Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczanie wytrzymałości WLZ

04 Lis 2009 13:12 4454 6
  • Poziom 16  
    witam serdecznie.
    Dostałem za zadanie obliczenie wytrzymałości (przekroju) WLZ między istniejącym złączem kalbowym, a istniejącą główną rozdzielnią w kamienicy.
    Chodzi o to, że w jednym z mieszkań będzie zwiększona moc na 11kW 3f zamiast istniejących 4kW 1f.
    W zakładzie energetycznym dostałem za zadanie aby stwierdzić, czy istniejący kabel WLZ wytrzyma wzrost mocy czy zaistnieje potrzeba położenia nowego.
    Pani w ZE podyktowała mi całą rozpiskę dotyczącą istniejących zabezpieczeń przedlicznikowych oraz zainstalowanej mocy we wszystkich lokalach kamienicy, którą obsługuje główna rozdzielnia.
    I tak istnieje kilka mieszkań z mocą 4kW 1f, kilka 11kW 3f, kilka 14kW 3f.... w tej chwili to nie istotne.
    Zmierzam do tego czy ktoś z szanownych kolegów mógłby mi podać odpowiednie wzory, współczynniki na obliczenie stosownego przekroju kabla, aby spełniał warunki sumy zainstalowanej mocy w kamienicy.
    Z góry dziękuję.
  • Poziom 11  
    Przekrój dobiera się pod względem obciążalności długotrwałej , wiec powinieneś znać łączną moc przyłączy aby wiedziec jakie prądy mają płynąć wlz
  • Poziom 20  
    Witam!
    Może kolega skorzystać z normy:
    N SEP - E - 0002.
    Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych.
    Podstawy planowania.
    Wyznaczanie mocy zapotrzebowanej.
    Adam. :ganja: :turn-l:
  • Poziom 19  
    A może kolega napisać jaki jest obecnie kabel zamontowany? I jakie zabezpieczenia przed licznikowe mają wszyscy lokatorzy? To jest podstawa
  • Poziom 30  
    Warto rozważyć rozkład mocy na 3 fazy i ewentualnie w razie potrzeby przepiać kilku użytkowników jedno fazowych na różne fazy.
  • Poziom 16  
    witam i przepraszam że długo nie udzielałem się w tym temacie.
    A więc istniejące WLZ ze ZK do TG kamienicy to 4x 96mm2 LgY

Istniejące moce zainstalowane:
    4kW zabezp: 1x20A 12 mieszkań
    5kW zabezp: 1x25A 2 mieszkania
    11kW zabezp: 3x20A 5 mieszkań
    14kW zabezp: 3x25A 3 mieszkania

Jak sprawdzić (obliczyć) że zwiększenie mocy w jednym z mieszkań z 4kW na 11kW (nie) spowoduje konieczności wymiany WLZ ZK-TG ?
    Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 16  
    Jak się okazało. wzorek na obliczenie obciążalności długotrwałej przewodu jest prosty.

I0= Ps/ (pierw. z 3*U*cosfi), gdzie

I0 = długotrwały prąd obciążenia przewodu,
    Ps= suma wszystkich mocy zainstalowanych w mieszkaniach * kj=0,36 (22 mieszkania, kamienica "zagazowana")

Odczytuje parametr zainstalowanego kabelka z normy PN-IEC 60364-5-523:2001 i porównuje z otrzymanym prądem.

Pozdrawiam i można zamknąć temat.