Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System paneli fotowoltaicznych

Ciejas 04 Nov 2009 08:21 4228 7
 • #1
  Ciejas
  Level 9  
  Witam serdecznie,

  Mam pytanie związane z systemem paneli fotowoltaicznych. Chodzi mi o duży system, mianowicie jeżeli np. połączymy 400 paneli ze sobą (o parametrach: Pmpp=30Wp, Impp=0.4A a Umpp=60V) w następujący sposób: 5 szeregowo i równolegle z kolejnymi 5 szeregowo i tak dalej, otrzymamy 5 x 80. Na wyjściu takiego pola uzyskamy P=12kWp, napięcie w zależności od temp. paneli U= 307 a 481 V, natomiast I=32A. Oczywiście są to wartości maks. Być może połączyć panele w innej konfiguracji aby uzyskać inne parametry na wyjściu?

  I teraz moje pytanie. Jeżeli chciałbym oddać energię do sieci, to rozumiem, że wystarczy mi tylko falownik. Tylko o jakich parametrach? Czy jeden czy dwa czy więcej? To pewnie zależy od właściwości falownika i parametrów na wyjściu z pola paneli. Prosiłbym o jakiś przykład.  Jeżeli natomiast chciałbym tą energię magazynować to jakie przyjąć założenia. Sytuacja wygląda tak, że mam konkretną ilość paneli a nie znam obciążenia. Z tego co wiem, nie opłaca się magazynować energii gdy mamy dostęp do sieci. Najlepiej oddawać, ale gdybyśmy chcieli magazynować to jak? Jakie baterie, sposób połączenia ich ze sobą. Jaki regulator ładowania? A jak oddawać do sieci to jak się to robi? Czy trzeba podpisywać jakąś umowę z zakładem energetycznym?

  Czy może warto tak duże pole podzielić na mniejsze i rozpatrywać to zagadnienie przy mniejszych parametrach?

  Jeżeli nie podałem wszystkich warunków pracy, to można pytać ;)

  Prosiłbym o odpowiedź lub linki do stron gdzie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytania

  Z góry dzięki
 • #2
  cirrostrato
  Level 37  
  Ciejas wrote:


  A jak oddawać do sieci to jak się to robi? Czy trzeba podpisywać jakąś umowę z zakładem energetycznym?

  Zacznij od tego tematu, reszta to pikuś, zakładam, że nie wydałeś na razie nawet złotówki...
 • #3
  Ciejas
  Level 9  
  Na razie nie wydałem ani złotówki i na razie martwić się tym nie muszę. Chodzi mi o techniczną stronę takiego systemu.

  Pozdrawiam
 • #4
  cirrostrato
  Level 37  
  Wirtualnie technicznie to jest do zrobienia, nikt prądu od ciebie nie kupi (mrówka jesteś) a finansowo bez sensu. Do gadania na forum miesiącami temat OK. Zaręczam ci, że wolnej gotówki do zainwestowania jest mnóstwo i gdyby temat był opłacalny to by już powstał, państwo tego tematu nie dotuje.
 • #5
  Ciejas
  Level 9  
  A więc jak wirtualnie stworzyć taki system. Możemy odłożyć na bok fakt, że ja prądu nikomu nie sprzedam oraz że projekt jest całkowicie nieopłacalny. Jednak jak taki system z technicznego punktu widzenia zgrać ze sobą, aby on działał.
 • #6
  Zdunek 25
  Level 15  
  Instalowałem system na 10 panelach .Akumulatory, kable,falownik inwestycja na około 45 tyś.Gość był fanatykiem ,realnie oddaje 1KW na dobę .Magazynowanie też się nie opłaca gdyż akumulatory tracą swą sprawność po 5 latach.:cry:
 • #7
  Ciejas
  Level 9  
  Panowie chodzi mi czysto o techniczna stronę wykonania. Jakich użyć inwerterów na wyjściu takiego pola żeby można było to podłączyć do sieci. A kwestia czy to może czy nie może powstać w warunkach polskich jest dla mnie nie istotna.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zdunek 25 wrote:
  Instalowałem system na 10 panelach .Akumulatory, kable,falownik inwestycja na około 45 tyś.Gość był fanatykiem ,realnie oddaje 1KW na dobę .Magazynowanie też się nie opłaca gdyż akumulatory tracą swą sprawność po 5 latach.:cry:


  Szanowny kol. Ciejas!
  Drążysz temat z uporem godnym lepszej sprawy i nie bardzo wiem dlaczego. No chyba, że założyłeś się z kimś o parę piw, że to jest możliwe i chcesz wygrać.
  Więc odpowiedź ogólną masz wyżej, a ja dodam: technicznie, to wszystko jest możliwe. Ale nie szukaj szczegółowych opisów, bo temat jest ekonomicznie mało wartościowy, więc mało kto się nim zajmuje. Energia otrzymywana w ten sposób ma tak zmienne parametry, że aby oddawać ja do sieci, trzeba by zastosować bufory z dużej ilości akumulatorów, a potem to wszystko przekształcić na prąd trójfazowy. Tylko skąd wziąc energię do ładowania akumulatorów w nocy? W naszej strefie klimatycznej, to bezsens ekonomiczny.
  Dlatego te systemy maja sens w przypadku wykorzystania pozyskanej energii od razu w ciepło, bez jej przetwarzania falownikami. I to tylko jako dodatkowe źródło ciepła. Ten sposób akumulowania jest najtańszy i najpowszechniejszy. gdybyś poguglal, to na ten temat znajdziesz mnostwo tekstów, wiec mój opis jest niepotrzebny.