu( koszt ok 30zł) pozwoli Ci na efektywniejsze zarządzanie oświetleniem -zależnym od wykrytego ruchu .Model oprawki URZ3149-sprzedaje ją firma LUNA Andrzej Markowski ul.Skorupska 17 15-048 Białystok
    mail do nich- sklep.halogen @ gmail.com .

0
  • #3 03 Lis 2009 06:39
    jasiek89
    Poziom 17  

Oj..... zawiodłem się, zawiodłem się naprawdę. Kupienie gotowca jest rozwiązaniem nie godnym studenta EiT.

Czekam na odpowiedź z załączonym schematem :)
    W przedpokoju nie ma miejsca na czujkę ze względu na jego nieregularny kształt.

Pozdrawiam Jasiek

0
  • Fibaro
  • #5 03 Lis 2009 07:26
    jasiek89
    Poziom 17  

O no i to jest już rozwiązanie na miarę moich potrzeb, a moze udało by się z ne555??

0
  • Fibaro
  • #6 03 Lis 2009 08:25
    kortyleski
    Poziom 40  

http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf

Pierwsza odpowiedź goglów na zapytanie o NE 555, co do sterowania siecią wykorzystaj jeden kanał oklepanego drivera "discolitez", jest tego pełno na elce.
    Z zasilaniem gorzej bo żeby było bezpiecznie to trzeba by małe trafko albo gotowy zasilacz "wtyczkowy"
    W ostateczności możesz zastosować zasilacz beztransformatorowy ale tu ryzyko że na zaciskach przycisku dzwonkowego wystąpi napięcie sieci.

0
  • #7 03 Lis 2009 08:42
    cirrostrato
    Poziom 35  

Czujnik ruchu ma tę zaletę, że nie trzeba przerabiać kabelków w ścianie ale student jasiek89 oczywiście ten temat, w ramach pracy domowej, już sam przerobi...

0
  • #8 03 Lis 2009 08:59
    jasiek89
    Poziom 17  

Praca domowa to to nie była, ale.... rozwiązanie znalazłem w książce timer 555 w przykładach, załączam obrazek, bo warto zobaczyć, dość prosty układ, i właśnie o tym co pisze kolega "kortyleski" praktycznie kanał DL.
    Pozostało tylko jedno pytanie, jaki zasilacz powinienem posiadać do tego układu?

Wyłącznik czasowy w przedpokoju

0
  • #9 03 Lis 2009 13:36
    kortyleski
    Poziom 40  

kortyleski napisał:
    http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf

Z zasilaniem gorzej bo żeby było bezpiecznie to trzeba by małe trafko albo gotowy zasilacz "wtyczkowy"
    W ostateczności możesz zastosować zasilacz beztransformatorowy ale tu ryzyko że na zaciskach przycisku dzwonkowego wystąpi napięcie sieci.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo