Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii a przesuniecie fazowe?

thomas_191 05 Lis 2009 15:39 2429 5
  • #1 05 Lis 2009 15:39
    thomas_191
    Poziom 11  

Witam,
    mam taki problem- na rozdzielniach zostały zamontowane 2 liczniki (jeden po stronie 30kV a drugi po 6kV) "wiszące na tych samych kablach" problem jest taki ze ten na 6kV pokazuje o 1/3 mocy(i energii) mniej np. na 30kV P=12MW na 6kV P=4MW- pytanie dlaczego?? przekładnie są dobrze ustawione(ogólnie konfiguracja licznika jest dobra)... czy:
    1. Wygląda na to, że dwie fazy prądowe mierzą na eksport a jedna na import - zamiana kabli przy liczniku? Chodź obwody były "najeżdżane"(sprawdzane) prądowo (tzn czy faza R wchodzi na pierwszą cewkę licznika, itd)... Co do faz napięciowych to je sprawdziłem i są ok...
    2. Sczytałem także, że przesunięcia fazowe miedzy napięciami = -120° ale zastanawiają mnie przesunięcia między prądem a napięciem w poszczególnych fazach są równe

Code:
    Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L1) do U(L1) 1.1.81.7.40.255 62 stopni

Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L2) do U(L2) 1.1.81.7.51.255 -57,7 stopni
    Wewnętrzne Kat Wartość chwilowa I(L3) do U(L3) 1.1.81.7.62.255 -177,9 stopni

Jak to wytłumaczyć?
    Czekam na sugestie-
    mogę podesłać cały plik z wartościami chwilowymi...

0 5
  • #2 05 Lis 2009 21:06
    mksm
    Poziom 18  

Witam
    Wygląda na zamianę miejscami przewodów początku i końca uzwojenia w przekładnikach prądowych w jednej fazie. Dwie dadzą wartości dodatnie po 4MW na fazę a trzecia ujemny -4MW razem sumaryczna będzie 4MW. Jeżeli masz dostęp do listwy Ska (nie plombowana) to zwieraj po kolei cewki prądowe i obserwuj co pokazuje licznik. Jeżeli jest zamienione to po zwarciu tej która jest odwrotnie powinno pokazać 2/3 prawidłowej wartości.
    pozdrawiam

0
  • #3 06 Lis 2009 08:33
    thomas_191
    Poziom 11  

mksm dzięki za pomoc
    a mam jeszcze takie pytanie czy istnieje (zapewne tak) przyrząd do "najeżdzania" prądowego(coś w rodzaju zespołu prądowego tylko podręczny) który pozwolił by sprawdzić ciągłość i fazowość prądu (tzn. chodzi o kierunek prądu, kąt między I i U w poszczególnych fazach od przekładnika do licznika)... może jakiś urządzenie zblirzone funkcjami do analizatora??
    z góry dziękuje

Dodano po 42 [sekundy]:

może jakiś link...??

0
  • #4 06 Lis 2009 09:05
    Kuba_eM
    Poziom 24  

To tzw. wymuszalniki prądowe

0
  • #5 06 Lis 2009 09:26
    mksm
    Poziom 18  

Witam
    W zasadzie nic poza takim miernikiem parametrów sieci do sprawdzenia wartości z licznika mi nie przychodzi do głowy. Można albo zastosować typowe przenośne, ale taniej jest wziąć jakiś tablicowy i podłączyć razem z licznikiem do tej samej listwy. Kierunek prądu to raczej się nie określa bo to prąd przemienny, ale na podstawie wskazań mocy czynnej i biernej oraz PF można wnioskować o poprawności podłączenia. Jeżeli w tej sytuacji zakład pobiera energię to moce czynne fazowe powinny być dodatnie. W przypadku mocy biernej też raczej wiadomo jakiego charakteru się spodziewać w danym zakładzie czy miejscu sieci. Wartości PF powinny być w miarę realne, tj jeżeli w którejś fazie będzie np. 0.1 to raczej jest to błędna wartość.
    pozdrawiam

0
  • #6 07 Lis 2009 03:32
    EAndrzej
    Poziom 21  

Typowe błędne połączenie układu pomiarowego - jeżeli jest dostęp do Ska to nawet za pomocą woltomierza i amperomierza można stwierdzić błędne podłączenie.

0