Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat czujnika ruchu - przerwanie wiązki światła

Vooyt 03 Lis 2009 21:18 5602 8
  • #1 03 Lis 2009 21:18
    Vooyt
    Poziom 12  

Dzień dobry,

mam następujący problem:
    Chciałbym wykrywać jak poruszający się element przetnie wiązkę światła(podczerwieni albo wiązkę lasera).
    Odległość między nadajnikiem i odbiornikiem jakieś 80cm
    Zasilanie: 5,12,24V do wyboru
    Napięcie na wyjściu odbiornika 24V.

I mam pytanie czy wie ktoś jak takie coś zrobić??
    Ma ktoś jakieś gotowe schematy??

Bo po kilku próbach zrobienia tego samemu od zera poddaje się i chciałbym zobaczyć jak powinno wyglądać rozwiązanie takiego problemu :)

Pozdrawiam.

1 8
  • #3 03 Lis 2009 21:40
    Vooyt
    Poziom 12  

dzięki za pomoc :-)

Jest jeszcze jakaś inna propozycja ?? układ może być bardzo bardzo prosty( nawet było by tak lepiej:P ) na światło widzialne, podczerwieni, przy użyciu diody laserowej wszystko obojętne :) tylko by działało i dawało 24V na wyjściu po przecięciu wiązki światła :)

0
  • Pomocny post
    #4 03 Lis 2009 21:50
    okrab1
    Poziom 12  

Witam. Może takie coś ...... amator składa tą zabawkę w 2 do 3 godzin.
    http://multisort.pl/product/2253.html
    Działa dość sprawnie. Napięcie wyjściowe, ze styków przekaźnika, jest zależne od napięcia do nich doprowadzonych ....... jaki "zasilacz" zastosujesz .... tyle będziesz miał na stykach wyjściowych. Styki przekaźnika są odseparowane od reszty układu. Zasadnicza część układu pracuje na 9 do 12 V. Odległość nadajnika od odbiornika, nie pamiętam dokładnie, ale chyba do 2 metrów.
    Pozdrawiam

0
  • #5 03 Lis 2009 22:28
    Vooyt
    Poziom 12  

fajny układ tylko nie ma schematu ;/;/

jak ja to pewnie polutuje to tak nie będzie działać :D

Dodano po 25 [minuty]:

Jeszcze jakieś propozycje??:)

0
  • #8 01 Gru 2010 20:39
    matti0070
    Poziom 8  

Mam pytanie co do tych schematów, czy dało by się jakoś zrobić by w odbiorniku było np. zamiast głośnika dać jakiś nadajnik bym mógł to w odległości 10m odebrać w postaci migotania LEDów lub dopiero wtedy by tam był jakiś piszczek? Jestem całkowitym amatorem więc jeśli ktoś ma taki schemat prosty to prosiłbym o podrzucenie :)

0