Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa

pier 03 Nov 2009 16:39 12974 12
IGE-XAO
  • Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa
    Witam.
    Oto kolejny zegarek wykonany przeze mnie. Zegar na wskaźnikach nixie LC-531 sterowany nieśmiertelną Atmegą8 i RTC PCF8583. Anody lamp sterowane przez transoptory wyjęte z zasilaczy komputerowych a katodami zajmuje się 74141. Przetwornica zasilająca lampy to projekt kolegi BRUNO4:Link

Płytki robiłem pisakiem, płytkę sterownika zaprojektowałem w eaglu ma ona parę niedociągnięć ale dopiero poznaje ten pożyteczny program. Płytka pod lampy jest robiona całkowicie ręcznie ponieważ nie mogłem nigdzie znaleźć biblioteki do lampy lc-531. Następne płytki będą robione termotransferem, próbowałem już tej metody jest dosyć łatwa a efekty naprawdę super.
    To tyle o elektronicznej części zegara.
    Obudowa wykonana z trzech gatunków drewna. Pokrywa górna z brzozy a owalna część to dąb sklejany na przemian z akacją. Od dołu obudowa zamknięta blachą stalową.
    Malowałem to wszystko lakierem w sprayu. Nie mam za bardzo zdolności lakierniczych więc wyszło jak wyszło. Niektórym może nie przypaść do gustu tak pomalowana obudowa ale chciałem osiągnąć podobny efekt jak w tym zegarze: Link. Tyle że tam pokrywa górna to szkło i światło lamp pięknie się odbija. U mnie nie jest już tak dobrze ale i tak jestem zadowolony, w odbiciu można spokojnie odczytać godzinę :D
    Dodam że zegarek jest zasilany z zasilacza wtyczkowego 9V 500mA a całość nie pobiera więcej jak 300mA prądu.
    Dodaję do całości schemat sterownika.
    Na schemacie widać tzw ''antyducha'' i na płytce tez go mam ale nie jest on podłączony ponieważ u mnie nie jest potrzebny.
    A teraz zdjęcia.
    Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa Zegar nixie LC-531 Drewniana obudowa

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pier
    Level 23  
    Has specialization in: konstruktor cad
    pier wrote 2075 posts with rating 1660, helped 30 times. Live in city Biłgoraj. Been with us since 2006 year.
  • IGE-XAO
    bartek22031992
    Level 10  
    naprawdę ładna i przede wszystkim estetyczna konstrukcja przymierzam właśnie do budowy również takiego zegara mógłbyś powiedzieć ile mniej więcej kosztowało cie wykonie tego zegara

pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Woytek130
    Level 16  
    Witam,Bardzo mi się podoba,aż chciało by się taki u siebie ;) . Masz może fotkę jak to wygląda w nocy ?
    shadow0013
    Level 34  
    K.G masz rację autor w załączniku zamieścił bardzo niewyraźny schemat w bitmapie i brakuje mi tam podłączenia samej lampy, a autora prosiłbym o parę słów na temat antyducha. Wykonanie faktycznie jest staranne i estetyczne.
    dymbol1992
    Level 18  
    Ciekawi mnie z czego dokładniej wykonana jest ta obudowa co to za drewno? Lakierowałeś całość dodatkowo lakierem bezbarwnym?
    sp9svn
    Level 20  
    PIER - jestem pod wrażeniem, urządzenie ładnie prezentuje się.
    Przychylam się do prośby przedmówcy - w chwili wolnego czasu
    poklep trochę szczegółów dotyczących wykonania obudowy.
    PKi
    Level 21  
    Witam. Gratuluję wykonania, bardzo starannie i estetycznie wykonana obudowa. Szkoda że przetwornicy nie wkomponowałeś w płytkę.

Antyduch to rozumiem diody do gaszenia cyfr.

Mam kilka pytań natrury technicznej jako że jestem w trakcie realizacji podobnego projektu.

- Jaką częstotliwością multiplexujesz?
    - Czy lampy nie świecą za ciemno/ciemniej podczas multiplexowania?
    - Czy soft robiłeś sam czy wykorzystałeś jakiś gotowy?
    - Jakie trudności napotkałeś podczas konstrujcji/budowy?
    - Czy przetwornica od razu ruszyła?

Przeszlifuj jeszcze tą górną pokrywę i polakieruj kilka razy na wysoki połysk. Potem polerka i będzie tak jak chciałeś.
    User removed account
    User removed account  
    wlw_wl
    Level 38  
    pier,
    Zegar przeładny!

(wtrącę tylko, że w zegarze, na którym się wzorowałeś, płyta górna wykonana jest z aluminium, a nie ze szkła)
    krystian08
    Level 16  
    Zegar piękny, bardzo estetyczna obudowa. Jak wykonałeś tą owalną część? Mógłbyś wrzucić trochę czytelniejszy schemat?
    pier
    Level 23  
    Witam.
    Wykonanie takiego zegara nie jest drogie. Zależy za ile zakupimy lampy, ja swoje zakupiłem na dwóch aukcjach za około 70zł ale za 9 lampek. Reszta to drobnica za jakieś 20zł zasilacz pewnie z 10 no i obudowa.
    Jeśli chodzi o schemat to nie wiem jak zrobić lepszej jakości, lamp też na nim nie widać bo nie mam do niej biblioteki, dopiero uczę się eagle.
    Jest napisane jakiego drewna użyłem na obudowę, proszę czytać. Tak całość jest lakierowana bezbarwnym.
    Antyduch nie jest mojego autorstwa, wykorzystałem schemat z innego zegara, ale jak pisałem nie używam go w swoim zegarze.
    Obudowa powstała z pomocą CNC.
    Zegar nie posiada budzika.
    Naprawdę nie wiem jaką częstotliwością są multipleksowane lampy po prostu dobrałem tak żeby było dobrze. Moim zdaniem lampy nie świecą słabiej podczas multipleksowania trzeba tylko zwiększyć napięcie. Soft sam robiłem a najwięcej trudności miałem z zaprojektowanie i zrobieniem płytek. Przetwornica jest bezproblemowa ruszyła od razu.
    W załączniku soft i płytka.
    Judas
    Level 14  
    Witam, super zegarek i wykonanie pierwsza klasa. Dla zainteresowanych załączam bibliotekę w Eaglu z lampką LC-531. Może będzie łatwiej pier'owi robić kolejne wersje :)

Pozdrawiam

PS: Nie jestem autorem tej biblioteki i nie wiem kto nim jest. Kiedyś znalazłem ją na sieci.