Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie wzmacniacza samochodowego

03 Lis 2009 20:38 1169 7
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    10V to za mało-pod obciążeniem napięcie mimo wszystko spada bo kondensatory się szybko rozładowują przy głębokich basach.
    Jaka jest wydajność prądowa samego zasilacza (zasilacza,a nie transformatora)??
  • Poziom 20  
    Zmierz napięcie pod basami. Możesz dać równolegle akumulator samochodowy.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się że transformator powinien być na 12V po wyprostowaniu napięcie nieco wzrośnie. W samochodzie tez nie ma strikte 12V tylko np. wynosi +/-14V
    Transformator powinien być z sporym zapasem mocy, chyba te 400W starczy bo z deklarowaną mocą wzmacniaczy samochodowych jest różnie ;)Mostek również powinien miec odpowiednia wydajność.
    Możesz dołożyć pojemności i sprawdzić ;)
    Choć wydaje mi się że trafo powinno być na 12V :)
  • Poziom 31  
    tomek40 napisał:
    Witam.
    Mam wzmacniacz samochodowy o mocy 160w rms i zrobiłem do niego zasilacz. Transformator 10V 400W 40A filtracje 28000uF i wciąz przy głębokim basie na 70 % głośności, dioda na panelu wzmacniacza przygasa.
    Czy mam za małą pojemność na kondensatorach?

Już było, ale zmierz napięcie na zasilaczu. Stawiałbym jednak, że to przetrwornica we wzmacniaczu nie wyrabia. Swoją drogą to robienie do takiego wzmacniacza zasilacza 14V/400W mija się trochę z sensem. Należałoby zrobić zasilacz symetryczny na napięcie jak za przetwornicą i ominąć przetwornicę zasilając bezpośrednio końcówki mocy.