Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Film progresywny, ale przesunięty o jedno pole

andrzejlisek 03 Nov 2009 17:40 753 0
    andrzejlisek
    Level 28  
    Od razu napiszę, nie jestem pewien, czy ten temat powinien być w tym dziale.

Posiadam kartę video AverTV Studio 303 do nagrywania filmów i program VirtualDub.

Ostatnio nagrałem wszystkie 3 filmy Matrix z TVN, oraz Listę Schindlera z TVP1. We wszystkich nagraniach wystąpił problem, o którym jest ten temat. Obecnie telewizję odbieram z kablówki przez dekoder Digit MF4-K, który posiada tylko wyjścia analogowe.

Na tym samym sprzęcie przegrałem na dysk film W pustyni i w puszczy z oryginalnej kasety VHS. W tym przypadku nie wystąpił żaden problem.

Nagrałem również bajki z serii Zwariowane Melodie z kaset VHS, na które nagrywałem kilka lat temu z kablówki. Są to filmy trwające ok. 7 minut, na kasecie nagrywane czasem po kilka razy (nowy nagrany w miejsce starego). W większości do komputera nagrały się prawidłowo, jednak kilka z nich również wykazuje problem.

Wszystkie nagrania są progresywne, czyli mają 25 klatek na sekundę. W przypadku Matrixa, sprawdzałem czas trwania filmów w internecie, obliczałem czas po przyspieszeniu filmu do 25fps zakładając że podany czas jest dla filmu 24fps, obliczony czas trwania filmu i rzeczywisty czas nagrania po wycięciu reklam się zgadzały.

Problem polega na tym, że w każdej klatce jedno pole (półobraz) należy do poprzedniej klatki, a drugie pole należy do następnej klatki, tak było przez cały film. Film w rzeczywistości ma 25fps.

Jeżeli się zainstaluje bibliotekę AviSynth i utworzy plik tekstowy o takiej zawartości:
    Code:
    AVISource("Film.avi", pixel_type="RGB32")

ComplementParity
    SeparateFields
    Trim(1,0)
    Weave
    ComplementParity

i otworzy się ten plik w playerze, to film wyświetla się prawidłowo.

Przykładowe nagranie znajduje się pod tym linkiem (umieszczenie przez "Dodaj film" spowodowałoby rekompresję, przez którą mogłoby nie być widać tego, o czym piszę).
    http://www.megaupload.com/?d=JJ8DH8G7

Jak widać, skorygowanie tego błędu nie jest żadnym problemem, wymaga ponownej rekompresji w programie VirtualDub.

Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną występowania opisanego problemu?
    Czy to jest możliwe, że już ze studia telewizyjnego wychodził film już z takim błędem (niewidocznym na telewizorze kineskopowym)?
    Jeżeli tak, to jaki może być tego powód?