Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mega Analizator Widma Akustycznego!!

LuckyDj 03 Nov 2009 22:10 18892 30
  • Mega Analizator Widma Akustycznego!!

Projekt powstał 3 lata temu na potrzeby klubu / dyskoteki, ale dopiero teraz doczekał się realizacji i to w bardzo rozbudowanej i zmienionej formie.
    Jest to klasyczny 7 kanałowy analizator widma sygnału akustycznego, ale jest jedna rzecz która go wyróżnia spośród innych tego typu konstrukcji...

W dobie miniaturyzacji i montażu elementów SMD postanowiłem pójść w zupełnie inną stronę i wykonać największy jaki się da (w granicach rozsądku oczywiście) analizator widma akustycznego.
    Chyba sie udało, bo urządzenie składa się z 7 słupków o wymiarach 40/40/750mm, a każdy słupek posiada 12 punktów świetlnych o średnicy 35mm każdy.

Wstępne założenia projektu były 3:

1. Prosta budowa, ale duża efektowność układu.
    2. Niski koszt, ale duża estetyka wykonania (przynajmniej ta zewnętrzna).
    3. Budowa modułowa i różne konfiguracje modułów.

... i wydaje mi się, że zostały spełnione, ale do rzeczy.

W skład jednego słupka w maksymalnej możliwej konfiguracji wchodzą następujące moduły:

- Płytka przedwzmacniacza mikrofonu elektretowego
    - Płytka filtru pasmowego
    - Płytka sterująca
    - Płytki wyświetlacza

Od biedy do wykonania samego wskaźnika poziomu sterowanego sygnałem liniowym wystarczy tylko płytka sterująca i 2 lub 3 płytki wyświetlaczy.
    Nie będę się rozpisywał, bo chyba wszystko widać na fotkach.
    Założeniem była maksymalna prostota układu, więc płytki wskaźników nawet nie były trawione, bo i po co... To tylko 6 równoległych ścieżek ;)

Plik rar. zawiera wszystkie możliwe foty a także schematy działającego urządzenia.
    Filmy zamieszczę jak tylko podładuję tel :)
    Acha, obudowa to koryto kablowe PCV 40/40 , a te białe przesłony jako punkty świetlne to zwykłe talerzyki jednorazowe z plastiku powycinane na odpowiedni wymiar.

Zapraszam do zjechania na maksa mojego projektu ;)

Acha, zapomniałbym odradzam montowanie kondensatorów 100nF na wyjściach modułów filtra, bo tylko zaniżają pasmo przenoszenia zwłaszcza w najniższych rejestrach, z resztą chyba nawet niema ich na schemacie ;)

Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!!

Zdjęcia należy dodawać poprzez opcje „dodaj obrazek”!
    Poprawiłem.
    (joy_pl)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    LuckyDj
    Level 33  
    Teraz zajmiemy się Węgierską sceną ludową. Montaż, demontaż... i jak to w czwórkę wpakować na Żuka...
    Has specialization in: Światło i dźwięk
    LuckyDj wrote 2564 posts with rating 147, helped 186 times. Live in city DKL. Been with us since 2007 year.
  • TermopastyTermopasty
    FastProject
    Level 28  
    Ja bym jednak zrobił wszystko w SMD na jednej płytce, a źródła światła rozprowadził przewodami. Szkoda laminatu i czasu na wykonanie tylu małych płytek.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pokaż jak to działa w warunkach rzeczywistych bo nie umiem sobie tego z wizualizować :D
    Hokoczu
    Level 18  
    Rozumiem że do każdego sterownika masz już zmontowany moduł z diodami?
    Podałbyś koszty tego analizatora.

A co do SMD: W naszym kraju jest wielu zapaleńców i niektórzy z nich chcieli by zrealizować taki projekt, no i oczywiście większość nie lutowała nigdy elementów SMD.
    Mariuszek15
    Level 24  
    Zgadzam się z resztą kolegów. Także bym to zrobił na jednej PCB. Jakie są koszty takiego układu? Czekamy na film :)
    FastProject
    Level 28  
    Hokoczu wrote:

A co do SMD: W naszym kraju jest wielu zapaleńców i niektórzy z nich chcieli by zrealizować taki projekt, no i oczywiście większość nie lutowała nigdy elementów SMD.

Bez przesady, to nie jest wcale trudne. Wystarczy trochę wprawy. Bo chyba nam nie powiesz, że robiłeś to z elementów przewlekanych bo inni mogą nie potrafić lutować SMD. Jak robisz się coś dla siebie to robi się tak, żeby mieć jak najmniej pracy i dlatego wskazujemy ze lepiej gdyby była jedna płytka-mam nadzieje, że robiłeś to dla siebie a nie na pokaz.

Poza tym fajny pomysł z tymi słupkami. Czekamy na filmik.
    marcinszyk
    Level 11  
    Quote:
    Bez przesady, to nie jest wcale trudne. Wystarczy trochę wprawy. Bo chyba nam nie powiesz, że robiłeś to z elementów przewlekanych bo inni mogą nie potrafić lutować SMD. Jak robisz się coś dla siebie to robi się tak, żeby mieć jak najmniej pracy i dlatego wskazujemy ze lepiej gdyby była jedna płytka-mam nadzieje, że robiłeś to dla siebie a nie na pokaz.

Wprawić się można , ale co z częściami SMD w mniejszych miejscowościach. Nie są tak popularne jak przewlekane, a ciągłe zamiawianie z internetu na dłuższą metę jest uciążliwe i kosztowne...

Co do projektu bardzo pomysłowe wykonanie. Tylko jak dla mnie za dużo zabawy w wytrawianie płytek... Obudowa na prawdę estetycznie wykonana.
    Co to są za ledy ? , czy one są już takie , czy uciołeś im "główki" :-)

Każdy filtr jest dla innego zakresu częstotliwości , tak?
    Jeśli tak to możesz podać jakie pasma mają poszczególne filtry ?

Pozdrawiam :-)
    august_
    Level 27  
    marcinszyk wrote:

Każdy filtr jest dla innego zakresu częstotliwości , tak?
    Jeśli tak to możesz podać jakie pasma mają poszczególne filtry ?

Na pierwszym zdjęciu od góry masz napisane...
  • TermopastyTermopasty
    mirek1990
    Level 10  
    Ciekawy projekt.
    Mam tylko pytanie o kondensatory w filtrze Cx i Cy dla jakich częstotliwości jakie mają być kondensatory.
    bubi89
    Level 21  
    Zamieść jakiś filmik jeśli możesz bo zapewne nie tylko mnie ciekawi efekt. Dodam jeszcze iż dla mnie pcb jest super, zero wydziwiania prosta płytka, a mnie prostota urzekła.
    LuckyDj
    Level 33  
    Quote:
    Ja bym jednak zrobił wszystko w SMD na jednej płytce, a źródła światła rozprowadził przewodami

No to przytoczę raz jeszcze...
    3. Budowa modułowa i różne konfiguracje modułów.

Poza tym gdybym chciał to zrobić w SMD, to pewnie by m tak zrobił ;)
    Nie byłem w żaden sposób ograniczony miejscem w obudowie, więc poszedłem w tę stronę.

Po raz - dużo szybciej, a po dwa (tu dla kolegów pytających o koszta) wszystkie elementy za wyjątkiem LED i rezystorów 330R/0,5W pochodzą z demontażu!

Quote:
    Co to są za ledy ? , czy one są już takie , czy uciołeś im "główki" Smile

Są to LEDy STRAWHAT (cokolwiek to znaczy) świecą kątem 110* dla tego tak dziwnie wyglądają. Można je kupić na alledrogo i kosztują 6zł/10szt (uwaga, są też po 4zł/10szt, ale są dużo słabsze)

Quote:
    Mam tylko pytanie o kondensatory w filtrze Cx i Cy dla jakich częstotliwości jakie mają być kondensatory.

Już mówię...

63Hz - 100nF
    160Hz - 33nF
    400Hz - 15nF
    1,5kHz - 4,7nF
    2,5kHz - 2,2nF
    6,5kHz - 820pF (ja dałem 1nF)
    16kHz - 330pF

Moja ostateczna wersja nie posiada przedwzmacniaczy mikrofonowych, tylko podłączany jest sygnał liniowy z miksera.
    Każdy słupek podłącza się przez złącza RCA - czerwone zasilanie i czarne sygnał.
    Każdy słupek posiada też prostownik i kondensator. Całość zasilana jest 12V trafem od halogenów.
    Całość ma na razie wykonane zaledwie 2 obudowy i na razie nie będzie ich więcej ze względu na inne wydatki (mam rodzinę ;) ), więc to co jest na filmie to gołe moduły powieszone na meblach i połączone przewodami. Jeśli ktoś będzie chciał fotki wykonania obudowy, to wsadzę jeden moduł i pokażę jak to miałoby wyglądać.

No i zamieszczam tak wyczekiwany filmik :)

ryhu9
    Level 13  
    Hmmm,wyglada to super ale jest jedno ale,Niebieskie diody,jakos nie bardzo mi pasuja,jestem raczej za klasycznymi kolorami,zielona,zolta i czerwona,ale projekt dobry.
    Frog_Qmak
    Level 25  
    jakich tranzystorów można tu użyć? mogą być np BC547? jakie jeszcze by się nadały? a te scalaki mogą być np LM358?
    kolory to kwestia gustu, oprócz tego bomba, proste i efektywne!
    LuckyDj
    Level 33  
    Niestety na dzień dzisiejszy w ofercie niema diod żółtych :( , a czerwony z zielonym nie wyglądał dobrze (zielone mają strasznie blady odcień i wyglądało to paskudnie) nie miałem żadnego wyboru, więc zamówiłem niebieskie.
    Tranzystorów użyłem dosłownie wszystkich typów małej mocy jakie tylko znalazłem.
    Każdy byle NPN.

Co do układów to można zastosować obojętnie jaki, byle tylko podwójny operacyjny, no i żeby się nogi zgadzały pełnionymi funkcjami.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wg. mnie jest bardzo ok ;] Niebieski wygląda klimatycznie i to to chodzi ;] DIY a nie coś co maja wszyscy inni.
    LuckyDj
    Level 33  
    TL 082, na posiadanych 8szt jeden spaliłem kombinując ze sztuczna masą, a układ był w pająku i poszedł z dymem. Zostało 7, dokładnie tyle ile potrzebowałem ;)
    Mariuszek15
    Level 24  
    LuckyDj Jeśli możesz zrób fotkę słupków stojących obok siebie i daj coś do porównania ;)
    LuckyDj
    Level 33  
    Się robi się :) Niestety tak jak pisałem obudowy mam na razie tylko dwie.

Mega Analizator Widma Akustycznego!! Mega Analizator Widma Akustycznego!!

Jako że z farbą było by dużo więcej roboty (matowienie, podkład, lakier), a i koszta zwiększyły by się, użyłem szerokiej taśmy izolacyjnej.
    Woytek130
    Level 16  
    pominnąłeś jedno - na głośnej dyskotece miki elektretowe są do niczego.
    LuckyDj
    Level 33  
    Wszystko gra, sprawdzone... Ale nie dla tego zrezygnowałem z nich, tylko dla tego, że wieszając urządzenie w różnych miejscach za każdym razem istnieje potrzeba regulacji każdego panelu. A tak mam ustawiony raz i tylko steruję z miksera np wyjściem BOOTH, czy ZONE.

Gdyby były do niczego to nikt nie stosowałby ich w efektach dyskotekowych, a są dosłownie w każdym urządzeniu ;)
    Karol966
    Level 30  
    Witam. Nie budowałem dotąd takich analizatorów stąd me pytania. Na schemacie blokowym są pokazane tylko 4 kolumny prawda? Ty masz ich 7, przy czym każda odpowiada za inną częstotliwość. z wyjść wzmacniaczy. Jak to się ma do tego filmu?
    Jak to jest, że każda dioda świeci przy innym napięciu? Czy dzieje się to właśnie przez diody (bodajże 1N4148)? Na każdej odkłada się pewien spadek napięcia.
    LuckyDj
    Level 33  
    Na schemacie blokowym pokazane są 4 możliwości konfiguracji jednej kolumny. Można podawać sygnał zewnętrzny, można też zamontować moduł z mikrofonem. Można też wykorzystać tylko płytki wyświetlacza i płytkę sterującą (bez filtrów pasmowych), uzyskamy w ten sposób zwykły wskaźnik poziomu.
    Ja wykonałem wariant 3 i zbudowałem 7 identycznych układów, różniących się wartościami tylko 2 elementów, żeby reagowały na różne częstotliwości sygnału audio.

Tak, każda dioda 1N4148 razem ze złączem BE tranzystora powoduje spadek napięcia. Właściwie ilość diod LED w jednej kolumnie ograniczona jest jedynie napięciem zasilania kolumny. Powyżej 12szt trzeba by podnieść napięcie zasilania, np do 24V, ale nie wiem, jak zachowają się wtedy układy sterujące.
    Karol966
    Level 30  
    LuckyDj wrote:
    Powyżej 12szt trzeba by podnieść napięcie zasilania, np do 24V, ale nie wiem, jak zachowają się wtedy układy sterujące.

No i oczywiście( trzeba to szybko dodać, zanim ktoś podłączy układ pod 24V) należy zwiększyć rezystancje rezystorów (wg schematu tych po 330Ω, u Ciebie na płytkach zdaje się mają po 360Ω).
    LuckyDj
    Level 33  
    Dokładnie tak :)
    Te 360R i tak są troszkę za małe dla prądu LED'a 20mA, takich miałem 500szt i aż grzech było nie wykorzystać ;)
    Choć na schemacie na jakim się wzorowałem są oryginalnie 330R, a napięcie zasilania może osiągać 18V.

Jako ciekawostkę podam, że potraktowanie układu szumem różowym i ustawienie wszystkich słupków identycznie ma się nijak do rzeczywistości, później podczas odtwarzania utworów układ pokazuje naprawdę dziwne rzeczy

Druga sprawa to to, że teoretyczne częstotliwości środkowe filtrów również nie odpowiadają praktyce. Może po prostu ja robię to źle, ale podawałem z generatora przestrajaną sinusoidę i też wychodzą herezje.

Oczywiście wszystkie te eksperymenty tylko z ciekawości, bo układ i tak sprawuje sie świetnie, choć brakuje mi trochę pasma pomiędzy 400Hz a 1,5kHz (czasem robi się dziura), ale to też w pewnym stopniu wina nie najlepszej jakości mp3, a CD wywlokłem do pracy i nawet nie mam jak sprawdzić tej zabawki na porządnym nagraniu.

W ogóle to właśnie odkryłem błąd w montażu, jeden z rezystorów zamiast 33k ma 3,3k, a ja się dziwiłem, że PR'ka od tego kanału jest na maksa mimo że pozostałe nie sięgają nawet połowy.
    Brzozza93
    Level 15  
    @up może dlatego, że w szumie różowym im wyższe f mają mniejsze amplitudy... To w szumie białym całe pasmo jest równo pokryte.
    Tremolo
    Level 43  
    Generalnie rzadko która muzyka po uśrednieniu przebiegu wielogodzinnego grania nie daje ani jednego szumu ani drugiego - tylko superpozycje z ustawień nagrania, charakterystyki sprzętu i tego co poustawiał DJ. Dlatego najlepiej w warunkach danego odsłuchu należy skorygować i światło.
    LuckyDj
    Level 33  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale im dalej od płytki sterującej, tym wyższy poziom sygnału, czyli na końcu (4 ostatnie diody) kolor czerwony.
    Dr.Zepsuj
    Level 20  
    Fajne :) Szkoda ze nie na zarowkach, robilem kiedys takie cos. Tamtego ciepla bijacego od konstrukcji nigdy nie zapomne....