Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygotuj się na nadejście telewizji UltraHD-TV

pseven 05 Lis 2009 14:48 2439 19
  • Przygotuj się na nadejście telewizji UltraHD-TV
    Podczas gdy technologia HDTV nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić w wielu krajach, takich jak Polska, przemysł już obmyśla strategie wprowadzenia kolejnego standardu: UHD-TV.
    Wszystko wskazuje na to, że telewizja Ultra High Definition zadebiutuje w ciągu najbliższych 5 do 10 lat. Analitycy przewidują, że jeszcze dłużej potrwa zanim zostanie masowo wprowadzona do użytku.

Za UHD kryją się dwa kolejne standardy i dwie rozdzielczości obrazu: 7680 x 4320 pixeli (8K) oraz 3840 x 2160 pixeli (4K). Oznacza to od 4 do 16 razy większą rozdzielczość niż materiał z obecnej płyty Blu-Ray. Przedstawiciele przemysłu filmowego mają nadzieje, że popularyzacja standardów 4K i 8K wraz ze skokiem jakościowym w kinach zachęci widzów do posiadania tych samych możliwości w domowych kinach. Wraz z pierwszymi transmisjami standard 2K ma zawitać w naszych domach w okolicach roku 2017. Według analityków jego udział w rynku europejskim do roku 2021 ma wynieść 5%, a do 2025 aż 28%.

Przygotuj się na nadejście telewizji UltraHD-TV

Źródło:
    http://hothardware.com/News/Got-HDTV-Get-Ready-For-UHDTV/

Fajne! Ranking DIY
  • #3 05 Lis 2009 17:41
    Vein
    Poziom 22  

To była tylko kwestia czasu, sygnał bedzie przesyłany nadal w ten sam sposób, albo tego typu rozwiązania będą tylko np UHD-BL,pewnie każdy film będzie miał po 50 gb, ale przecież są już płyty mieszczące takie ilości danych (a nawet i większe, holograficzne)

• #4 05 Lis 2009 18:58
    picia22
    Poziom 27  

moim zdaniem łącza wlan będą to obsługiwać, nie będą nam już potrzebne odtwarzacze dvd, to będzie działać jak teraz telewizja N, wszystko pójdzie na żywo, tylko pytanie jak tv musi być duży aby to zrealizować,zwłaszcza 4k .i poco tam aż tak wysoka rozdzielczość a nie lepiej więcej usług, możliwości a nie tylko rozdzielczość.

• #5 05 Lis 2009 19:11
    Citek
    Poziom 22  

Wydaje mi się, że 50GB może braknąć. Przecież "zwykłe" HD to teraz ok 2Mpikseli a tu jest mowa o 8 i 32Mpikselach, czyli wzrost ilości danych będzie zapewne znaczny, chyba że powstanie super hiper kompresja (kodek), który to jakoś upakuje.
    Druga sprawa, czy za te 5-10 lat będą już kamery nagrywające w pełnym U-HD (czyli 8k), wydaje mi się, że jeszcze chyba nie.
    Trzecia sprawa to w tekście jest chyba błąd

Code:
    Wraz z pierwszymi transmisjami standard 2K ma zawitać w naszych domach w okolicach roku 2017. 
    . Teraz są już transmisje w HD (2k)

• #6 05 Lis 2009 19:21
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Denerwuje mnie to. Jeszcze jednego standardu dobrze nie skończą, a już robią następny. Zresztą, po co komu jakieś UHD? Lepiej wrócić do normalnego PAL, ale żeby było cokolwiek ciekawego do oglądania, a nie kupować co roku nowy telewizor, bo sobie UHD wymyślili. Gdyby chociaż dało się wykorzystać możliwości standardu. A tu się nie da, bo stacje stosują taką kompresję, że aż szkoda patrzeć na obraz - lepiej wyglądało to za czasów starej, dobrej analogowej telewizji. Tyle odnośnie normalnej TV.
    A do komfortowego oglądania filmu w domu w zupełności i w nadmiarze wystarcza normalna rozdzielczość HD. A jak zaczną wydawać na uhadeblurejsupermegadigitalvidełodiskach w rozdzielczości 7680x4320 filmy kręcone 40 lat temu (a teraz tak robią, tylko na BR), to chyba umrę ze śmiechu :D

• #7 05 Lis 2009 20:30
    Macosmail
    Poziom 33  

Właśnie niech lepiej popracują nad przepustowościa kanałów i kompresją bo co z tego, że rozdzielczośc 1080p jak samą kompresje widać. Prawda jest taka, że przy tej rozdzielczości można uzyskać naprawde zabujczą jakość (komputerowe animacje z minimalną kompresja, albo statyczne zdjęcia z wysokiej jakości lustrzanki bez kompresji) do której nadawanym programom i wiekszości filmom daleko. Wiec po co zwiekszać rozdzielczość ekranu. Pozdrawiam.

• #8 05 Lis 2009 20:36
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Żeby coraz to nowe urządzenia się dobrze sprzedawały :evil:

• #9 05 Lis 2009 20:46
    aktus
    Poziom 17  

serum napisał:
    Ciekawy jestem jak będzie przesyłany obraz o takiej rozdzielczości albo na co będą nagrywane filmy?

"-Stary masz może ten nowy film "******"?
    -Jeszcze nie. Ściągam go dopiero. Zostało mi jeszcze 17 Blue-Rayów do ściągnięcia."

• #10 05 Lis 2009 20:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 05 Lis 2009 21:41
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Moim skromnym zdaniem wyżej niż standardowe HD nie ma co iść. Zwłaszcza, że w HD i tak jest całkiem spora kompresja materiału. Ostatnio mając do wyboru kupno kamery do 4.000 zł kupiłem kamerę SD. 720x576. Co z tego że rozdzielczość "mała" (nowy trend wśród dresów się zaczyna robić. Kiedyś było "mam dużo watów w skrzyni basowej - 600. Teraz będzie" mam telewizor plazme 46 calów i UHD. 3840 x 2160") Kamera mimo zwykłej rozdzielczości ma genialną optykę więc pod względem jakości obrazu zawstydza niejedną kamerę HD...

Pozdrawiam.

• #12 05 Lis 2009 22:01
    mariusz_1992
    Poziom 11  

Słyszał już ktoś z Was o płytach z warstwami białkowymi? Wprost wymarzone rozwiązanie do tego typu technologii ;] Tylko jaka stacja będzie w stanie to przesłać, jaki odtwarzacz odtworzyć, a jaki telewizor pokazać. No ale.. życie idzie do przodu :)

• #13 06 Lis 2009 01:45
    RedForce
    Poziom 23  

Tylko konia z rzędem temu kto zauważy różnicę między zwykłym HD i UHD na ekranie.

• #14 06 Lis 2009 10:38
    marik_te
    Poziom 22  

Na dużym ekranie widać. W Poznaniu w centrum komputerowo sieciowym, posiadają już kamerę i rzutnik dla technologii 4K. Może wszystko jest jak na razie duże i drogie, to czas pewnie to zmieni. Chociaż sądzę że na domowym telewizorze to nikt nie zauważy różnicy. Więc standard raczej do kin i dużych ekranów.
    Ja osobiście do dziś używam zwykłego TV i komputera z początków 21 wieku.
    Gdyby ktoś chciał poczytać: http://www.4kvideo.psnc.pl

• #15 06 Lis 2009 12:35
    lechoo
    Poziom 39  

Ludzie, przecież UHD jest dedykowane do zastosowań Digital Cinema, nikt nie będzie kupował takiego sprzętu do domowego zacisza...
    Polska strona poświęcona UHD: www.uhd.pl

• #16 06 Lis 2009 13:38
    Krzysiek16
    Poziom 24  

"Przedstawiciele przemysłu filmowego mają nadzieje, że popularyzacja standardów 4K i 8K wraz ze skokiem jakościowym w kinach zachęci widzów do posiadania tych samych możliwości w domowych kinach."

• #17 06 Lis 2009 13:46
    Hucul
    Poziom 39  

"Przedstawiciele przemysłu filmowego mają nadzieje, że popularyzacja standardów 4K i 8K wraz ze skokiem jakościowym w kinach zachęci widzów do posiadania tych samych możliwości w domowych kinach."
    Tak jak zachęcono miliony klientów do kupienia telewizorów FullHD . Większość tych ludzi nie wie , że prawie wszystko co oglądają jest emitowane w niższej rozdzielczości :|

• #18 06 Lis 2009 15:39
    RedForce
    Poziom 23  

marik_te napisał:
    Na dużym ekranie widać. (...)

Załóżmy że ekran ma rozmiary 2 metry na metr...wtedy 1 piksel ma rozmiar około 1 milimetra kwadratowego, z grubsza można przyjąć, że milimetr na milimetr. Z odległości metra trzeba by było się solidnie przyglądać by dostrzec - a nie wiem kto ogląda cokolwiek na ekranie o przekątnej ponad 2 metry z takiej odległości...

... chyba że ktoś luby podchodzić i oglądać fragmenty obrazu pod lupą :)

• #19 06 Lis 2009 15:51
    gimzik88
    Poziom 9  

RedForce napisał:
    marik_te napisał:
    Na dużym ekranie widać. (...)

Załóżmy że ekran ma rozmiary 2 metry na metr...wtedy 1 piksel ma rozmiar około 1 milimetra kwadratowego, z grubsza można przyjąć, że milimetr na milimetr. Z odległości metra trzeba by było się solidnie przyglądać by dostrzec - a nie wiem kto ogląda cokolwiek na ekranie o przekątnej ponad 2 metry z takiej odległości...

... chyba że ktoś luby podchodzić i oglądać fragmenty obrazu pod lupą :)

tyle miałby piksel w standardzie 4k a w 8k byłby 4x mniejszy.

• #20 06 Lis 2009 18:06
    RedForce
    Poziom 23  

1920X1080 (obecne Full HD) - przy kwadratowym pikselu o boku 1mm to 1920mmX1080mm = 192cmX108cm (więc około 200X100).

Moim zdaniem nie ma sensu tworzenia ekranów w większych rozdzielczościach , choć inaczej z nagrywaniem/odtwarzaniem materiałów filmowych, gdzie ta większa rozdzielczość może się przydać (chcemy powiększyć kawałek obrazu i wciąż widzimy wyraźne szczegóły...).