Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek ręczny na lampach NIXIE

mi_ma 04 Lis 2009 09:17 8145 8
  • Zegarek ręczny na lampach NIXIE

Steve Wozniak ostatnio prezentował w trakcie wywiadu swój zegarek. Jest on zbudowany z użyciem dwóch malutkich lamp NIXIE. Niestety nie mamy dokładnych informacji o projekcie, ale jest on mimo to i tak warty obejrzenia. Zegarek musi być wyposażony w czujnik przyspieszenia, ponieważ godzina jest wyświetlana tylko w odpowiednim położeniu zegarka. Ponieważ zegarek ma możliwość wyświetlić tylko dwie cyfry naraz, to najpierw wyświetlana jest godzina, później minuty i na końcu sekundy. Obsługa jest nieco kłopotliwa, ale podobno zegarek robi ciekawe wrażenia na współpasażerów w trakcie lotu samolotem.

Źródło http://www.medgadget.com/archives/2009/10/the_woz_showing_off_a_prized_gadget.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 750, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    jankol-el
    Poziom 20  
    Ciekawe wrażenia pasażerów podczas lotu? Pewnie uciekają w popłochu, myśląc, że to terrorysta :P
    Ciekawy, choć za duży do codziennego użytku. Ciekawe na czym opiera się układ i ile to zużywa energii.
    glutek
    Poziom 14  
    ciekaw jestem gdzie można dostać takie miniaturowe lampy nixie
    woodpecker
    Poziom 13  
    Tu jest strona producenta i opis.

To są lampy B5870, o wysokości znaku 15mm. Lampki są dostępne na ebayu i nie są drogie. Wyświetlaniem steruje sensor wychyłów ADXL311. Sercem zegarka jest PIC16F872A.
    rafixs
    Poziom 24  
    glutek napisał:

W Polsce chyba mało kto posiada ma takie lampy i na pewno ich nie sprzeda.
    też bym kupił.
    Cubaza
    Poziom 14  
    Zarąbisty zegarek :) Myślałem o zrobieniu sobie jakiegoś fajnego zegarka :) teraz już wiem jaki to miałby być :D
    Co do wielkości to nie wydaje mi się, że to jest problemem. Mianowicie teraz jest moda na takie wielgachne zegarki ;) Więc taki jest jak znalazł :D
    kokodin
    Poziom 21  
    Kiedyś posiadałem wyświetlacza z kalkulatora casio. Lampa 10 znaków , świeciło na zielono. Wszystko w jednej szklanej bańce długości ok 8 cm a zasilane z jednego paluszka. Myślę że na takiej lampce było by prościej zrobić pełny wyświetlacz, ale tutaj chodziło chyba o pokazanie jakiegoś akcelerometru w akcji. A lampki to tylko dodatek.
    Że wygląda jak bamba, no cóż, zdarza się.

Ale ciekawszy jeszcze, wydawał by się zegarek z przeskakującymi przekładkami. Tam trzeba by schować jeszcze jakiś silnik :]
    Judas
    Poziom 13  
    rafixs napisał:
    glutek napisał:

W Polsce chyba mało kto posiada ma takie lampy i na pewno ich nie sprzeda.
    też bym kupił.

Takie mikro lampki zdarzają się bardzo rzadko. Kilka dni temu były na aukcji w znanym portalu i komplet 6sztu podszedł za ponad 90zł. Generalnie raczej towar nie do zdobycia. Niestety :(