Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze elektryczne domku.

25 Cze 2004 13:00 7419 19
  • Poziom 10  
    Jakim kablem i którędy poprowadzić kabel podziemny ze skrzynki przyłączeniowej do skrzynki bezpiecznikowo-rozdzielczej czyli z punktu A do punktu B na schemacie. Moc ma wynosić 10 kW. Jaki kabel zakopać bo to ma być 3 fazy i na jakiej głębokości ? Dołączam plik na którym widać wszystko. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi :)
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 29  
    Witam
    Czy masz już warunki techniczne przyłączenia od Zakładu Energetycznego?
    Co w nich jest określone?
    Dla mocy 10 KW odpowiada zabezpieczenie 3x16A.
    Niezależnie od przepisów ogólnych czasem ZE ma większe wymagania.
    Zgłoszenia do dobioru może dokonać tylko uprawniony do tego zakład elektroinstalacyjny.
    Najlepiej się do niego zwrócić.
  • Poziom 22  
    Ja poprowadziłbym kabel tak jak narysowałem.Jeśli masz warunki z ZE, to tam na pewno pisze jaki ma być kabel.Myślę ,ze jest YKY 5x6.ale jak poprowadzisz o większym przekroju to będziesz miał zapas(może w przyszłości zechcesz zwiększyć moc przyłączeniową).Kabel kładziesz w wykopie 0 głębokości 70 cm.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 22  
    Pisar napisał:
    Jakim kablem i którędy poprowadzić kabel podziemny ze skrzynki przyłączeniowej do skrzynki bezpiecznikowo-rozdzielczej czyli z punktu A do punktu B na schemacie. Moc ma wynosić 10 kW. Jaki kabel zakopać bo to ma być 3 fazy i na jakiej głębokości ? Dołączam plik na którym widać wszystko. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi :)

A gaz i woda są w przyszłości przewidziane? Zastanów się może i wybierz taką wersję która weźmie to pod uwagę...

Pozdrowienia
  • Poziom 22  
    Domyślam się,że nie masz jeszcze projektu przyłącza. W warunkach pisze,żeod słupa do skrzynki masz zsilić kablem aluminiowum czterożyłowym o przekrojach żył 16mm2.Z tego wnioskuję ,że w projekcie będzie jednak YKY 5 x 10mm2(ten od skrzynki do domu).
  • Poziom 10  
    Dlaczego od skrzynki do domku ma być kabel 5 żyłowy ? Kabel YKY ma już jakąś osłonę metalową ?? Bo nie powninien taki być w ziemi ?

Tutaj mam jeszcze skan Rozdzielni głównej. No i faktycznie ma być kabel YKY. Pisze że 5 x 6.
  • Poziom 22  
    Kabel YKY jest to kabel ziemny.Nie wymaga dodatkowych osłon.Musi być 5-cio żyłowy.Piąta żyła(żyła PE-jest to przewód ochronny) musi być podłącznony do uziomu wyprowadzonego w skrzynce.Poza tym powinno być zrobione uziemienie wyrównawcze,jak najbliżej rozdzielnicy(tej w domu).Tam też powinnien być podpięty drugi koniec żyły PE.
  • Poziom 10  
    Czyli żyła PE musi być podłączona od skrzynki przyłączeniowej do skrzynki w domu i dodatkowo ze skrzynki w domu żyła PE ma być uziemiona ?
  • Poziom 22  
    Tak właśnie ma być.Masz to właśnie tak narysowane na schemacie skrzynki rozdzielczej.
  • Poziom 29  
    Witam.
    Ta dyskusja do niczego nie prowadzi.
    Najważniejsze są aktualne warunki techniczne przyłączenia i trzeba je dokładnie przeczytać zanim zadasz pytanie.
    Twoje Pisar mają 6 lat i straciły ważność 2000-08-05.
    Musisz wystąpić o nowe warunki.
    Napewno treść pkt 11 pozostanie aktualna: "Prace przy budowie urządzeń mogą wykonywać tylko osoby uprawnione"
    Bez urazy, ale pytanie:
    "Czyli żyła PE musi być podłączona od skrzynki przyłączeniowej do skrzynki w domu i dodatkowo ze skrzynki w domu żyła PE ma być uziemiona ?"
    tylko potwierdza słuszność pkt 11

Przypuszczam, że teraz zabezpieczenie przedlicznikowe i układ pomiarowy będzie w ZK umieszczonym w ogrodzeniu (aby odczyt licznika odbywał się bez konieczności wchodzenia na posesję).
    W warunkach musi być również określone z której rozdzielni NN ma być zasilany obiekt, jaki jest układ sieciowy (np. TN-C) itd
    W rozdzielnicy głównej powinien być wyłącznik przeciwporażeniowy różnicowo-prądowy.

Po dokładnym zapoznaniu się z nowymi warunkami skonsultuj się z uprawnionym elektroinstalatorem i wtedy w przypadku wątpliwości napisz pytanie na forum.

Proponuję zawiesić ten temat na czas dopóki nie będzie aktualnych warunków.

To co teraz piszemy do niczego nie prowadzi i jest tylko zaśmiecaniem forum.

Pozdrawiam
    HenryK3
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Witam

zasadnicza sprawa to:

6. Warunki zachowują ważność do dnia 2000-08-05

Więc o czym dyskutujemy?

gegus
    Cytat:
    a w którym momencie instalacji ten wył. ma być zainstalowany?

odp:
    nr 1 na schemacie rozdzielnicy (teraz zauważyłem).

Pisar
    Jak będziesz występował o nowe warunki może warto dopisać do wniosku pomiar 2-taryfowy. Zastanów się nad tym.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Wysyłam jeszcze rysunek złącza w ogrodzeniu i rozdzielni w domu.Jest to oczywiście prosty i przykładowy schemat ,żebyś miał ogólny pogląd jak to się teraz robi.Ale rada moja jest taka:weź do tego fachowca.
  • Poziom 10  
    Witam ! Zastanawia mnie jedno a mianowicie czy instalacja w domu jest juz zrobiona ?? I czemu ten kto zakladal instalacje tego nie wykonal ?? Bo chyba raczej sam nie robiles tej instalacji w domu ?? Widzac twoje pytania smie twerdzic ze zbytnio sie na tym nie znasz. Ja zakładam instalacje w domach i przylacze lezy po mojej stronie bo przeciez trzeba wszystko podlaczyc zeby dzialalo a bez przylacza to nie da rady :) No chyba ze ktos cos zaczal i nie dokonczyl to wtedy sorki !! Rada jest taka Wiele Cie nie bedzie kosztowac jezeli zrobi to fachowiec a masz pewnosc ze bedzie w porzadku. Pozdro.
  • Poziom 22  
    Nie odpowiadam na pytania ,na które już zostały udzielone odpowiedzi.Jeśli nie pomogły Ci te srtrony ,króre podałem to pewnie będziesz musiał zapisać się na jakiś kurs.A co do strychu ,jak wyłączy wieczorem różnicówka( chociaż nie wiem dlaczego akurat miałaby w tym momencie wyłączyc)to pewnie w tym momencie odmów Zdrowaś mario.
    PS. zakończyłem ten temat.