Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lokalizacja anten UKF w zalesionym terenie

boromeusz 02 Lis 2009 21:39 1964 6
  • #1 02 Lis 2009 21:39
    boromeusz
    Poziom 9  

zostałem szczęśliwym posiadaczem własnego kawałka nieba (działki budowlanej). Aktualnie anteny UKF mam na dachu bloku, w bardzo dobrej lokalizacji pod względem wysokości i otwartej przestrzeni. Aczkolwiek myślę już o nowym QTH. Działka znajduje sie w niewielkim zagłębieniu terenu (ok 5m poniżej okolicznych pagórków), na podłożu gliniastym. Wokół, w odległości ok 1,5 do 3km są położone zwarte kompleksy leśne. Nawet jak anteny "wyciągnę" na masztach to i tak nie pokonam wysokości lasu, co najwyżej wyjdę nad powierzchnię otaczających mnie pagórków. Pytanie do starych wyjadaczy, jaki będzie wpływ lasu i wilgotnego gliniastego podłoża na tłumienie sygnału UKF, zwłaszcza 70cm i 23 cm? Będzie też antena drutowa na KF, ale na tych pasmach szczególnie mi nie zależy. Fakt, że jak byłem tam z radiem, to na KF, na 80m cisza aż miło tego szumu posłuchać, podczas gdy w blokach ten sam kawałek drutu powoduje "atak wściekłych QRMów"

0 6
  • #2 03 Lis 2009 18:19
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wiem że podmokły teren sprzyja promieniowaniu anteny. To taka naturalna przeciwwaga. Jeśli chodzi o KF to pagórki nie zaszkodzą, bo i tak lączności robi na odbitej tylko że akurat na tym Ci nie zależy.

0
  • #3 03 Lis 2009 20:41
    boromeusz
    Poziom 9  

co do wilgotnego gliniastego podłoża, to też mi się tak wydaje, że wpływa pozytywnie. Ale martwi mnie ten las, kiedyś z klubem robiliśmy ekspedycję na wysokie wzgórze, które było porośnięte lasem i pomimo, że byliśmy wysoko, ponad 200m w stosunku do okolicy, nasze anteny UKF rozbiliśmy w lesie. Szło kiepsko, porównywalnie do odkrytej doliny, dlatego się tak boję tego lasu w mojej okolicy. Ma ktoś doświadczenia podobne do moich? Koledzy, żartują, że tylko EME mi zostanie ;-) a ja tak bardzo lubię UKF....

0
  • #4 03 Lis 2009 21:01
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

boromeusz napisał:
    Ale martwi mnie ten las

Cytat:
    ponad 200m w stosunku do okolicy, nasze anteny UKF rozbiliśmy w lesie. Szło kiepsko

To do dzieła . :D
    W Energetyce wymieniają maszty "kratownice" o długości około 21m n.p.z. i można je nabyć za cenę złomu.
    Cytat:
    Koledzy, żartują, że tylko EME mi zostanie ;-) a ja tak bardzo lubię UKF....

No wiesz co. ???
    EME to przecież tzw. elita UKF-owców . :D

Pozdrawiam.

0
  • #5 03 Lis 2009 21:46
    boromeusz
    Poziom 9  

Cytat:

W Energetyce wymieniają maszty "kratownice" o długości około 21m n.p.z. i można je nabyć za cenę złomu.

taa... działka leży w obszarze krajobrazu chronionego, warunki zabudowy zabraniają wznoszenia obiektów powyżej 8m wysokości, kotłowni węglowych i parę jeszcze innych pronaturalnych obostrzeń, kto wyda mi zgodę na postawienie takiego masztu?

Cytat:
    Koledzy, żartują, że tylko EME mi zostanie ;-) a ja tak bardzo lubię UKF....

Cytat:
    No wiesz co. ???
    EME to przecież tzw. elita UKF-owców . :D

dlatego właśnie żartują, choć na mojej Yagi na 2m kiedy Księżyc jest bardzo nisko nad linią horyzontu w segmencie EME udaje mi się odbierać łączności, niestety nie należę do grona "megawatowców", więc nawet nie próbuje się odzywać, za to na satelitach pełen wypas :D ... tylko te lasy wokół mnie martwią, 2 metry może jeszcze jakoś poleci, ale 70 i 23 cm obawiam się ze "zespół Yagis" nie pomoże...

0
  • #6 04 Lis 2009 00:28
    kondensator
    Poziom 36  

Jak sam sobie nie narobisz zakłóceń (->EMC) i kłopotów (->LEMP) - trzeba o tym myśleć w zasadzie przed budową domu (-> sieć masy budynku, ekranowane przewody także zasilające, mądre oświetlenie ->EMC...) - to masz dobre miejsce na VHF, zwł. na 6m i 4m (ma być, a jak nie to cross-band) oraz oczywiście <30MHz. Jak chcesz więcej (zwł. UHF) - i masz problem z masztami stałymi - trzeba się więcej narobić i więcej wydać ale sposoby są: kładzione, wysuwane (ale kratownice ! (*)), także wersje na podstawkach (kolega postawił sobie maszt a'la stojak na choinki / statyw fotograficzny king-size), na kołach (Drzymała...) - trudniej, ale się da.
    Z emisji UHF "w górę" masz oprócz EME jeszcze rainscatter (10GHz, ale nie tylko).

(*) Maszt teleskopowy rurowy aluminiowy (np. z demobilu) jako maszt stały - to nie jest dobry pomysł - pisałem już o tym.

0
  • #7 04 Lis 2009 14:09
    boromeusz
    Poziom 9  

kondensator napisał:
    - trzeba o tym myśleć w zasadzie przed budową domu (-> sieć masy budynku, ekranowane przewody także zasilające, mądre oświetlenie ->EMC...)

własnie dałeś mi do myślenia, co prawda na działce na razie jeszcze wiatr hula, ale rzeczywiście, dobrze jest w trakcie budowy pomyślec już o porządnym uziemieniu, jakoś nie bardzo widzę ekranowanie całej instalacji (raczej sądziedzi wokół nie mają ekranowanych ;-) i EMC maja głęboko w... ) Co do sąsiadów, muszę być ostrożny, centertel chciał na pobliskim pagórku, postawić maszt telefonii komórkowej, skończyło się pikietami, protestami i w końcu zablokowaniem inwestycji, ludzie tu mają fioła na punkcie ekologii, ciszy i porządku.

kondensator napisał:
    - to masz dobre miejsce na VHF, zwł. na 6m i 4m (ma być, a jak nie to cross-band) oraz oczywiście <30MHz. Jak chcesz więcej (zwł. UHF) - i masz problem z masztami stałymi - trzeba się więcej narobić i więcej wydać ale sposoby są: kładzione, wysuwane (ale kratownice ! (*)), także wersje na podstawkach (kolega postawił sobie maszt a'la stojak na choinki / statyw fotograficzny king-size), na kołach (Drzymała...) - trudniej, ale się da.
    Z emisji UHF "w górę" masz oprócz EME jeszcze rainscatter (10GHz, ale nie tylko).

cieszę się jak tak mówisz, że miejsce na VHF jest dobre, tylko 6m i 4 m (jestem uruchomiony na 4m, czekam tylko na hasło i wychodzę w eter :) ) są pasmami bardzo chimerycznymi, a w czasie długich zimowych wieczorów praktycznie zamknięte. "Dwójka" może jeszcze jakoś poleci, ale 70 i wyżej cienko widzę w poziomie.
    Maszty w odmianach jak wyżej..... obwiam się, że wydam kase i sciagnę na siebie komitet osiedlowy (który nie wiedzieć czemu ma duża siłę przebicia) i skończę jak centertel. A przy tej ilości anten, którą posiadam, obiekt raczej nie wpisze sie w otoczenie naturalne.... ale tak to jest jak się wybiera cichy uroczy zakątek w pobliżu miasta. łatwiej mi było ustawić anteny na dachu blokowiska, niz tam....

0