Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google rozpoczęło budowę światłowodu pomiędzy Japonią i USA

pseven 04 Lis 2009 13:09 4634 12
 • Google rozpoczęło budowę światłowodu pomiędzy Japonią i USA
  Wysokiej przepustowości światłowodowy kabel połączy Północną Amerykę z Azją poprzez Pacyfik w ramach projektu o nazwie „Unity”. Inicjatywa pochodzi od sześciu dużej skali firm związanych z działalnością w Internecie, w tym Google i KDDI. Budowa rozpoczęła się 1 listopada. Projekt, który zapowiedziano już w lutym zeszłego roku pochłonie 300 milionów dolarów. Światłowód zostanie podłączony do istniejącej infrastruktury na wiosnę 2010 roku. Jego łączna długość rozciągnie się na 10000 km dna oceanicznego pomiędzy centrami danych w Los Angeles i znajdującym się w pobliżu Tokyo - Chikura. Budowa odbywa się za pomocą dwóch specjalnych okrętów, jednego należącego do japońskiej korporacji NEC i drugiego zarządzanego przez Tyco Telecommunications. Oba statki mają spotkać się 11 listopada i prowadzone z dwóch stron światłowody zostaną zespawane. Zakłada się maksymalną przepustowość na poziomie 7.68 Tbps, przy czym oszacowano, że początkowo zostanie uruchomione połączenie z prędkością 4.8 Tbps. Przepustowość ta wystarczy na przykład na prawie 75 milionów jednoczesnych rozmów głosowych.

  Źródło:
  http://www.examiner.com/x-16352-Japan-Headlines-Examiner~y2009m11d1-Googles-Pacific-fiber-optic-cable-departs-from-Japan

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
  pseven napisał 8413 postów o ocenie 1461, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  Citek
  Poziom 22  
  Tak mnie zastanawia w jaki sposób jest rozwiązany przesył na taką odległość. Wiadomo zastosowano wzmacniacze tylko w jaki sposób je się zasila, po prostu obok światłowodu kładzie się też kabel miedziany czy jak?
 • #3
  kazitor23
  Poziom 15  
  napięcie na takiej odległości w miedzianym kablu też "opadnie",ciekawe,a może podwodne trafostacje wysokiego napięcia jakieś się pojawią...
 • #4
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Koledzy "Citek" i "kazitor23"
  Przeczytajcie sobie trochę o światło wodach:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d
  Polecam też www.google.pl
  Dodam że nie trzeba żadnych stacji tranfa czy wzmacniaczy. Światłowód to inaczej przewód, tylko zamiast miedzi czy aluminium jest zastosowane szkło, plastik... I zamiast elektryczności biegnie wiązka światła. :) więcej w linku który podałem.
 • #5
  tokrzych
  Poziom 15  
  Do DJpopak . To że światłowód jest ze szkła czy plastiku to Ameryki nie odkryłeś ale gdybyś dokładnie przeczytał stronę którą poleciłeś kolegom to byś tam wyczytał o stratach w światłowodzie , tłumieniu , dyspersji itp. stąd ich pytania związane ze wzmacnianiem sygnału i zasilaniem tych wzmacniaczy. Moim zdaniem może te wzmacniacze będą zasilane światłem z tegoż światłowodu przetwarzanym na prąd , ale niestety to tylko moje domysły.
 • #7
  markovip
  Poziom 34  
  Kiedyś na Discovery był reportaż jak kładli światłowód między Europą i USA. Bodajże co 50km jest wzmacniacz, który oczywiście zasilany jest elektrycznością. Nie wiem jak sprawa będzie wyglądać tutaj, ale sądzę, że tak samo.
 • #8
  amper1
  Poziom 11  
  Zmniejszenie wpływu tłumienia [edytuj]

  Nawet w najbardziej przezroczystym materiale tłumienie amplitudy fali jest niezerowe i zależne od długości fali. W niektórych materiałach (np. kwarc) tłumienie dla wybranych przedziałów długości fali jest szczególnie małe. Światłowody jednomodowe przeznaczone do transmisji sygnałów na duże odległości pracują z długościami fali w obrębie tych przedziałów. Ponadto, istnieje względnie prosty sposób wzmocnienia sygnału w takim światłowodzie bez przetwarzania sygnału na postać elektryczną. Wzmocnienie uzyskuje się dzięki modyfikacji światłowodu na pewnym odcinku długości w taki sposób, by dla długości światła odpowiadających sygnałowi następowała akcja laserowa. Najczęściej modyfikacja ta polega na domieszkowaniu materiału światłowodu pierwiastkami ziem rzadkich (np. erbem) i oświetleniu domieszkowanej sekcji światłowodu światłem lasera pompującego. Laser ten wzbudza atomy domieszek (erbu), umożliwiając akcję laserową, indukowaną falą przenoszącą sygnał – w praktyce stała absorpcji ośrodka tworzącego sekcję wzmacniającą staje się ujemna; sygnał przechodzący przez sekcję nie jest tłumiony, lecz ulega wzmocnieniu. Taka technika optycznego wzmacniania sygnałów nazywana jest wzmacniaczem optycznym, zaś wzmocnienie w oparciu o włókna światłowodowe domieszkowane erbem określa się skrótem EDFA.

  Więc ? Nie potrzeba żadnego kabla elektrycznego , żeby wzmocnić sygnał.
 • #9
  zipp
  Poziom 14  
  A ten laser to zasilany jest słoną wodą?
 • #10
  ziras
  Poziom 17  
  Zgadzam się z kolegą amper1.
  W światłowodach telekomunikacyjnych przebiegających po dnie oceanu nie stosuje się wzmacniaczy zasilanych energią elektryczną (kiedyś się stosowało).
  Obecnie w światłowód co kilkadziesiąt kilometrów 30-50 zależności do tego jaki to jest to światłowód wspawuje się wzmacniacz optyczny.
  Nie jest to nic innego jak laser w którym akcję laserową wymusza światło (a właściwie, bo na takim zakresie długości fali pracuje światłowód telekomunikacyjny, promieniowanie podczerwone) dochodzące w postaci emitowanych danych a czasami oddzielnym światłowodem - zależny od producenta. Emitowane promieniowanie jest tylko w jedną stronę - patrz zasada działania jakiego kolwiek lasera (na końcach są "lustra półprzepuszczalne - o ile w światłowodach można mówić o lustrach).

  Na marginesie takie lasery opracowano w Polsce jak też jedną z pierwszych telekomunikacyjnych linii światłowodowych - działająca do dziś.
 • #11
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Do "tokrzych" Ameryki nie odkryłem i nie chce drugi raz odkrywać. Stronę przeczytałem i o strachach wiem. Koledzy pytali sie o wzmacniacze sygnału i ich zasilanie:
  "po prostu obok światłowodu kładzie się też kabel miedziany czy jak?"
  A ja napisałem:
  "zamiast elektryczności biegnie wiązka światła"

  Pozdrawiam
 • #12
  tokrzych
  Poziom 15  
  Do DJpopak
  Rzeczywiście napisałeś że "zamiast elektryczności biegnie wiązka światła" ale nie podałeś tego jako rozwiazanie zasilania wzmacniaczy tyllko jako uwagę w jaki to nowoczesny sposób przesyła się dane.
  Odnośnie wzmacniania sygnału napisałeś "Dodam że nie trzeba żadnych stacji trafa czy wzmacniaczy " i właśnie o to chodzi że wzmacniacze są potrzebne i
  dopiero użytkownik BartekLecki podesłał link o wzmacnianiu sygnału.
  pozdr.tokrzych
 • #13
  grzegorz0plonka
  Poziom 10  
  Chciałbym zapytać was, ile czasu musieli położyć światłowód z USA do Europy?