Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F3S - uszkodzona matryca czy taśma?

04 Lis 2009 19:19 16085 17
  • Poziom 10  
    Witam i bardzo proszę o pomoc.
    Ekran w moim 2 letnim Asusie po iluś otwarciach zaczął świecić za taką zielonkawą mgiełką. Ale jak się ustawiło pod odpowiednim kątem to działało. Jednak po miesiącu takiego działania, pojawiły się na przemian czerwonawa mgiełka i już nic nie da się ustawić by był ok obraz. Byłem w serwisie i facet BEZ ROZKRĘCANIA powiedział mi że 80% to matryca, ale że on musi rozkręcić i wtedy powie co to.

Mam pytanie - jak rozkręcę ekran, dojdę do matrycy TO JAK MAM SPRAWDZIĆ czy trzeba kupić całą nową matrycę czy tylko te kabelki dwa za około 80zł. Bo nie chcę od razu kupować matrycy, ani oddawać tego do serwisu. A gwarancji już nie mam ze 4 miesiące.

Z góry bardzo dziękuję Wam za pomoc!!!
  • Poziom 18  
    Jak świeci na czerwono to raczej to wina uszkodzonej świetlówki w matrycy. Bez drugiej matrycy raczej nie da się tego sprawdzić.
  • Poziom 35  
    Wymień taśmę matrycy i zobacz. Czasem też może to być wina tego że gniazdko matrycy nie łączy z taśmą, telepatycznie tego stwierdzić się nie da, sam musisz to ocenić. Ostatecznie podejrzenia by mogły paść na grafikę czy nawet matrycę.

Żeby nie wpadać w zbędne koszta to zdemontuj taśmę i delikatnie odwiń oklejkę do miejsca gdzie taśma przechodzi przez klapę do dolnej części laptopa. Najczęściej w tym miejscu dochodzi do przetarcia przewodów z kablem ekranującym - jego żyły wcinają się w izolację innych przewodów. Czasem też w tym miejscu przewody pękają- ze względu na stwardniałą izolację samego przewodu.
  • Poziom 10  
    Nie do końca na czerwono - zależy od ustawienia. Raczej na pomarańczowawo. Teraz np mam zamiast białego niebieskawe.
    Tylko jak kupię taśmę i włożę a tu nadal nic to będę musiał kupić i tak matrycę [a widzę że do matryc nie dodają gratis kabli jak czasem do innych sprzętów]

@misiupan - czyli radzisz NAJPIERW docisnąć ten kabelek i sprawdzić czy na dole (blisko klawiatury) czy to połączenie wyżej ekranu? bliżej jego krawędzi? Bo czy jak będą przetarte to GOŁYM OKIEM to zobaczę? Jescze nigdy nie rozkręcałem lapka ale widziałem video jak to wymieniać i raczej sobie poradzę.

Może jest gdzieś jakiś tutorial jak to rozkręcić i sprawdzić / wymienić kabelki? Szukałem i niestety nie znalazłem czegoś takiego :(

Dzięki za odezw!

Dodano po 28 [minuty]:

Zamieszczam zdjęcia ekranu - jedno pokazje zielony odcien drugie czerwonkawy. Jak jeszcze działało pod odpowiednim kątem to żadnych PIONOWYCH pasków nie było. A to podobno wina matrycy. Tylko widziałem scrrena że BYŁ TYLKO PASEK i to była wina matrycy ale wszystko było widać, u mnie są problemu z kolorem :/

Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku "Dodaj obrazek".
    Proszę poprawić.
    mat_ed

nie wiem jak zminimalizować obrazek więc daję linki.
  • Poziom 10  
    Odkręciłem i nie wiem co dalej- Nic nie wygląda b było tu odklejone. Ta taśma jest owinięta szczelnie takim szarym plastrem. i przyklejona do matrycy na dole i na górze.

może właczyć kompa teraz i ruszać tą taśma i patrzyć czy wejdzie obraz? To dobry pomysł?
  • Poziom 10  
    Kupiłem taśmę czy jest jakaś instrukcja gdzie mógłbym zobaczyć jak wymieniać te tasme? tam trzeba coś lutować przy tym małym kabelku z oczkiem? :|
  • Poziom 40  
    Nie wiem jak jest w tym konkretnym modelu ale zazwyczaj wymiana polega na wypięciu starej taśmy, wpięciu nowej i poprawnym ułożeniu (to ważne!). Czasami trzeba jeszcze przykręcić wyprowadzenie masy. Trzeba pamiętać również o ostrożnym postępowaniu z matrycą
  • Poziom 10  
    hm, ułożenie napewno takie samo jak poprzedniej. Ale wyprowadzenie masy? Coz to jest ? :| mogę wkleic fotke tej tasmy jak potrzeba
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Zdarzyły mi się taśmy, które miały ekran podpięty do masy zawiasu.
  • Poziom 10  
    Ech niestety nie rozumiem tego co piszesz. Dziękuję za pomoc , ale nie kumam narazie : ) Powiem tak - w mojej taśmie jest jedna szeroka wtyczka [ona idzie do góry ekranu], natomiast na dole jest taka mniejsza, szeroka na około 1cm, i obok niej, a właściwie, prawie z niej wychodzi mały czarny kabelek , z którego wychodzi srebrne małe , metalowe kółeczko. I właśnie zastanawiam się jak to metalowe kółko podpiąć.
    Czy trzeba je lutować czy tylko na wtyk jakiś :|
  • Poziom 18  
    To małe kółeczko to właśnie masa którą musisz przykręcić do zawiasu.
  • Poziom 10  
    Podpiąłem wszystko , wydaje mi się jak radziliście. Ułożyłem tak jak starą taśmę.
    Zniknął zielony odcień i żółty odcień. Zniknęły pionowe paski, które w niektórych odchyleniach się pojawiały, ale jest jedno duże ALE.

Rozmyty obraz pozostał taki sam jak pryz odcieniach kolorowych. Czyli czcionki są bardziej kanciaste jakby, trudniej przeczytać, daję fotkę

Dopiero jak dałem zmiejszenie rozdzielczości na 320x na coś tam to efekt był taki, lepszy ale też jakby coś nie grało :( daję fotkę

Co robić? :(

Dodam jeszcze, że podczas pierwszej awarii obraz był TYLKO zielonkawy bądź czerwonkawy. Rozkręciłęm za 1szym razem skręciłem ponownie i wtedy POJAWIŁO się to rozmazanie, te jakby pionowe piksele. A nic nie zmieniałem, tylko ruszałem taśmą, tą starą. oczywiście wszystko było wyłączone. Teraz drugi raz rozkręciłem, zamieniłem taśme, kolory zniknęły ale ten efekt od pierwszego rozkręcenia pozostał :(
  • Poziom 10  
    Podbiję temat, bo jak ta próba nie da żadnych pomysłów to będę musiał oddać to do serwisu i bulić gdzieś minimum 100zł :(

A może ta taśma którą kupiłem jest tez zepsuta? : |
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Obejrzyj dokładnie mocowanie gniazd w miejscach lutowania do płytki. W tych asusach są dosyć delikatne może uszkodziłeś je przy wypinaniu taśmy. Czy na monitorze zewnętrznym masz obraz dobry?
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź! Sprawdzałem na stacjonarnym monitorze-działa.

Co do sprawdzenia miejsc - gdzie dokładnie mam to sprawdzić?
  • Poziom 18  
    Musisz odkręcić zawiasy od kadłubka wypiąć taśmy matrycy oddzielić ją od kadłubka. Następnie musisz rozkręcić kadłubek aby dostać się do płytek w które są wlutowane gniazda matrycy. Dokładnie je obejrzeć i w razie potrzeby poprawić lutowanie.
  • Poziom 32  
    Jaką rozdzielczość ma Twoja matryca? Obraz wygląda jakby co druga linia była rysowana czyli brak linii sygnałowych drugiego kanału LVDS.
  • Poziom 10  
    Podociskałem kable jeszcze raz. I nic.

Sprawdzałem tą BLASZKĘ z układem scalonym , do którego WPINA SIĘ TAŚMĘ [za ekranem] wydaje mi się ,że nie ma tam żadnych uszkodzeń, bolce wszystkie są.

Chyba nie pozostaje mi nic innego jak oddać do wymiany matrycy, do serwisu. ;(

Dodano po 3 [minuty]:

Przekrent: tak widać jak na fotce. Nie wiem jak sprawdzić rozdzielczość matrycy, ale przed tą awarią BYŁO WSZYSTKO WIDAĆ W PORZĄDKU.

Jeśli mógłbyś wkleić jakieś fotki jak wygląda zanik linii sygnałowych LVDS to bym Ci powiedział czy to to czy nie. Jak dla mnie WIDOCZNE SĄ LINIE PIONOWE NA CAŁYM EKRANIE BARDZIEJ NIŻ POWINNY. Przez to zniekształca się obraz trochę, literki robią się jakby bardziej kanciaste. miejscami pogrubione jakby trochę.

Masz pojęcie co to może być? Wkleić więcej fotek?