Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer z precyzyjną regulacją opóźnienia

emaker 05 Lis 2009 22:21 3727 9
  • Timer z precyzyjną regulacją opóźnienia
    Układ ten służy do precyzyjnego ustalania czasu, po jakim dany obwód ma być wyłączony. W przedstawionym schemacie jako krok podstawowy wybrano czas 30 sekund. Czas ten wybieramy ustalając mnożnik. Jeden okres sygnału o częstotliwości 50 Hz trwa 0,02 s. Po pomnożeniu go przez 1500 otrzymujemy czas 30 s. Sygnał z uzwojenia wtórnego (w zakresie od 5 do 15 V) trafia do mostka prostowniczego, a następnie przez diodę D7 do licznika IC1. Gdy na wyjściu licznika pojawi się kombinacja odpowiadającą wartości 1500, sygnał zostaje przemnożony przez trzy bramki and i trafia do licznika IC3 (w tym samym momencie czasowym licznik IC1 zostaje zresetowany). Pojawienie się 1 na wejściu zegarowym IC3 rozpoczyna proces liczenia tego układu. Przełącznikiem S3 dokonujemy wyboru czasu opóźnienia. Wybierając np. opóźnienie 60 s, dopiero po dwu okresach zegarowych, pojawia się stan wysoki na wyjściu Q2. W momencie pojawienia się 1 na wybranej pozycji przełącznika S3, tranzystor TR1 załącza przekaźnik RL1. Tym samym dopływ prądu zostanie przerwany.

Everyday Practical Electronics 2002/01

Fajne! Ranking DIY
  • #2 06 Lis 2009 16:21
    nelik1987

Poziom 31  

czy pomiar czasu wykorzystując częstotliwość sieci jest precyzyjny bo mi się wydaje że raczej nie, no względnie jest tam 50 Hz ale widziałem sieci w których waha się to w granicach 1-2 Hz co znacznie zmniejsza dokładność takiego licznika. Można zawsze zapytać co to znaczy precyzyjny bo jak komuś chodzi o odmierzenie czasu z dokładnością 1 sekundy i więcej to układ wystarcza

• #3 06 Lis 2009 21:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

1. Zastanawiam się czy ktokolwiek i kiedykolwiek uruchamiał ten układ ?

Maksymalne napięcie zasilania układów CMOS (serii 4000) to 18V, więc jeżeli z transformatora podamy 15V napięcia skutecznego to na kondensatorze C1 pojawi się napięcie:

Uc1=15*1.4142-1.5V=19.7V co już na pierwszy rzut oka wygląda na większe od 18V ;)

A jeszcze można uwzględnić, że napięcie w sieci może być (u nas) o 5% większe (a w reszcie UE nawet +10%) co da napiecie na kondensatorze 20.77V lub nawet 21.83V (przy 10% odchyłce napięcia sieci).

Do tego dojdą przepięcia występujące w sieci, które nie spowodują co prawda doładowania kondensatora C1 ale za to bardzo chętnie zmasakrują wejście CLK układu IC1 :))

W takich układach nie oszczędza się na stabilizatorach napięcia zasilającego :))

Kondensator C2 nie musi mieć 100 uF, wystarczy i 1uF.

Diody D7, D6, D5 i D7 mogą być typu 1N4148, bo tam nie płyną prądy rzędu amperów :)

Nic nie powiedziano jaki przekaźnik na być użyty w układzie.

Przekaźniki zwykle włącza się w kolektorze tranzystora nim sterującego co daje lepsze warunki sterowania, mniejsze straty na tranzystorze (oczywiście trzeba dodać wtedy rezystor w obwodzie bazy.

2. Zastanawiam się czy szanowny tłumacz rozumie co tłumaczy, bo mam wrażenie, że tłumaczy na pałę i nawet nie sprawdza wyniku pod kątem sensowności

Kwiatki:

Cytat:
    [W przedstawionym schemacie jako krok podstawowy wybrano czas 30 sekund.

Tu raczej powinno być: W przedstawionym układzie jako podstawowy odcinek czasu wybrano 30 sekund.

Cytat:
    Czas ten wybieramy ustalając mnożnik. Jeden okres sygnału o częstotliwości 50 Hz trwa 0,02 s. Po pomnożeniu go przez 1500 otrzymujemy czas 30 s.

Odcinek ten uzyskujemy zliczając 1500 okresów napięcia sieci energetycznej o częstotliwości 50 Hz.

W tym układzie nie ma mnożenia jako takiego, jest dzielenie 50Hz/1500.

Cytat:
    Sygnał z uzwojenia wtórnego (w zakresie od 5 do 15 V) trafia do mostka prostowniczego, a następnie przez diodę D7 do licznika IC1.

O napięciu zasilania już pisałem.

Napięcie do diody D7 nie przechodzi przez mostek (w sensie wychodzenia na C1), bo by zostało wyfiltrowane przez C1 i układ by niczego nie zliczył.

Cytat:
    Gdy na wyjściu licznika pojawi się kombinacja odpowiadającą wartości 1500, sygnał zostaje przemnożony przez trzy bramki and i trafia do licznika IC3 (w tym samym momencie czasowym licznik IC1 zostaje zresetowany).

Te bramki nic nie mnożą, one wykrywają stan 1500 w liczniku IC1 a impuls z wyjścia IC2c jednocześnie zeruje (a nie ZRESETOWUJE) Ic1 i zwiększa stan licznika IC3 o 1.

Cytat:
    Pojawienie się 1 na wejściu zegarowym IC3 rozpoczyna proces liczenia tego układu.

Licznik IC3 zlicza narastające zbocza sygnału z wyjścia bramki IC2c. Nie jest liczony (to nie boks) :)

Cytat:
    Przełącznikiem S3 dokonujemy wyboru czasu opóźnienia. Wybierając np. opóźnienie 60 s, dopiero po dwu okresach zegarowych, pojawia się stan wysoki na wyjściu Q2.

Tu powinno być, że stan wysoki pojawia się na wyjściu przełącznika S2 lub na bazie TR1.

Cytat:
    W momencie pojawienia się 1 na wybranej pozycji przełącznika S3, tranzystor TR1 załącza przekaźnik RL1.

Ta 1 to się pojawia na odpowiednim wyjściu licznika IC3 a dopiero potem na odpowiednim styku przełącznika S2.

Cytat:
    Tym samym dopływ prądu zostanie przerwany.

Dopływ do czego ? Proszę mieć na względzie, że to różni ludzie czytają.

Tu brakuje jeszcze jednej informacji, że stan wysoki z wyjścia S2 jest podawany na wejście ENABLE licznika IC3 co powoduje zatrzymanie zliczania do momentu wyzerowania licznika.

• #4 06 Lis 2009 22:29
    Pittt
    Poziom 31  

nelik1987 napisał:
    czy pomiar czasu wykorzystując częstotliwość sieci jest precyzyjny bo mi się wydaje że raczej nie, no względnie jest tam 50 Hz ale widziałem sieci w których waha się to w granicach 1-2 Hz co znacznie zmniejsza dokładność takiego licznika. Można zawsze zapytać co to znaczy precyzyjny bo jak komuś chodzi o odmierzenie czasu z dokładnością 1 sekundy i więcej to układ wystarcza

Trudno uwierzyć w to co kolega pisze. Co to za sieci ? Takie wahania w publicznej sieci energetycznej to zrzuciłbym na niedokładność przyrządu bądź zakłócenia.
    50 Hz to jeden z fundamentów prawidłowego funkcjonowania systemu sieci elektroenergetycznych nie tylko w Polsce ale i prawie całej Europie.

• #5 06 Lis 2009 22:31
    nelik1987

Poziom 31  

tak w sieci publicznej, wahania dochodziło do 1,7 Hz

• #6 06 Lis 2009 23:58
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany

Wątpię aby energetyka zagwarantowała ci na piśmie że masz w sieci dokładnie co do Hz 50. Wahania na pewno są, bo inaczej radio budzik by mi się nie spóźniał o minutę na ok miesiąc. A odmierza czas na podstawie częstotliwości z sieci. Z drugiej strony mówienie o precyzji takich prostych układów, to takie trochę wbijanie sobie do głowy że świat jest idealny.

• #7 09 Lis 2009 09:19
    mikstu2
    Poziom 27  

Paweł Es. napisał:
    A jeszcze można uwzględnić, że napięcie w sieci może być (u nas) o 5% większe

Ba... gdyby tylko 5%!
    U mnie normalnie mam w sieci ok. 248 do 251V. Gdy zgłosiłem to do Zakładu Energetycznego, odpowiedziano mi, że jest to w granicach normy. Sprawdziłem w Prawie Energetycznym, i faktycznie jest tam +-10%.

• #8 09 Lis 2009 18:36
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany

No bo faktycznie tolerancja wynosi +/-10%. Więc raczej nic dziwnego w tym, natomiast wskazania że w gniazdku jest 248-251V to też często objaw baterii na padnięciu w mierniku.

• #9 09 Lis 2009 20:00
    wzk
    Poziom 19  

Wahania częstotliwości sieci jakie podaje Kolega nelik1987 obserwowałem przed Jego urodzinami. Teraz częstotliwość sieci utrzymywana jest z dokładnością dużo lepszą niż 10^(-3) Hz. Dokładnej tolerancji nie pamiętam. Częstotliwość 50 Hz jest w Polsce dokładnie kontrolowana przez bardzo skomplikowany system komputerowy rodem z wrocławskiego IASE. Tak się dzieje od około 10 lat i nikt nie skarży się na wahania częstotliwości ale fama o jej podłej jakości trwa w narodzie. :!:
    Z drugiej strony, to czort weźmie precyzję działania tegoż timera, ponieważ wszelkie śmieci z sieci w żaden sposób nie są tłumione przez człon D7R5 a wręcz eksponowane.
    Jednym słowem ten "timer z precyzyjną regulacją" jest wielkim nieporozumieniem, jak Koledzy wyżej wykazali!

• #10 09 Lis 2009 22:12
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tu ewentualnie na wejściu powinien być filtr dolnoprzepustowy ustawiony tak na 60 Hz lub lepiej środkowoprzepustowy 50Hz o dużej dobroci (taki by wyciął zakłócenia impulsowe) i układ Schmitta z dużym oknem histerezy ale to też nie zapobiegnie pewnie łapaniu zakłóceń przez ten układ. Lepiej jednak stosować lokalny generator kwarcowy i dzielniki