Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe akumulatory cynkowo-powietrzne (zinc-air) nadchodzą!

danielde 03 Lis 2009 23:06 3524 0
 • Nowe akumulatory cynkowo-powietrzne (zinc-air) nadchodzą!
  Szwajcarska firma twierdzi, że opracowała model akumulatora cynkowo-powietrznego (zinc-air), który w porównaniu do ogniwa litowo-jonowego dwukrotnie droższego przechowuje trzykrotnie więcej energii. Firma ReVolt w przyszłym roku planuje rozpocząć sprzedaż małych akumulatorów dedykowanych dla aparatów słuchowych, a w przestrzeni kilku lat zakłada rozbudowę technologii i użycie jej do budowy większych ogniw, na przykład do telefonów komórkowych. W planach szwajcarskiej firmy jest również opracowanie dużych akumulatorów do aut z napędem elektrycznym.

  Projekt nowego akumulatora jest oparty o technologię opracowaną przez norweski instytut naukowy SINTEF. James McDougall z firmy ReVolt twierdzi, że opracowana technologia eliminuje główny problem akumulatorów cynkowo-powietrznych, czyli ich typowa bezużyteczność po kilku naładowaniach.

  W odróżnieniu od ogniw konwencjonalnych, akumulatory cynkowo-powietrzne, do generowania napięcia, wykorzystują tlen pochodzący z atmosfery. Są bezpieczniejsze, ponieważ do ich budowy nie są wymagane substancje lotne, dzięki czemu nie ma mowy o żadnej eksplozji, którą znamy z ogniw li-ion.

  Baterie cynkowo-powietrzne znajdują się na rynku już od dawna. Jednak przekształcenie ich w akumulatory było nie lada wyzwaniem. Zasada działania nowych akumulatorów wygląda tak, że porowata elektroda powietrzna pobiera tlen i przy pomocy katalizatorów znajdujących się pomiędzy elektrolitem bazującym na wodzie i powietrzem, redukuje go do postaci jonów hydroksylowych. Wskutek poruszania się poprzez elektrolit do elektrody cynkowej, utleni się cynk i następuje reakcja uwalniania elektronów co prowadzi do generacji napięcia. Proces ładowania akumulatora jest dokładnie odwrotny.

  Źródło:
  http://www.technologyreview.com/business/23812/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  danielde
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  danielde napisał 676 postów o ocenie 13, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.