Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kineskopu - kilka pytań

06 Lis 2009 00:59 8078 4
  • Poziom 28  
    Chciałem zobaczyć, jak wygląda kineskop w środku.

Na filmach na YT, które się pokazują po wpisaniu hasła "smash tv" wbrew pozorom, bardzo nie wiele widać.

W moim przypadku telewizor (a właściwie sam, nienaruszony kineskop z przednią częścią obudowy) znalazłem na śmietniku. Wziąłem do piwnicy, rozbiłem kineskop, po wszystkim wyrzutnię elektronową zabrałem do domu, a resztę zaniosłem z powrotem na śmietnik.

Fotki mam słabe, bo w piwnicy jest ciemno, a mój jedyny sprzęt fotograficzny, to telefon.

Jednak mam kilka pytań, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:
    Zaraz po implozji kineskopu przez krótki czas z kineskopu wydobywał się jasny pył. Co to może być?

Widać, jakby wyraźnie 3 stopnie "wytarcia" luminoforu. W narożnikach jest cały luminofor nienaruszony, na środku, i w miejscach, gdzie jest trochę ciemniejszy to jakby dwa stopnie zniszczenia w wyniku rozbicia, na pewno co nie co spadało na ekran (maska kineskopu była zrobiona w postaci wąskich stalowych pasków metalu, tak, jak w Sony Trinitron). Czarna plama po lewej, to miejsce przetarte chusteczką od wewnątrz. Chusteczka przy tym brudziła się na czarno. Czy uszkodzenie luminoforu oprócz wytarcia chusteczką nastąpiło w wyniku implozji, czy spadających kawałków szkła? W jaki sposób jest nanoszony luminofor i zagwarantowane, że on sam z siebie nie przemieści się?

Na tym zdjęciu widać, że wewnątrz kineskopu była metalowa rama.
    Czy ta rama to jest ta anoda, do której jest podpięte ok. 20000V (tego samemu nie udało mi się stwierdzić)? Czy ona stanowi całość z ramą, na której są rozpięte paski stanowiące maskę kineskopu?

Fotka wyrzutni:
    Czy to białe (szeroki pas przez całą wyrzutnię) i to krótsze okrągłe, to są po prostu izolatory? Jeżeli tak, to po jakiego grzyba w pasku drut jest prowadzony w kształcie sinusoidy, jakby nie można było zrobić na wprost?
    Czy ten szary krążek na końcu (nie jestem w stanie powiedzieć, czy był luzem, czy gdzieś przymocowany) to jest pochłaniacz gazów (bo idealnej próżni nie da się uzyskać)?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zanim zaczniesz jakieś bzdurne eksperymenty wiedz o tym,że składniki zastosowane przy budowie kineskopu nie są obojętne dla twojego zdrowia a nawet życia.Rtęć i nne bdziejstwa maja tę właściwość,że odkładają się w organizmie i cicho bezszelestnie rujnują ci zdrowie.Zalecam najpierw poczytać sobie bo to bezpieczne a potem przystąpić albo nie do empirii.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    andrzejlisek kup na All.. książkę o podstawach TV i poczytaj, wydasz kilka zł (taniej niż bilet do kina) a znajdziesz odpowiedź na prawie komplet zadanych (tych konkretnych i sensownych) pytań, nie rozbijaj kineskopów bo siebie uszkodzisz.
  • Poziom 28  
    Rozumiem, że warto było wcześniej trochę poczytać na ten temat.

Ten temat sugeruje, że jedynym niebezpieczeństwem związanym z kineskopem niepodłączonym do prądu jest implozja:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic361965.html

Rozumiem, że lecące kawałki szkła w wyniku implozji, przez które można stracić oczy (i dlatego młotek leciał zza ściany, z większej odległości), to nie jest jedyne niebiezpieczeństwo, jakie mogło mnie spotkać. Podszedłem dopiero, jak ten jasny pył na pierwszym zdjęciu się rozszedł, żeby nie wciągać go do płuc.

Słyszałem, że do szkła, z którego jest wykonany kineskop dodaje się ołów i kilka innych związków, które ograniczają promieniowanie rentgenowskie. Tylko dotykanie szkła z domieszką ołowiu (szczególnie ta powierzchnia, na której jest obraz) chyba nie powinno spowodować problemów ze zdrowiem. Chyba, że chodzi o szary materiał przewodzący, którym jest pokryte szkło z obu stron poza ekranem.
  • Poziom 21  
    Ten szary materiał to grafit - niegroźny.