Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa stacja pogodowa z ciekawą prezentacją danych

slavo666 03 Lis 2009 20:26 8587 6
  • Bezprzewodowa stacja pogodowa z ciekawą prezentacją danych
    Tym razem studenci z Uniwersytetu Cornell stworzyli interesujący projekt bezprzewodowej stacji pogodowej. System monitorowania pogody składa się z dwóch mikrokontrolerów, czujnika temperatury, czujnika wilgotności, samodzielnie wykonanego anemometru, radaru z zabawek Hot Wheels zmodyfikowanego do pomiaru opadów oraz panelu solarnego do analizowania nasłonecznienia i ładowania źródła zasilania mikrokontrolera. Raz na minutę system nadaje zebrane dane do części znajdującej się wewnątrz pomieszczenia na paśmie 433MHz, gdzie sygnał jest dekodowany, a informacje wyświetlane jako sekwencje 5 kolorowych ilustracji na matrycy LED 8x8. W zależności od stanu pogody na zewnątrz wyświetlane są konkretne obrazki.
    Część zewnętrzna:
    zawiera czujnik temperatury - LM34, pojemnościowy czujnik wilgotności Honeywell HCH-1000-001, parę ogniw Sun Power PWR1241, anemometr zbudowany z części od zabawek i małego silniczka elektrycznego oraz radar Dopplera z zestawu Hot Wheels, który skierowany jest w niebo i ma za zadanie wykrywać spadające krople deszczu na powierzchnię pojemnika, w którym jest umieszczony. Wszystkie dane zbiera mikrokontroler i wysyła do części wewnętrznej.
    Część wewnętrzna (obrazowa):
    głównym elementem jest matryca LED 8x8 sterowana przez ATmega644 na podstawie odebranych danych. Każdy "piksel" składa się z trzech diod, sterowanie odbywa się trzema całymi portami mikrokontrolera. Na tak zbudowanym wyświetlaczu pokazywana jest sekwencja 5 obrazków w zależności od intensywności określonego stanu pogody.

Autorzy jako największe wyzwanie wymieniają adaptację fabrycznego radaru oraz sterowanie matrycą LED. Szczegóły projektu na stronie: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...ects/s2009/cdl32_mjc89/cdl32_mjc89/index.html

Fajne! Ranking DIY
  • #2 04 Lis 2009 07:24
    mklos1
    Poziom 25  

Nie podoba mi się ta prezentacja. Może i jest nietypowa, ale jakoś do mnie nie trafia.

Autor urządzenia nie powiedział jaką czułość anemometru uzyskał. Jestem w trakcie konstruowania takiego urządzenia. Silnik jest trochę problematyczny, gdyż stawia jednak trochę oporu, co z pewnością wpłynie na czułość. Oczywiście też zależy jaki to jest silnik...
    Kalibracja za pomocą samochodu to sprytny sposób (chyba prostszego nie ma) - pytanie czy wskazania prędkościomierza były dokładne, bo akurat z tym jest różnie :D

• #3 04 Lis 2009 13:44
    Bogus105
    Poziom 16  

nie trafia do mnie to co pokazują ale ciekawi mnie matryca led. skąd taką wziąć i ile może kosztować?

• #5 05 Lis 2009 21:57
    mick
    Poziom 15  

Zrobić anemometr nie jest tak trudno, gorzej z pomiarem kierunku wiatru.

• #7 07 Lis 2009 21:08
    mklos1
    Poziom 25  

Jest dość prosta metoda ultradźwiękowa, która mierzy jednocześnie prędkość i kierunek. Niestety hardware jest trochę bardziej skomplikowany.