Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows Seven zdobył już 3% udziałów na rynku

mat_ed 04 Lis 2009 22:52 2378 25
  • Dostępny zaledwie od dwóch tygodni, nowy system ze stajni Microsoftu - Windows 7, zdobywa popularność, wśród użytkowników na całym świecie.

Jego poprzednik, Windows Vista, nie mogła pochwalić się tak doskonałymi wynikami.
    Czytaj całość.

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    mat_ed
    Poziom 43  
    Już mnie tutaj nie ma.
    mat_ed napisał 10075 postów o ocenie 170, pomógł 923 razy. Mieszka w mieście Leszno. Jest z nami od 2005 roku.
    piotrek7700
    Poziom 16  
    A czy Wam nie wydaje sie czasem ze GUI W7 przypomina potroche kde i gnome'a? Z ciekawosci sie bawilem siodemka i jakos prawie wszystko przypomina mi Linux'owe srodowiska graficzne. .. . Albo przynajmniej ja odnosze takie wrazenie.
    Zdobywa popularnosc bo. .. . na kazdej nowej maszynie sa instalowane siodemki. a znalezc sprzet bez systemu, to trzeba sie niezle na szukac. .. .
    pozdrawiam
    revolt
    Poziom 34  
    Systemy muszą zacząć wyglądać podobnie. System zmieniony drastycznie pod względem ergonomii nie ma szans na sukces.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Potwierdzam Linuks zerżną z Windowsa - nie tylko interfejs ale 65 % rozwiązań, zresztą nie tylko z MS ale Gnome to kopia Appla. Szkoda tylko że w pozostałych 35 % nie zerżną łatwości instalacji oprogramowania (pliki exe lub podobne), kodeków czy sterowników - bo deb/rpm to do Exe jeszcze lata świetlne mają. Nie mówiąc już o tym że ściągniętą paczkę możemy sobie wsadzić gdzieś bo jak brak nam pakiety xxxxx mającego 2 kb. to i tak nam nie pójdzie, ba nawet się nie zainstaluje. Powinni odejść od zależności - skandal, powinni zastąpić je powiedzmy REJESTREM - ale to już inne bajka.
    nerevarine
    Poziom 21  
    Kolega sokoleoko2 napisał:
    Cytat:
    Nie mówiąc już o tym że ściągniętą paczkę możemy sobie wsadzić gdzieś bo jak brak nam pakiety xxxxx mającego 2 kb. to i tak nam nie pójdzie, ba nawet się nie zainstaluje

Nie mówiąc już o tym, że i w Windowsie jak brakuje nam powiedzmy jakieś malutkiej biblioteki, to możemy programu wcale nie zainstalować. Ba, możemy nie dostać żadnej informacji o tym, dlaczego tak się stało.
    Więc nie ma sensu pisać, że coś jest "zerżnięte", zwłaszcza jeśli nie do końca jest to prawdą ;)

A co do tematu głównego - ciekawe jak duży procent z tych 3 to legalne kopie ;)

Pozdrawiam
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    @nerevarine - kolego opisana przez ciebie sytuacja w przypadku Windows mnie osobiście nigdy się nie przytrafiła - powiem więcej każda inst. aplikacji inf. o wymaganych bibliotekach i wyraźnie pisze skąd je pobrać i jak. W linuksie natomiast jeżeli nawet mamy jakąś bibliotekę do danego programu to ona fizycznie nie będzie działać z jakąś inną i tak czy owak nic nie zrobimy - bo tego nie powiesz ale w Linuksie każda aplikacja to jakaś biblioteka zamieszanie jest straszne. Powiem więcej biblioteki zależą od zainstalowanego sprzętu - powoduje to niemożliwość zainstalowania jednego sterownika obok drugiego - i z czym tu do ludzi.

Co do tematu to tobie prędzej chodzi oto że linuks ma 1 % rynku a 7 już/dopiero 3 -- i przypominam że na statystyki mają też wpływ wszystkie wersje A/B/RC które jeszcze spokojnie w niektórych przypadkach legalnie mogą pracować jeszcze ok. roku czasu !!!!
    Trebuh
    Poziom 18  
    Zgodzę się z wami że linux zerżną środowisko graficzne z windowsa, ale kompletną bzdurą jest gadanie że nowy 7 i starszy wista nie ma interface linuksa. M$ nie ma pomysłów wciska co się da, a wszyscy bronią.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    więc tak

Pierwszym środowiskiem graficznym były :

Mac os
    windows 3.0 - Wcześniejsze bardziej przypominały Nortona
    Windows 95
    koło 97 kde/gnom - wygląd okropny
    Windows 98/me/2k - wygląd identyczny (NT omijam)
    Poprawiony gnom i kde przypominające coś między Makiem a Windą
    XP i od razu zmienione kde (wzoruje się na Windowsie)

resztę już znacie - vista i 7 to ewolucja, a gnom i kde to konieczność!!!!
    Trebuh
    Poziom 18  
    Jak dobrze pamiętam to ładnych parę lat temu zainstalowałem kde i od razu rzuciło mi się w oczy menu które mi nie podpadło. Wyszedł vista z zerżniętym menu (tym które już oglądałem w linuksie) to jest skok wg mikrosoftu w przyszłość. Jak ktoś wspomniał zmienienie wyglądu to samobójstwo, M$ takowe szczelił (i to nie raz) a wszyscy się podniecają i M$ to i tamto.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    -nobile-
    Poziom 16  
    Taaak wiemy..
    Mamy telewizor
    A w nim Discovery (leci tam taki fajny program "historia internetu")
    I widzielismy jak MS rozwala mniejsze projekty (mimo iz moze byly lepsze)
    I bedzie tak nadal bo MS jest gigantem i manipuluje ten rynek wiec take Linuxy i MacOSy sobie moga...

PS. Czytajac ten art. wiedzialem ze bedzie klutnia MS vr. reszta swiata ;D
    piotrek7700
    Poziom 16  
    To zupelnie jak z TP w naszym kraju. zawsze mieli gdzies swoich klienow i tak juz zostanie niestety. .. . Monopol nie jest zjawiskiem porzadanym. Polecam film Revolution OS. Historia kernela linuxa i open sorce licencji GPL itp. .. . I odpowiedz na pytanie :na jakich os stoi wiekszosc serwerow? na jakim Os stoi serwer elektroda.pl na M$ czy Linux?;p
    Ale Windowsa wciskaja nam wszedzie. Ile komputerow sprzedaja bez preinstalowanego systemu? No i wiekszosc ludzi kupuje kompa by . .. . pograc a gier na Linuxy oczywiscie jest bardzo malo.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    he.. He.. czyli 3% małolatów już kupiło a cała reszta ściąga z Rapida.
    -nobile-
    Poziom 16  
    "na jakim Os stoi serwer elektroda.pl na M$ czy Linux?;p "

Jesli to pytanie retoryczne to skad wiesz ze elektroda stoi na jednym serwerze..
    skad wiesz jaki OS ma zainstalowany...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Te 3% to legalne kopie... Nielegalnych jest drugie tyle. Jeśli nie lepiej. Piracka wersja RTM była dostępna ponad miesiąc temu. O liczbie zcrackowanych wersji RC nie wspomnę...

Co do kłótni Windows<>Linux<>MacOS to powiedzmy sobie szczerze:
    1. System od Apple działa dobrze na komputerach od Apple. Są desperaci, co instalują go na komputerach PC, ale to raczej masochizm, bo MacOs nie pracuje stabilnie na sprzęcie dlań nie przeznaczonym...
    2. Nie ma ani jednego systemu opartego o jakąś wariację czy mutację Unixa, który by po zainstalowaniu działał prawidłowo bez konieczności babrania się przez dwa miesiące. Nie ma wspólnego standardu bibliotek i programów(trza szukać dedykowanych bibliotek lub ręcznie kompilować). Nie ma wsparcia ze strony producentów sprzętu. Nie ma stabilnych i sprawnych sterowników. Nie ma użytecznego oprogramowania. Nie znalazłem ani jednego programu dla muzyków czy edytora video, który nie byłby wersją alfa czy beta. Szczytem bezczelności był program, gdzie były puste pola z napisem "miejsce na funkcję XXX"...
    3. Windows ze względu na prostotę użytkowania i wsparcie wielkich koncernów zdominował rynek. Ale to jest też słabością tego systemu: użytkownik często kończy po roku-dwóch z systemem niestabilnym, przeładowanym bzdetami i trudnym do zaawansowanej konfiguracji. Lansowanie rozwiązań przestarzałych i trzymanie się tego, co się nie sprawdza ze względu na kompatybilność sprawiają, że Windows ma złą opinię. Nie wiem jak jest w Windows 7, ale żaden wcześniejszy Windows nie posiada dobrego mechanizmu ochrony własnych plików systemowych czy sprzątania po deinstalacji programu.
    Wspólną wadą wszystkich systemów operacyjnych jest brak zgodności oprogramowania. Nawet z Wine nie da się odpalić normalnej gry w którymkolwiek Linuxie. A jak się da, to wygląda i działa gorzej...

Z telefonami komórkowymi to się robi jeszcze ciekawiej. Symbian idzie w odstawkę na rzecz oprogramowania Open Source. Szkoda, bo to dobry, stabilny i całkiem szybki system. Może był za drogi. Może osiągnął limit możliwości. A może Nokia postanowiła dowalić Google i pokazać, jaki Android być powinien. Google Android miał być systemem otwartym i dla każdego, a jest niczym więcej, jak klonem WM z darmowym SDK. I to tylko dla wybranych telefonów. Porażka na całej linii, bo nie można się nawet podjąć próby zrobienia konwersji dla innego telefonu. A Windows Mobile to nadal raczej system dla PDA, niż dla smartfonów. To, że obsługuje moduł GSM, nie czyni z niego systemu dla komórek. No i bez ekranu dotykowego jest niewiele wart...

Co do oprogramowania serwerowego, to w tym przypadku administrator jest z reguły specjalistą i może poświęcić czas na prawidłową konfigurację. A że nie potrzebuje do pracy trudno dostępnych sterowników dla kart graficznych, to nie ma połowy problemów na karku. No i oprogramowanie serwerowe na licencji GNU/GPL nic nie kosztuje w porównaniu do produktów Microsoftu. Zresztą systemy Unixowe od początku były skupione na pracy sieciowej i serwerowej...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piotrek7700
    Poziom 16  
    W koncu jest jakas normlana dyskusja, a nie wrecz walak wyzszosci jednego systemu nad drugim.
    URGON ma racje, w Linux'ach trzeba sie dosyc duzo na grzebac aby wszystko bylo jak user chce. Ale za to. .. . w porownaniu do konfiguracji Windowsa, user w tym przypadku trafia na wiele problemow dzieki ktorym poznaje budowe systemu, sporo sie uczy, wiec kazdy system ma swoje plusy i minusy. Ja na lapku korzystam przez 99% czasu z Ubuntu, teraz pora poznac czystego debiana, windowsa mam bo na uczelnie czasami potrzebny a wine nie wszystko poprawnie obsluguje. w dodatku pod ubuntu nie udalo mi sie skonfigurowac ad-hoc zeby polaczyc sie ze stacjonarnym kompem przez wifi. wiec windows musi byc do przerzucania plikow. Na stacjonarnym urzeduje siostra i mama a one nie wyobrazaja sobie linux'a. Wiec nie jestem fanatykiem Linux'a. Ale po malu staje sie fascynatem GNU itp;p
    A co do pytania o serwery. Nie mam pojecia na jakich OS stoja serwery elektrody.pl ale jestem w 90% pewien ze to beda Linux'owe serwerownie;p
    Tanie do postawienia i w miare bezpieczne, a studentow ktorzy potrafia robic cuda z systemami unixowymi jest cala rzesza, wiec pewnie to jest serwer Linux'owy
    krzysin
    Poziom 13  
    Ja przesiadłem się w całości na ubuntu ;],
    oczywiście spróbowałem Windows 7, co ciekawe mam go legalnie i za darmochę, jakiś czas temu można było ściągnąć wersję beta 7-ki, tak też zrobiłem, otrzymałem klucz od microsoftu i z tego co mi wiadomo system ma być legalny cały czas a aktualizację mogę pobierać legalnie do końca marca.
    Napewno 7-ka jest szybsza od visty. Niestety niektóre programy na nim nie chcą chodzić np netstumbler nawet w trybie emualcji xp. Programator kupiony na allegro też niezbyt dobrze współpracuje z bascomem w tym systemie, nie wiem jak wygląda sprawa pod xp ale pod ubuntu to działa jak należy.
    7-ce zdarza się mielić dyskiem przez kilka minut jeszcze nie doszedłem w jakim celu ;]
    Być może wykonuje wtym czasie jakieś kopie.

3% udziału wg mnie jest wynikiem udostępnienia wersji beta systemu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

@Suse1...
    Mielenie dyskiem to albo indeksowanie, albo używanie pliku wymiany, albo sprawdzanie spójności. Mechanizm ochrony systemu w Viście i Win 7 opiera się na ciągłym sprawdzaniu, kto i po co czyta różne biblioteki systemowe. To powinno się raczej na ostrzeganiu przed nadpisaniem. Do tego Windows ma kilkanaście procesów i kilkadziesiąt usług, które nie robią nic. Na przykład istnieje proces svhost, który występuje w kilkunastu kopiach i niewielu wie, co on robi. Są nawet takie usługi i procesy, których zadaniem jest czekanie na zdarzenia, które występują tylko w specyficznych sytuacjach. Nie każdy ma serwer SQL, nie każdy używa FTP, nie każdy używa innych protokołów, niż TCP/IP, SMTP i UDP. Nie każdy używa cyfrowych podpisów i szyfrowania asymetrycznego. A nawet jeśli by używał, to programy korzystające z takich rzeczy powinny same odpalać niezbędne usługi, a potem je zatrzymywać...

Ja się boję, że wraz z Win 7 starszy sprzęt nie będzie mi działać prawidłowo. Ostatnio na potrzeby programatora kupiłem kartę z portami RS232 i LPT, no i nie ma sterowników dla siódemki. Powinienem zainwestować w programator pod USB, ale ta karta będzie mi potrzebna do współpracy z różnymi układami i projektami...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Ludzie może i sterowniki do Linuksa są - ale cóż z tego jak ich instalacja to droga przez piekło -- przykład : nowa mandriva--->2010 ---> po zainstalowaniu nie działa Nvidia dla 9100 i w górę --- > należy ręcznie zainstalować kernel (dvd) - wyiść do konsoli (init 3) i sh xxxxxxxxxxxx.run i modlić się aby wszystko było ok - żaden normalny użytkownik sobie nie poradzi !!!!.

I gdzie ta intuicyjność i wykorzystana moc !!!! - sterowniki też są ale cóż z tego jak linuks siedzi w czasach dos-u i windowsa 311 z Aero - chyba nie oto chodzi !!!!
    piotrek7700
    Poziom 16  
    Linux wcale nie jest taki skomplikowanhy, obecnie jest sporo narzedzi do konfiguracji i obslugi systemu w trybie graficznym. Ale konsola zostaje bo wielu ma przyzywczajenia i nawyki i pod konsola pracuja szybciej i wydajniej niz my pod GUI;p
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Cóż dla mnie Linux zawsze był systemem stworzonym przez majsterkowiczów dla majsterkowiczów. Owszem pojawił się wersje bardziej nazwijmy to Windosowskie gdzie można z GUI robić 90% zadań związanych z konfiguracją, ale mnogość odmian i wersji pingwina powoduje że nie ma tak naprawdę dobrego wsparcia, i wybór jednej wersji to praktycznie zapisanie się do klanu ludzi którzy nią żyją i pogodzenie się z jego wadami i plusami. Dla tego Linux nigdy nie wygrał z Winem czy MAcOsem, bo nie jest jednolity, a to oznacza brak wsparcia dla zwykłego użytkownika, który chce pracować a nie kombinować nad systemem.