Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden piec na dwa osobne budynki. Jak podłączyć?

05 Lis 2009 13:37 5590 4
 • Poziom 2  
  Witam

  Proszę o wskazówki jak wykonać prawidłowo instalacje ogrzewającą dwa osobne budynki. Jeden piec 29-32kw wyjscie na dom oraz na warsztat.

  Zrobiłem prosty schemat ale nie wiem czy jest ok.


  Jeden piec na dwa osobne budynki. Jak podłączyć?

  Oczywiście jest to tylko kawałek z całej układanki ale od czegoś trzeba zacząć.
  Proszę o pomoc i cenne wskazówki:)

  Acha piec znajduje się w kotłowni przy warsztacie, od domu oddalony o około 2 metry (rura puszczona ziemią). w domu stara instalacja dolnozasilana, w warsztacie będzie nowa górnozasilana.
 • Poziom 16  
  Witam
  Nie jestem w tej dziedzinie wybitnym ekspertem, ale swego czasu sam zaprojektowałem i zbudowałem instalację w swoim domu. Według mojej wiedzy zawory i pompy lepiej jest instalować na przewodach powrotnych. Dzięki temu pracują w korzystniejszych warunkach (niższa temperatura).
  Gdybym ja to robił, to dałbym jedną pompę, a przepływ przewodami regulowałbym przymknięciem zaworów lub kryzami ograniczającymi przekrój przewodu.
  Dobrze jest jeśli sterowanie pompą umożliwia cykliczne włączanie jej na chwilę w okresie poza sezonem grzewczym. Dopóki do tego nie doszedłem musiałem wymieniać lub remontować pompę każdej jesieni.
  Bardzo ważne jest pamiętanie o właściwych spadkach przewodów. Pompa zapewni przepływ bez nich, ale opróżnianie i napełnianie instalacji to ułatwia.
  Połączenie obu obiektów nie powinno chyba stanowić problemu, ale pewnie przyda się dobra izolacja cieplna przewodów.
 • Poziom 22  
  Po pierwsze zbiornik wyrównawczy musi być wpięty na wyjściu z kotla
  Po drugie jezeli pompabedzie za aworem 4drogowym to zawór róznicowy jest absolutmie zbędny i tak nie spełniswojej roli.
 • Poziom 2  
  Boję się że jedna pompa będzie za słaba.
 • Poziom 16  
  Pompę trzeba dobrać z uwzględnieniem łącznych oporów przepływu w obu obwodach. Podobnie jak moc pieca.
  Trzeba określić czy instalacja ma umożliwiać odłączanie jednego z obwodów z utrzymaniem w ruchu drugiego w tym czasie. Wtedy trzeba przewidzieć zawory spustowe dla każdej z trzech części instalacji (kocioł, dom, warsztat). Należało by też rozdzielić naczynie wzbiorcze, aby każda część miała swoje dostosowane do swojej pojemności wodnej. Miejsce podłączenia naczynia wzbiorczego nie jest krytyczne pod warunkiem, że nie jest możliwe odcięcie go od chronionej nim części instalacji żadnym zaworem.
  Można też dyskutować czy łączenie przewodu wyjścia z kotła z przewodem powrotnym zaworem czterodrożnym jest optymalnym rozwiązaniem.