Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP5150 druk. sieciowa sterownik VISTA problem z druk.

jacazwierz 04 Nov 2009 13:53 2649 4
    jacazwierz
    Level 14  
    Witam.
    Problem wygląda następująco:
    Laptop z systemem VISTA podłączony jest sieciowo (przez udostępnienie drukarki) do drukarki HP deskJet 5150na komp. z XP.
    Vista łączy się z drukarka, instalując sterownik (nie wiem skąd? albo ze swojej bazy albo z udostępnionego z XP) i drukuje jak należy, np. stronę testową i inne "proste" dokumenty zarówno w kolorze jak i w czarnym.
    Problem zaczyna się gdy chcę wydrukować np. wykres z Excela 2007.
    Drukarka drukuje tylko szare tło jakby nie rozpoznawała "warstw" wykresu.
    Przetestowałem na innej drukarce podłączonej sieciowo (HP LaserJet 1018) i drukuje poprawnie - problem że w odcieniach szarości.
    Pobrałem więc sterownik z HP do 51500 pod Viste. Pytanie jak ten sterownik "podmienić" bo w Viscie nie widzę czegoś takiego jak "aktualizuj sterownik" jak jest to dostępne w XP.
    Przy instalacji drukarki sieciowej też nie ma możliwości podania ścieżki do alternatywnego drivera.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Maniek2808
    Level 22  
    :arrow: Jacazwierz wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi poniżej:
    1. Kliknij przycisk Start
    2. W menu Start kliknij polecenie Uruchom
    3. W oknie dialogowym Uruchom wpisz: devmgmt.msc
    W menadzerze urzadzen znajdz swoja drukarke i kliknij odinstaluj po ponownym uruchomieniu komputer pojawi sie kreator który poinformuje Cie ze wykryto nowe nieznane urzadzenie. Nastepnie poprosi Ci o zainstalowanie sterowników i jedna z opcji ktora sie wyswietli będzie reczne wskazanie lokalizacji tych sterów i ta wlasnie Ci interesuje.Wskaz lokalizaje nowego sterownika i po sprawie. Ewentualnie postap wedlug tej instrukcji...

Po odinstalowaniu drukarki otwórz menadzer urzadzeń nastepnie;
    * klikamy prawym na pierwszy znak zapytania
    * wybieramy „aktualizuj sterowniki” - -> „Nie, nie tym razem” dalej…
    * ”Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji” dalej…
    * ”nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania” dalej…
    * wybieram z drzewka urządzeń „drukarka” (lub inne urządzenie, które chcemy zainstalować) dalej…
    * klikamy na „Z dysku” następnie „przegladaj”
    * wchodzimy do folderu z sterownikami do drukarki (lub urządzenia, które instalujemy) i klikamy dwukrotnie na znajdujący się tam plik *.inf ( powinien pokazać się nam tylko ten jedne) następnie „OK”
    * Zaznaczamy nazwę xxx dalej…
    * Wyskoczy nam komunikat że sterowniki mogą nie pasować do urządzenia , ale nie przejmujemy się tym i klikamy „OK”

W tym momencie powinna się rozpocząć instalacja sterownika.
    jacazwierz
    Level 14  
    Jeszcze szybkie pytanie:
    Chodzi o drukarkę sieciową, nie o drukarkę bezpośrednio podłączoną do komputera z VISTĄ.
    Oczywiście przetestuje podany sposób - mam jednak wątpliwości bo procedura wygląda na instalacje drukarki lokalnej.
    Mogę się mylić więc się upewniam...
    Maniek2808
    Level 22  
    Na poczatek Panel sterowania -> Drukarki i faksy -> kliknij prawym przyciskiem -> Wlasciwosci Serwera -> Zakladka sterowniki
    Opcja zaktualizuj sterownik, a następnie usun stary sterownik. Gdybs mial problem z usunieciem starych sterowników to przejdź do zaawansowanych opcji w zakładce właściwości drukarki, znajdź strzalke wskazujaca w dół, zmień stary sterownik na nowy sterownik, a następnie wrócić do właściwości serwera i usun stare sterowniki.
    jacazwierz
    Level 14  
    Więc tak.
    Wszystko się zgadza ale próby niestety nie zdały egzaminu.
    Panel sterowania -> Drukarki i faksy -> kliknij prawym przyciskiem -> Wlasciwosci Serwera -> Zakladka sterowniki
    1. Można dodać dodatkowy sterownik.
    2. Usunięcie "starego sterownika" łączy się z komunikatem że jest obecnie w użyciu.
    3. Można "usunąć" go jedynie w trybie awarynjnym - ale tylko konretne pliki sterownika z folderu c>windows>system32>spool>drivers itd ....
    4. W normalnym trybie pracy Visty jeśli damy z prawego na właściwości drukarki Vista zrobi to o co chodziło mi od początku - poprosi o fizycznie wskazanie sterownika - wtedy wybieram sterownik "mój" pod Viste. Instalacja przebiega normalnie - niby jest OK - jednak nie chce drukować ani strony testowej ani niczego innego. Prosi jedynie o ponowne zainstalowanie i wskazanie sterownika.

Po podłączeniu fizycznym przez USB - instaluje się i drukuje tak jakbym chciał. czyli są kolorowe wydruki.

Reasumując:
    Przy podłączeniu sieciowym Vista korzysta ze sterowników hosta i jesli to jest XP, w moim przypadku nie będzie kolorowych wydruków.
    Przy podłączeniu bezpośrednim przez USB pod Viste można korzystać ze sterowników Visty i wydruki są ok.
    Jestem niemal pewien że gdyby hostem był komp. z Vista i podłączałbym się także Vistą nie było by żadnych problemów.

Być może są sposoby na bezproblemowe podłączenie tej drukarki przez sieć pod Viste, jednak 2 godziny pracy są równe zakupieniu printserwerka lub swicha USB pod drukarkę, w związku z powyższym zakupuje Switcha USB.

Dziękuję za pomoc - Zamykam temat