Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoparkujący samochodzik

slavo666 04 Lis 2009 14:44 4891 2
 • Samoparkujący samochodzik
  Autorzy projektu zbudowali autonomiczny samochodzik, który sam wykrywa wolne miejsce, a następnie parkuje w nim. Dawcą elementów nadwozia oraz napędu był fabryczny zdalnie sterowany samochód. Po dokładnym rozebraniu zabawki w celu zrozumienia zasady działania poszczególnych elementów, studenci postanowili, że zamiast modyfikowania istniejącego układu wewnątrz pojazdu, stworzą swój system sterowania, gdyż w projekcie nie chodziło stricte o samą elektronikę, a o realizację pewnego algorytmu.
  Jako czujniki odległości autorzy zastosowali analogowe sensory IR SHARP (jeden z boku, z przodu i z tyłu), z każdego zdjęto odpowiednie charakterystyki. Silniczki sterowane są poprzez dwa mostki H L298HN. Całość nadzoruje mikrokontroler ATmega644. Samochodzik ma dość niefortunne zasilanie, ponieważ do baterii podłączono liniowy stabilizator LM340T5, co obniża czas działania zabawki. Jednak prędkość i czas działania na bateriach nie były krytycznymi elementami projektu.
  Źródło: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...009/asn28_asp36/FinalProjectReport/index.html
  Filmy: 1 2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  slavo666
  Poziom 17  
  Offline 
  slavo666 napisał 403 postów o ocenie 128, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  sebastian11
  Poziom 16  
  przeciez to jest nowosc z przed około roku - pamietam ten projekt przed zeszłymi swietami no to komus sie cos pomyliło
 • #3
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Pytanie w kwestii formalnej:

  Czy autorzy rozwiązania trywialnego problemu parkowania tyłem muszą tak ostentacyjnie pokazywać nam, że już opanowali obliczanie rezystora szeregowego do diody świecącej i tłumaczenie obcych tekstów bez użycia tłumacza komputerowego oraz przeszli do następnego poziomu ? To nieładnie tak się wywyższać i pchać kij w szprychy naszego misia, którym to misiem otwieramy oczy niedowiarkom ??? ;))

  My tu wykuwamy zręby przedmurza z diod LED a oni się zabawkami bawią ??? ;))

  Swoją drogą jak pomyśleć ile trzeba się namyśleć, żeby wymyśleć pozornie proste rzeczy, wykonywane, często odruchowo przez kierowców (a nawet przez małe dziecko, ot chociażby układające rozsypane zabawki) to głowa mała. Tylko czy to nie jest ślepy zaułek ? Wiele rzeczy ciężko jest zalgorytmizować do ostatniego szczegółu, szczególnie gdy danymi wejściowymi są zmienne dane dotyczące otoczenia projektowanego urządzenia, konfiguracji, którego to otoczenia nie da się do końca przewidzieć ?
  Chyba bez zdolności uczenia się jednostek sterujących i ich dostosowywania się do otoczenia się nie obędzie :)