Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator 12V 4 kanałowy

lewicki01 04 Lis 2009 23:41 1655 3
  • #1 04 Lis 2009 23:41
    lewicki01
    Poziom 2  

Witam! Jeśli pomyliłem działy to z góry przepraszam!

Mam taki pomysł, chcę zbudować coś w rodzaju elektrycznego webasto do mojego samochodu. Mam grzałkę elektryczną montowaną w obiegu płynu chłodzącego i czujnik temperatury, który po osiągnięciu 90°C za pomocą przekaźnika rozłącza grzałkę.

Chciałbym jednak mieć możliwość ustawienia na jakimś programatorze godziny załączenia i godziny wyłączenia tej grzałki, dodatkowo zależy mi aby na 2 kanale tego programatora była możliwość ustawienia czasu zał. i wył. dmuchawy w kabinie, na 3 kanale godziny zał. i wył. podgrzewania foteli, 4 kanał może się do czegoś przydać. Dokładność czasów zał. i wył. powinna zaokrąglać się do minimum 5 minut. W czasie załączenia programatora powinien on podawać stale prąd na przekaźnik sterujący danym urządzeniami. Programator powinien przekazywać prąd o napięciu 12V prądu stałego.

Przeszukałem allegro i google i nie udało mi się znaleźć nic ciekawego. Najwygodniej było by gdyby było to urządzenie elektroniczne o stosunkowo małych wymiarach ew. wyposażone w mały wyświetlacz pokazujący godziny załączenia i wyłaczenia zasilania na danych kanałach. Ale to już nie jest tak ważne.

Z góry dziękuje za waszą pomoc! Łukasz.

0 3
  • Relpol
  • #2 05 Lis 2009 08:01
    l3l0
    Poziom 16  

a po co chcesz grzac wode do 90 stopni ? zadne webasto nie grzeje do takiej temperatury ... poniewaz powyzej 80 kilku stopni zalezy od auta otwiera sie termostat i jest duzy obieg wody ... w webasto pracuje na malym obiegu i wydajnosc pompy jest srednio 60l/min ..... jak chcesz juz cos takiego robic to slabsza grzalke wez bo nie wiem czy jest sens montowac min 2 pompy albo mocna ktory ci odbierze te cieplo ....

druga sprawa juz dawno dawno temu takie grzalki byly stosowane w autach byly wkrecane w miejsce juz gotowe w bloku silnika ...

na allegro szukaj jako ZDALNE STEROWANIE - jest od 1 do 4 kanalow i moze podawac impuls lub staly +

0
  • Relpol
  • #3 05 Lis 2009 11:50
    lewicki01
    Poziom 2  

No fakt! wystatrczy 80 stopni, ale to jest akurat najmniejszy problem. Te grzałki były montowane w "brok" silnika czyli gniazdo z taką zaślepką aluminiową która wyskakuje w przypadku zamarzania cieczy chłodzącej ratując blok sinika przed pęknięciem.

Mój samochód to BMW E30 1,6.

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

Przejżałem wszystkie pozycje "zdalne sterowanie" na Allegro, i tam są praktycznie same urządzenia sterowane drogą radiową. A nie o to mi chodzi, chodzi mi o możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia niezależnie co najmniej 2 kanałów (jeśli sterownik będzie małych wymiarów to mogą to być 2 sterowniki)

coś takiego ale zasilane na 12V i z możliwością operowania kilkoma kanałami.
    Programator 12V 4 kanałowy

może coś takiego : SR-12MRDC na Allegro
    tylko trochę mniej kosmiczne, mniejsze, no i przede wszystkim tańsze :D

poszukiwań ciąg dalszy...

A co do temp. Jaką będzie osiągać grzałka to już kwestia dobrania czujnika. :|Sądziłem że wystarczy grawitacyjny obieg wody tak jak w przypadku CO w domu :? Pompa w takim razie musi umożliwiać swobodny przepływ płynu w momencie gdy jest wyłączona. Jaką pompe doradzacie?

0
  • #4 06 Lis 2009 21:43
    dzolo35
    Poziom 20  

jeśli masz znajomego elektronika to po małych przeróbkach zasilania elektroniki (w środku są układy zmniejszające napięcie do około 12v i zasilające elektronikę) i wymianie przekażnika z cewką na 12v takie coś będzie chodziło na 12v .Akurat ten model ma tylko jeden przekażnik i morze sterowac tylko jednym urządzeniem.

0