Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem komputera

04 Lis 2009 14:23 2851 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich na tym forum

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu trapiącego mnie problemu.
    Pewnego dnia komputer odmówił mi posłuszeństwa - nie chciał się uruchomić. Wszystko zaczęło się kręcić (wszystkie wentylatory, dysk etc) jednakże monitor nie reagował. Po resecie biosu powróciły nadzieje ale nie na długo. Komputer wstał z informacja na wstępie "cmos checksum error defaults loaded" ale dalej uruchomił się bez problemów. Popracował ładnych parę godzin bez żadnych zastrzeżeń. Po ponownym uruchomieniu problem powrócił. Jedyną możliwością odpalenia komputera jest reset biosu (bez tego wszystko się kręci ale bios nie startuje - czarny ekran). Głośniczek nie wydaje żadnych dźwięków przez co nie wiem co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Na płycie głównej został wgrany nowy bios lecz nie rozwiązało to problemu. Podmieniłem kartę graficzną oraz zasilacz - dalej to samo. Kupiłem nową płytę główną ale na niej nawet po resecie biosu komputer nie chce się uruchomić. Najdziwniejsze jest to, że na starej płycie można go uruchomić po resecie biosu (można wtedy na nim normalnie pracować) , a na nowej nie (wszystko się kręci, ale nie wstaje - czarny ekran). Podejrzewam, iż sprawcą jest albo procesor albo ram, lecz pewności nie mam, a nie chcę znów wydawać niepotrzebnie pieniędzy na zakup kolejnych części bez pewności (w chwili obecnej nie mam od kogo pożyczyć ani procesora ani ramu do testów).

Sprzęt:
    -płyta główna: Asus A8N-E (na niej wstaje po resecie biosu) oraz nowa A8N-E FM/S
    -procesor: Athlon 3200+ s939
    -ram: Kingston DDR 400 2x 512mb
    -zasilacz: Modecom mc-400

z góry dziękuję i pozdrawiam :-)
  • Poziom 19  
    Mogę zaproponować test z jedną kością pamięci ew. po resecie biosu i uruchomieniu komputera sprawdzenie każdej z pamięci osobno memtestem ew. test wydajnościowy komputera min. orthosem i pomiar napięć multimetrem i temperatury procesora min. Everestem.
    Możesz spróbować uruchomić zestaw w konfiguracji: płyta, procesor, zasilacz, głośniczek systemowy i zobaczyć czy bios wykaże brak pamięci ram.
  • Poziom 2  
    Po wyjęciu ramów znów to samo - wszystko się kręci + czarny ekran, ale po resecie biosu i odpaleniu kompa bez ramów zaczął piszczeć (1 sygnał długi + 2 krótkie). Zastanawia mnie dlaczego zaczął piszczeć dopiero po resecie biosu? Może to jednak procesor ?
  • Poziom 13  
    Zobacz ile ma bateria od biosu napięcia, wyczyść kurz pędzelkiem wypnij niepotrzebne urządzenia, wyjmij grafike i też ją delikatnie przeczyść pędzelkiem i załuż.
  • Poziom 1  
    Witam! Mam podobny problem. Konkretnie: Ostatnio wymieniłem procesor w swoim zestawie (Asus KV8-SE Delux, Athlon 64 3200+, 2,5GB RAM, Radeon 9550, HDD 160GB), musiałem zaktulizować BIOS bo system nie chciał startować choć BIOS wykrywał prawidłowo nowey procesor. Po tej aktualizacji BIOS system pracował prawidłowo. Mam zwyczaj że po zakończeniu pracy i zamknięciu systemu na noc wyłączam komputer z sieci. Teraz się okazało że po takim wyłączeniu komputer nie chce startować: pojawia się ekran BIOS i tu komp się wiesza. Dopiero po restarcie BIOSa i ponownym uruchomieniu kompa system startuje i mozna na nim normalnie pracować. Po wyłączeniu kompa ale nie odłączaniu napięcia komputer uruchamia się normalnie. Ale po jego wyłączeniu i odłączeniu napięcia sytuacja z brakiem startu systemu sie powtarza. Czy to może wskazywać na padniętą baterię BIOS/CMOS? Chcę wymienić baterię na nową i sprawdzić czy problem będzie sie powtarzał.
    Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem? Czy też może być inna przyczyna?

• Poziom 35  
    Bardzo możliwe że bateria tak jak i u autora tematu, najlepiej zacząć od niej.