Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Extensa 5620z - po burzy już się nie uruchamia

szalq24 05 Lis 2009 18:03 4462 25
  • #1 05 Lis 2009 18:03
    szalq24
    Poziom 9  

witam to moj 1 temat, wiec proszę o wyrozumiałość. Wiec w/w laptop dzialal bez zarzutu i nagle burza i przestał reagować internet tylko byl podlaczony przez lan . i tak jest warzywo , znaczy sie reakcja na przycisk power jest taka troszke sie wiatrak zakreci i zostaja tylko wlaczone diody . Po rozebraniu na czesci 1 grzeje sie uklad od lan moje pytanie czy jak to wylutuje bo teraz internet tylko przez wifi cos moze dac ?? albo jakies inne pomysly czekam z ory dzieki

• #2 06 Lis 2009 12:20
    PiM_FM
    Poziom 25  

wylutuj układ od LAN który się przegrzewa, najprawdopodobniej robi zwarcie na zasilaniu, Możesz też wyciągnąć cewkę albo rezystor doprowadzający napięcie do tego scalaka jeżeli takowy tam jest.

• #3 06 Lis 2009 16:15
    szalq24
    Poziom 9  

tak zrobilem i dalej nic gdzies jeszcze jest przebicie i lipa potrzebuje schemat bo szukam po sciezce ale lipa!!!

• #4 06 Lis 2009 16:30
    PiM_FM
    Poziom 25  

A słychać cykanie przetwornicy?

• #5 06 Lis 2009 17:00
    szalq24
    Poziom 9  

zero dziwieku zero reakcji ale sprawdze dla pewnosci !!! dziekuje za zainteresowanie gdzie moge szukac schematu

Dodano po 7 [minuty]:

a jak wyglada przekladka tego ukladu sterowania procesora ??

Moderowany przez jankolo:

Niedozwolony link do Allegro usunąłem

• #6 06 Lis 2009 20:36
    profiso
    Poziom 14  

Proponuję uważnie obejrzeć mostek południowy, czy nie jest przypalony w widoczny gołym okiem sposób, czy nie grzeje się nadmiernie podczas próby włączenia, lubi się uszkodzić w parze z układem lanu. Kolejna "popularna" usterka w tym modelu to bios, proponuję zaktualizować.

• #7 07 Lis 2009 01:38
    ossicw
    Poziom 15  

Witam!!
    Niechcę być złym wróżbitą ,ale jeżeli poszły przepięcia po sieci to lawinowe uszkodzenia ,ale mnie dziwi to czy napewno po LAN ?Czy modemowe połaczenie,bo to różnica!!Dziwne po Lanie ,szuaj na zasilaniu powiedz coś o konfiguracji twojego połączenia ,a może poszło przez zasilacz i pierwszy został trafiony lan na płycie a będzie to napewno REALTEK!
    Ale majgorsze przypuszcenia jeżeli to sprzęt po burzowy na 100% ,to statyka go wywaliła ,a oględziny optyczne mogą nic nie wnieść,

Pozdrawiam!!

• #8 07 Lis 2009 08:34
    szalq24
    Poziom 9  

bylo to polaczenie lan internet osiedlowy . na 100% padl uklad lan w tym modelu jest broadcom i on strasznie sie grzeje na 100% jest gdzies jeszcze przebicie tylko gdzie! bez schematu lipa a po necie nic nie ma albo nie umie zukac takich rzeczy!!

Dodano po 1 [minuty]:

oczywisie ten uklad wylutowalem i dalej tylko chwile kreci sie wiatrak i dalej nic a jeszcze jeden objaw gdy podlaczam monitor jak nie jest wlaczony to monitor jest czarny gdy wlaczam laptopa kaze mi sprawdzic polaczenie z vga !!

Dodano po 1 [minuty]:

a co do wrozenia wole realistow niz kogos kto mi pisze ze da sie zrobic nawet gdy plyta w 2 kawalkach

• #9 07 Lis 2009 18:30
    salceson75
    Poziom 14  

Najbardziej prawdopodobne jest tak jak napisał kolega profiso, że oprócz broadcoma uszkodzeniu uległ również HBM. W tym modelu często przy takich strzałach padają oba te układy.

• #10 07 Lis 2009 19:08
    szalq24
    Poziom 9  

dobra ale jak wyglada ten uklad ?? i gdzie go szukac?? ?? ?? i czy wylutowanie badz wymiana cos da?? i gdzie szukac tego ukladu zamiennika czy moze jest latwo dostepny??

Dodano po 3 [minuty]:

przepraszam nie zobaczylem postu profiso ,wiec jak aktualizowac bios i golym okiem nie widac zadnych uszkodzen i nic sie juz nie grzeje tylko ten uklad ktory wylutowalem

Dodano po 4 [minuty]:

dodam zdjecie plyty mozesz na niej pokazac ten mostek?? badz moze trzeba 2 strone!! Acer Extensa 5620z - po burzy już się nie uruchamia

Dodano po 3 [minuty]:

przed tym okładem zaznaczonym kółeczkiem jest przebicie tylko szukanie po ścieżkach może m i pomoc ale to praco chłonne wiec szukam schematu badz czyjejś rady Acer Extensa 5620z - po burzy już się nie uruchamia

Dodano po 1 [minuty]:

a mam sentyment i chec naprawienia bo laptop byl urzywany 1 miesiac nowa plyta bardzo droga a na czesci dostane ile moze max 500zl a laptop sie przyda!!!

• #11 07 Lis 2009 19:12
    salceson75
    Poziom 14  

Mostek południowy HBM znajduje się nad złączem pcmcia, ma napis "intel" i nie zawsze się grzeje chociaż może być uszkodzony. Nie zawracaj sobie głowy biosem bo jak napisałeś laptop zmarł po burzy i bios nie ma z tym nic wspólnego. Jeżeli możesz sprawdzić pobór płyty "nie uzbrojonej" czyli bez proca, ramu, dvd itd. można byłoby coś więcej powiedzieć na temat tego czy jest te uszkodzony hbm. Wymiana mostka południowego (jeżeli jest uszkodzony razem z broadcomem) powinno rozwiązać problem, ale nie jest on ogólnie dostępny w sklepach z elektroniką i wymiana też nie jest prosta, więc polecam serwis.

• #12 07 Lis 2009 19:22
    ossicw
    Poziom 15  

Witam!!!
    No to poleciało dalej,napewno nie musi być fizycznych uszkodzeń,a co do wróżenia chciałem kolegę podtrzymać na duchu.:D
    Jest tam sporo Mosfet-ów no i chipset do podmiany,naprawa warta gry ?A może lepiej podmiana płyty??

Pozdrawiam!!

• #13 07 Lis 2009 21:21
    salceson75
    Poziom 14  

Bez mostka południowego płyta nie będzie działać, więc samo wylutowanie nic nie da. Machnij fotkę drugiej strony płyty, nie mam niestety takiej na wzór, a obok broadcoma są jeszcze dwa tranzystory, które mogą być walnięte.

• #14 08 Lis 2009 16:25
    szalq24
    Poziom 9  

wlasnie te 2 tranzystory zez na chwile wylutowalem myslalem ze jak je wylutuje obejdzie sie wylutowanie broadcoam ze bez napiecia bedzie git ale niestety nic z tego :( broadcom dalej sie grzal i poszet pod stacje lut !! po wylutowaniu tych tranzystorow bylo napiecie i na nich dostrzeglem przebicie z masy !!

• #15 08 Lis 2009 23:11
    Usunięty
  • #16 09 Lis 2009 14:22
    szalq24
    Poziom 9  

O ile tego ale ok czyli?
    Moze byc pare badz wszystkie!
    Co do mostka jak go wymienic? Czy warto albo innaczej jak najtaniej kupic inna plyte? Z jakich modeli pasuja zeby bylo tanniej ! :(

• #17 09 Lis 2009 14:47
    Usunięty
  • #18 09 Lis 2009 16:08
    szalq24
    Poziom 9  

ja nie ale mam dobrego magika do sprzetu rtv mi daje do myslenia skad wziasc np mostek albo jak go wylutowac??!!

• #19 09 Lis 2009 17:42
    Usunięty
  • #20 09 Lis 2009 19:36
    szalq24
    Poziom 9  

stacje lutownicza ma ale czy taka nie wiem podam mu link do tego forum i zobaczymy napisze w najblizszym czasie co bedzie !!! wielkie dzieki za wszystko

• #21 16 Gru 2009 22:22
    plrafal
    Poziom 1  

Witam. Mam podobny problem moja płyta nie żyje. Zauważyłem, ze strasznie grzeje sie ten układ na płycie zaznaczony kółkiem, tak że nie da sie go dotknąć. Jest to maxim TJ732 8744E + NTDC. Za co odpowiada ten układ?

Acer Extensa 5620z - po burzy już się nie uruchamia

• #22 16 Gru 2009 22:36
    Usunięty
  • #23 18 Sty 2010 22:13
    szalq24
    Poziom 9  

odpuscilem naprawe !!! sprzedalem na czesci bez matrycy dysku itp zaszlo za 100zl

• #24 18 Sty 2010 22:28
    Usunięty
  • #25 18 Lut 2010 00:28
    ojciec_labiszyn
    Poziom 10  

Gdzie dokładnie na tej płycie znajduje się kontroler EC/KBC ?

• #26 19 Lut 2010 12:52
    ojciec_labiszyn
    Poziom 10  

Kontroler EC/KBC to WPC8763LDG - już znalazłem.
    W moim przypadku laptop się nie włączał.
    Wymieniłem układ EC/KBC na inny, ale identyczny. Teraz laptop się włącza, ale po 1-2 minutach się nagle wyłącza. Gasną wszystkie diody i na LCD też ciemno.
    Po pierwszym wyłączeniu wyjąłem baterię i włączył się ponownie, wyłączył się po 1-2 minutach i teraz znowu się nie włącza.

Co teraz mogło się uszkodzić? Czy jeszcze raz wymienić kontroler EC/KBC? Czy razem z kontrolerem powinienem wymienić coś jeszcze?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME