Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii a przesuniecie fazowe?

05 Lis 2009 15:39 2633 5
 • Poziom 11  
  Witam,
  mam taki problem- na rozdzielniach zostały zamontowane 2 liczniki (jeden po stronie 30kV a drugi po 6kV) "wiszące na tych samych kablach" problem jest taki ze ten na 6kV pokazuje o 1/3 mocy(i energii) mniej np. na 30kV P=12MW na 6kV P=4MW- pytanie dlaczego?? przekładnie są dobrze ustawione(ogólnie konfiguracja licznika jest dobra)... czy:
  1. Wygląda na to, że dwie fazy prądowe mierzą na eksport a jedna na import - zamiana kabli przy liczniku? Chodź obwody były "najeżdżane"(sprawdzane) prądowo (tzn czy faza R wchodzi na pierwszą cewkę licznika, itd)... Co do faz napięciowych to je sprawdziłem i są ok...
  2. Sczytałem także, że przesunięcia fazowe miedzy napięciami = -120° ale zastanawiają mnie przesunięcia między prądem a napięciem w poszczególnych fazach są równe
  Code:
  Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L1) do U(L1) 1.1.81.7.40.255 62 stopni
  
  Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L2) do U(L2) 1.1.81.7.51.255 -57,7 stopni
  Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L3) do U(L3) 1.1.81.7.62.255 -177,9 stopni

  Jak to wytłumaczyć?
  Czekam na sugestie-
  mogę podesłać cały plik z wartościami chwilowymi...
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 18  
  Witam
  Wygląda na zamianę miejscami przewodów początku i końca uzwojenia w przekładnikach prądowych w jednej fazie. Dwie dadzą wartości dodatnie po 4MW na fazę a trzecia ujemny -4MW razem sumaryczna będzie 4MW. Jeżeli masz dostęp do listwy Ska (nie plombowana) to zwieraj po kolei cewki prądowe i obserwuj co pokazuje licznik. Jeżeli jest zamienione to po zwarciu tej która jest odwrotnie powinno pokazać 2/3 prawidłowej wartości.
  pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 11  
  mksm dzięki za pomoc
  a mam jeszcze takie pytanie czy istnieje (zapewne tak) przyrząd do "najeżdzania" prądowego(coś w rodzaju zespołu prądowego tylko podręczny) który pozwolił by sprawdzić ciągłość i fazowość prądu (tzn. chodzi o kierunek prądu, kąt między I i U w poszczególnych fazach od przekładnika do licznika)... może jakiś urządzenie zblirzone funkcjami do analizatora??
  z góry dziękuje

  Dodano po 42 [sekundy]:

  może jakiś link...??
 • Poziom 24  
  To tzw. wymuszalniki prądowe
 • Poziom 18  
  Witam
  W zasadzie nic poza takim miernikiem parametrów sieci do sprawdzenia wartości z licznika mi nie przychodzi do głowy. Można albo zastosować typowe przenośne, ale taniej jest wziąć jakiś tablicowy i podłączyć razem z licznikiem do tej samej listwy. Kierunek prądu to raczej się nie określa bo to prąd przemienny, ale na podstawie wskazań mocy czynnej i biernej oraz PF można wnioskować o poprawności podłączenia. Jeżeli w tej sytuacji zakład pobiera energię to moce czynne fazowe powinny być dodatnie. W przypadku mocy biernej też raczej wiadomo jakiego charakteru się spodziewać w danym zakładzie czy miejscu sieci. Wartości PF powinny być w miarę realne, tj jeżeli w którejś fazie będzie np. 0.1 to raczej jest to błędna wartość.
  pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Typowe błędne połączenie układu pomiarowego - jeżeli jest dostęp do Ska to nawet za pomocą woltomierza i amperomierza można stwierdzić błędne podłączenie.