Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Które pasmo lepsze 70cm czy 2m?

04 Nov 2009 19:22 17060 10
 • Level 10  
  Robiłem ostatnio z kolegą test zasięgu na antenach nagoya 666 na radiach yaesu vx3 i icom ic e90.

  Test wykonywałem w mieście w terenie mocno zabudowanym na Śląsku.Oba radia na zewnątrz. Na paśmie 2m po około 1km ledwo się słyszeliśmy, po zmianie częstotliwości na 70cm mogliśmy spokojnie rozmawiać do około 4-5km.

  Czy gdybym miał zamontowane na dachu na tej samej wysokości anteny bazowe o takim samym zysku dla pasma 70cm i 2m to na którym paśmie uzyskał bym większy zasięg z tej samej mocy?
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Oczywiście częstotliwości około 150MHz są zdecydowanie lepsze niż częstotliwości około 450MHz.

  Lepsze znaczy przy mniejszych mocach można uzyskać większy zasięg łącza.

  ____________

  Zastanawia mnie jednak samo pytanie ???
  które pasmo lepsze 70cm czy 2m?

  Bo to rzecz wręcz oczywista.

  Ja zapytam - na jakich częstotliwościach były robione próby zasięgów. ??? :?:


  Pozdrawiam.
 • Level 10  
  testy robione na częstotliwości 144MHz i 430MHz
 • Level 20  
  sexijan wrote:
  testy robione na częstotliwości 144MHz i 430MHz


  Jeżeli chodzi głownie o pasmo to ok., ale chyba na tych częstotliwościach testy robione być nie mogły, a jeżeli były to coś tu jest nie tak.
 • Level 19  
  Nie do końca się zgodzę z przedmówcami ponieważ działanie pasma na 70 cm jak i 2m są uzależnione od ukształtowania terenu.Według mojej wiedzy radia w paśmie 2m działają lepiej w terenach górzystych czyli wzniesienia, górki pagórki oraz tereny zabudowane.\ (patrz służby mundurowe - pracują w paśmie 2m), czyli jakby nie patrzyć to południowa część Polski. Natomiast pasmo 70 cm na pewno lepiej będzie się spisywać w terenie otwartych równin czyli centralna Polska i północna. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie:)
 • Level 1  
  SP5ANJ wrote:
  Witam.

  Oczywiście częstotliwości około 150MHz są zdecydowanie lepsze niż częstotliwości około 450MHz. Lepsze znaczy przy mniejszych mocach można uzyskać większy zasięg łącza.


  Pasmo 450 MHz wybrano do utworzenia sieci komórkowych NMT nieprzypadkowo. W gęstej zabudowie sprawuje się znacznie lepiej od 150 MHz (mniejsze QSB, lepsza penetracja budynków). Próby autora tematu to potwierdziły.

  Adik wrote:
  sexijan wrote:
  testy robione na częstotliwości 144MHz i 430MHz


  Jeżeli chodzi głownie o pasmo to ok., ale chyba na tych częstotliwościach testy robione być nie mogły, a jeżeli były to coś tu jest nie tak.


  Dlaczego te próby nie mogły być robione? Co jest wg Ciebie "nie tak" z tymi częstotliwościami (pasmami)?

  Moskit wrote:
  Według mojej wiedzy radia w paśmie 2m działają lepiej w terenach górzystych czyli wzniesienia, górki pagórki oraz tereny zabudowane.\ (patrz służby mundurowe - pracują w paśmie 2m)
  Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie:)


  W dużych aglomeracjach (gęsta zabudowa) służby mundurowe przeniosły się na 450 i 380 MHz. W jeszcze większych aglomeracjach, o jeszcze gęstszej zabudowie, używają pasma 800 MHz.
 • Level 16  
  Kolego sexijan, próba na antenach duobanderowych była mocno zafałszowana przez różne zyski anten dla pasma 2m i 70cm (nie sugeruj się podaną jedną wielkością 2,15 dBi dla tej anteny). Ostrożnie założyłbym, że w paśmie 70cm anteny pracowały trzykrotnie skuteczniej. Stąd tak duża dysproporcja w osiągniętych zasięgach. Ewentualna różnica w czułość odbiorników na tych pasmach też miała jakieś znaczenie.
  Co do Twojego pytania - mogę z doświadczenia odpowiedzieć, że w terenie zalesionym zasięgi na 70cm są kilkuktornie mniejsze, niż na 2m. Dlatego Służby Leśne używają bardzo niskiego UKF-u. W terenie zabudowanym nie mam większego doświadczenia z takimi porównaniami, więc nie wypowiadam się.
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • Level 10  
  Przypomnę tylko że antena ma długość 23cm, zysk tej anteny to 2,15dB lecz jest pewnie różny dla obu pasm.

  Test jednak nie może być miarodajny gdyż dla częstotliwości 144MHz antena pracuje jako 1/8 fali a na 430MHz jako 3/8 fali co mogło skutkować lepszymi osiągami właśnie na paśmie 70cm

  Korzystałem z kalkulatora anten z tej strony:

  http://www.csgnetwork.com/antennaevcalc.html
 • Level 12  
  Ciekawy temat. W czasopiśmie "Świat Radio" opisany był kiedyś program do obliczania zasięgów (był również poruszany na elektrodzie). Zrobiłem symulację tym programem. Wybrałem przypadkowy punkt w Katowicach wyrysowałem zasięgi dla 144Mhz kolor żółty i dla 430Mhz kolor zielony. Jak widać na 144Mhz zasięg jest większy. Zastrzegam że do końca nie poznałem tego programu i mogą być błędy w obliczeniach. Spowodowane to jest chyba tym że na niższej częstotliwości linie Fresnela mają większy promień i pokonują krzywiznę ziemi jak i ukształtowanie terenu.
  Z drugiej strony w terenie miejskim wyższe częstotliwości jak to koledzy opisali będą bardziej skuteczne, lepsza penetracja i większe odbicia.
  Które pasmo lepsze 70cm czy 2m?
 • Level 40  
  Na 2m dalej leci czy to miasto czy wieś - takie mam spostrzeżenia po dosyć długim czasie bicia piany z mobila . Ale na 70 luźniej i taniej ;)
 • Level 31  
  Sexijan , zerknij do podręcznika telekomunikacji. Tam jest opisany model rozchodzenia się fali 430 MHz i podobnych. Przestudiuj sobie model Okumury , oraz Walfisaha Ikegamiego. Jest jeszcze model Bulingtona. Wynika z tego jasno że: Jeżeli robisz próby na monobander 5/8 lambda (dla 145 MHz) na wysokości X , to powtórzyć możesz tylko na monobanderze 5/8 dla 433 MHz ( dla przykładu ) na analogicznej wysokości w tym samym miejscu i analogicznej mocy nadajników w bazie i na samochodzie. Wtedy wynik będzie miarodajny inaczej nie. Poza tym fale powyżej 300 MHz pomiędzy budynkami i w bunkrach i kopalniach rozchodzą się jak po falowodach. A z przenikaniem poprzez betonowe ściany bywa różnie ze względu na ilość żelastwa w ścianach. Podobnie jest w mieście. Pozdrawiam ! :))