Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy cyfrowe: układ generujący przebieg

jurand0289 03 Lis 2009 17:40 1063 3
 • #1 03 Lis 2009 17:40
  jurand0289
  Poziom 9  

  Mam pytanie co do tego tematu
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic624339.html
  Temat ten jest juz zamknięty więc pytanie musiałem zadac w nowym temacie

  Dlaczego na wyjściu demultipleksera są przyłączone diody przed rezystorami?

  0 3
 • #2 04 Lis 2009 12:49
  jony
  Specjalista elektronik

  Gdy elementy połączone są szeregowo kolejność połączenie nie ma znaczenia.

  0
 • #3 04 Lis 2009 16:13
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.


  Zastosowanie diod jest uwarunkowane wyjściem typu totem-pole układu '74154. Ich rolą jest separowanie wyjść, gdyż w danej chwili tylko jedno wyjście jest w stanie niskim. W przypadku wyjścia typu otwarty kolektor nie ma potrzeby ich stosowania.

  Pzdr.

  0
 • #4 04 Lis 2009 17:25
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Akurat w takim rozwiązaniu to główną przyczyną stosowania tych diod jest fakt, że w przypadku większości demultiplekserów wykonanych w technice bipolarnej (czyli serie TTL, TTL LS, itp) aktywnym stanem wyjściowym jest stan niski (tj. wybrane wyjście ma stan niski a pozostałe wysoki). Dioda wycina stan wysoki i związany z nim wypływ prądu z wyjścia demultipleksera do węzła sumującego.

  Do realizacji takich generatorów funkcji lepsze są układy wykonane w technologii CMOS (układy z serii 4000), bo przy małym obciążeniu dają prawie idealne przełączanie danego wejścia pomiędzy 0V i Vcc oraz pozwalają na zmiejszenie rezystancji wyjściowej takiego klucza przez równoległe łączenie wyjść buforów lub inwerterów (zależnie czego użyjemy).

  Druga metoda to użycie multiplekserów analogowych, na których wejścia podajemy napięcia z potencjometrów ustalających wielkość poszczególnych schodków przebiegu wyjściowego a na wyjściu dajemy wtórnik napięciowy o dużej rezystancji z małą pojemnością na wejściu (zapamiętującą stan napięcia w momentach przełączenia multipleksera). Na wejścia adresowe podajemy wyjście licznika binarnego adresującego kolejne wejścia multipleksera.

  0