Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojony generator sinusoidalny na bazie ne555.

kimofranek 02 Lis 2009 23:20 5135 3
  • #1 02 Lis 2009 23:20
    kimofranek
    Poziom 16  

Witam serdecznie,
    Czy jest możliwe w jakiś prosty sposób zbudowanie regulowanego generatora sinusoidalnego na podstawie popularnego układu ne555 ? Znalazłem taki temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic310832.html
    W 9 poście jest podany schemat strojonego generatora prostokąta, można w jakiś prosty sposób przerobić przebieg na ładny sinus? Ładny z tego względu że będzie wykorzystywany w audio i w zasadzie interesują mnie tylko częstotliwości akustyczne choć szersze pasmo również pewnie się przyda.
    Może ktoś jest w posiadaniu gotowego rozwiązania lub ma jakiś pomysł?

proszę o pomoc i pozdrawiam,

franek

0 3
  • #2 03 Lis 2009 00:03
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Przerabianie prostokąta na sinus nie jest takie proste. O ile pojedynczą częstotliwość można odfiltrować z harmonicznych, o tyle generator przestrajany musiał by też pracować z przestrajanym współbieżnie wielostopniowym filtrem, a to raczej nie jest już sensowne.
    Popularny układ "ICL8038" działa na zasadzie kształtowania charakterystyki przez elementy nieliniowe (przerabia trójkąt na sinus), ale też mu trochę brakuje do jakości "audio".
    Najlepsze przestrajane generatory sinusa są jednak na mostku Wiena, można to zrobić na 1 kości wzmacniacza audio, np. TDA2003, wówczas mamy do dyspozycji dość dobrą obciążalność generatora, który może być nawet obciążony wprost głośnikiem (przez ew. potencjometr).

2
  • #3 03 Lis 2009 08:53
    cirrostrato
    Poziom 36  

kimofranek napisał:
    prosty sposób zbudowanie regulowanego generatora sinusoidalnego na podstawie popularnego... będzie wykorzystywany w audio i w zasadzie interesują mnie tylko częstotliwości akustyczne choć szersze pasmo również pewnie się przyda.
    Do audio i jakościowo to TYLKO generator np. z mostkiem Wiena lub inne rozwiązanie z generatorem ,,analogowym", generatory scalone (MAX, ICL) kształtują sinusoidę z pewnym przybliżeniem z przebiegu trójkątnego, zniekształcenia sinusoidy ok. 1% w tych układach to norma.

0