Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zastosować układ zasilania do 4 żarówek LED MR16 12v

06 Lis 2009 11:01 21184 24
  • Poziom 9  
    Przymierzam się do wykonania w przedpokoju podświetlenia podłogi z wykorzystaniem żarówek diodowych 12V 1,1W.

Chcę wykorzystać do tego następujące żarówki ECO-LED Żarówka 21 LED MR16/GU 5.3 - 60st.

Mam problem bo nie jestem pewny jaki zastosować układ zasilania dla 4 takich żarówek połączonych szeregowo.

Czy ma to być specjalny zasilacz do LED czy może być też transformator elektroniczny. Jakie parametry powinien mieć układ zasilający taki system oświetlenia.

W wyborze warunkuje mnie również rozmiar takiego zasilacza bo wykonane jest już podkucie w ścianie na puszkę o wym. 150 mm x 100mm).

Na razie kupiłem zasilacz impulsowy LED ze stabilizacją napięcia firmy EMC Pwy=10W , Iwy=1A

Z zakupem żarówek póki co wstrzymałem się aż nie będę pewny ,że będzie to wszystko poprawnie działać.

Czy mógłby mi ktoś coś doradzić ?
  • Poziom 25  
    Transformator elektroniczny (przynajmniej taki do halogenów) produkuje na wyjściu zmienne napięcie niestabilizowane w dodatku. Zasilacz do LED powinien dawać napięcie stałe (DC) stabilizowane. Nie musi być to dedykowany zasilacz LED. Dla takiej żarówki najprawdopodobniej wystarczy zapewnić odpowiednie napięcie i z dowolnego zasilacza DC, który wydoła prądowo. Na żarówce (w opakowaniu/na opakowaniu) powinny być odpowiednie informacje.
  • Poziom 9  
    Żarówki LED będę kupywał od dystrybutora na allegro.
    Z podanej specyfikacji na aukcji nie widzę aby podany był prąd jaki pobiera taka żarówka.

Specyfikacja - 21 diodowej żarówki LED:

Ilość diod - 21
    Mocowanie - MR16 / GU5.3
    Średnica żarówki - 50 mm
    Długość żarówki - 49 mm
    Napięcie zasilania - 12 V
    Pobór mocy - 1,1 W
    Barwa światła - Biała ciepła (3400K)
    Strumień świetlny - 42 lumeny
    Kąt świecenia - 60°
    Trwałość - 50 000 godzin
    Odpowiednik zwykłej żarówki - 15 W
    Gwarancja - 2 lata

Chyba ,że przeliczyć z wzoru P= U x J czyli J= P/U = 91,7 mA.

W połączeniu szeregowym przez każdy odbiornik płynie prąd o takim samym natężeniu więc chyba zasilacz impulsowy LED EMC 0.8A powinien sobie spokojnie poradzić prądowo zasilając obwód złożony z 4 takich żarówek LED.

Czy dobrze liczę ?

W praktyce tylko ciekawe czy wszystkie żarówki będą jednakowo świecić bo przewody rozprowadzające są różnej długości.
  • Poziom 17  
    A to musi byc szeregowo? (mniej kabla oczywiscie i cienszego)
    I skad te 91.7 mA?
  • Poziom 25  
    Żeby połączyć je szeregowo potrzebny będzie zasilacz 4x12V, czyli 48V. Chyba są takie zasilacze. Potrzebna moc wyjściowa to jakieś 5W.
  • Poziom 9  
    Co do wyliczonej wartości prądu dla takiej żarówki to nie jestem pewien czy tak się to liczy z przekształcenia wzoru na moc.
    Żarówka ta składa się z 21 pojedyńczych diod (a jak są one połączone w jej środku to nie wiem)

To może aby nie przedłużać tego postu, ktoś przedstawiłby mi jakby on widział schemat takiej instalacji oświeteleniowej.
    Możliwe ,że zrobiłem złe założenia a nie chcę się o tym przekonać jak zacznie mi sie fajczyć taka instalacja.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Z pewnością występuje połączenie szeregowo-równoległe z odpowiednim elementem ograniczającym prąd przez diody.
    PowerLedy mają zwykle większe napięcie przewodzenia niż typowy LED. Np spotkałem się z LED'ami, które mają napięcie przewodzenia na poziomie 9V.

Są dwa rozwiązania (schematu nie zrobię, bo nie mam w czym):
    1) Połączenie szeregowe 4 żarówek. Zasilacz wymagany, to 48V napięcia wyjściowego. Zaletą jest to, że zasilacz nie musi mieć dużej wydajności prądowej, bo wystarczy tylko te 100mA, które wychodzi z kalkulacji mocy. Ta konfiguracja też minimalizuje ilość zużytego przewodu.
    2) Konfiguracja szeregowo-równoległa. Dwie żarówki łączysz równolegle i takie dwie sekcje łączysz szeregowo. Zasilacz 24V, na prąd 200mA. Zużycie przewodu nieco większe niż w poprzedniej konfiguracji.
    3) Konfiguracja równoległa. Wszystkie żarówki połączone równolegle. Zasilacz 12V o wydajności 400mA. Najprawdopodobniej najwięcej przewodu pójdzie.

Przewód może być nawet 0,3mm² (a nawet 0,12mm²). 400mA to żaden prąd. No chyba że to mają być bardzo długie połączenia (rzędu metrów)...

Polecam konfigurację nr 3, gdyż zasilacze 12V są najpopularniejsze. Żeby zasilenie LED'owe miało sens musi być to zasilacz impulsowy (stabilizowany), wtedy straty mocy będą najmniejsze. Na aukcjach internetowych można kupić taki zasilacz 12V/500mA za kilkanaście PLN.
  • Poziom 9  
    Dzięki mklos1 o taką informację mi chodziło !

Jestem zmuszony wybrać połączenie szeregowe 4 żarówek bo już na okablowaniu położony jest gres.

Teraz tylko pozostało wybrać odpowiedni zasilacz.
    Czyli ma mieć Uwy=48 V tzn. na każdej żarówce spadek napięcia wyjdzie 12V.

Jaki to ma być zasilacz LED ze stabilizowanym napięciem czy stabilizowanym prądem?
    Mógłbyś mi polecić konkretny typ zasilacza.

Widzę ,że ten co kupiłem firmy EMC zasilacz LED AC/DC - 10W/12V DC/0,8 A ze stabilizowanym napięciem do tej konfiguracji nie będzie odpowiedni.

Nie wiem też czy nie będzie konieczna zmiana położenia wyłacznika całego oświetlenia tak aby zasilacz był wyłączany od strony sieci, tak aby uniknąć uszkodzenia diod w momencie włączenia. A nie od strony żarówek jak mam zrobione w tej chwili. To jeszcze mogę zrobić bo ściany nie są wykończone .
  • Poziom 25  
    gar45 napisał:
    Dzięki mklos1 o taką informację mi chodziło !
    Czyli ma mieć Uwy=48 V tzn. na każdej żarówce spadek napięcia wyjdzie 12V.

Dokładnie tak będzie.

gar45 napisał:

Jaki to ma być zasilacz LED ze stabilizowanym napięciem czy stabilizowanym prądem?
    Mógłbyś mi polecić konkretny typ zasilacza.

Nie wiem też czy nie będzie konieczna zmiana położenia wyłacznika całego oświetlenia tak aby zasilacz był wyłączany od strony sieci, tak aby uniknąć uszkodzenia diod w momencie włączenia. A nie od strony żarówek jak mam zrobione w tej chwili. To jeszcze mogę zrobić bo ściany nie są wykończone .

Raczej musi być to zasilacz ze stabilizowanym napięciem. Producent nic nie wspomina o stabilizacji prądu.
    Stabilizacja prądu miałaby znaczenie w momencie, gdybyś sam budował np linijkę LED z szeregowo połączonych diod.

Położenia włącznika zasilania jest tutaj dyskusyjna. Wszystko zależy od konstrukcji zasilacza. Dobre zasilacze nie pozwalają aby podczas włączenia napięcie na wyjściu przekroczyło bezpieczny poziom. Z tymi tanimi, to wiadomo, że jest różnie. Ja mam chiński zasilacz laboratoryjny, który podczas startu na wyjściu produkuje praktycznie dowolne napięcie.

Dlaczego piszę o tym. Jeżeli umieści się włącznik po stronie wyjścia, wtedy nawet gdy oświetlenie będzie wyłączone, zasilacz będzie pobierał prąd z sieci. Będzie to relatywnie niedużo, ale będzie podłączony do sieci 24h na dobę, trzeba to wziąć pod uwagę.
  • Poziom 9  
    Coś mi się zdaje ,że chyba będzie problem ze znalezieniem zasilacza LED ze stabilizacją napięcia na 48V DC. Najwięcej jest robionych na 12 V.

Może jakaś wskazówka jaka firma może co takiego produkować ?

Czy zostaje tylko budowa od podstaw takiego zasilacza.

Na razie natknąłem się tylko na zasilacz ze stabilizacją prądu Mean Well LPC-20-350
    na napięcie 3-48 V DC w zależności od obciążenia, Iwy=350mA , Pwy=20W.

Tylko ,że jest informacja że:
    Zasilacz nie jest przystosowany do zasilania taśm LED ani innych produktów zasilanych napięciem 12V! Przeznaczony jest wyłącznie do modułów oraz diod PowerLED zasilanych prądem 350mA.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    gar45 napisał:
    Może jakaś wskazówka jaka firma może co takiego produkować ?

Czy zostaje tylko budowa od podstaw takiego zasilacza.

Na razie natknąłem się tylko na zasilacz ze stabilizacją prądu Mean Well LPC-20-350
    na napięcie 3-48 V DC w zależności od obciążenia, Iwy=350mA , Pwy=20W.

Tylko ,że jest informacja że:
    Zasilacz nie jest przystosowany do zasilania taśm LED ani innych produktów zasilanych napięciem 12V! Przeznaczony jest wyłącznie do modułów oraz diod PowerLED zasilanych prądem 350mA.

Akurat w kwestii producentów nie mam rozeznania. Musisz szukać.

Zasilacze ze ze stabilizacją prądu nie nadają się, gdyż przykładowo po podłączeniu np jednej żarówki, będą zwiększać na niej napięcie, dopóki nie popłynie przez nią prąd 350mA. Produkty na 12V przystosowane są do zasilania ze źródła stabilizowanego napięcia.
  • Poziom 39  
    Czy kolega pytający sugeruje, że położono instalację jednoprzewodową? Inaczej nie potrafię interpretować braku możliwości łączenia równoległego. Połączenie szeregowe to jednak kłopoty na przyszłość. Przy awarii któregokolwiek elementu całość nie pracuje. Zasilacz 48 V trudno uznać za typowy. Gdy tymczasem bez problemu znajdziesz 12 V ok. 500 mA. W teorii nie ma różnicy, ale w praktyce moze wyjść bokiem.
  • Poziom 9  
    Nie mam już możliwości zmienić połączenia z szeregowego na równoległe (tak jak już wspomniałem) ponieważ przewody są prowadzone po posadzce na stałe a już został położony gres. Wykorzystałem do okablowania przewód OMY 2x1,5.

Nie zostaje mi nic innego jak nadal szukać zasilacza na 48V DC.

W ostateczności zrobić coś z żarówkami LED na 220V.
  • Poziom 9  
    Racja z tym 220V poszło by ale na równoległym połączeniu żarówek LED na 220V.
    A na szeregowym rzaczywiście odpada.

Będę szukał dalej zasilacza LED na 48V.

Jak nie znajdę to chyba zostawię te oprawki w ścianach jako atrapę.

Trochę się zaczynam wkurzać bo niepotrzebnie tylko naraziłem się na koszty a widze ,że nic z tego nie wyjdzie.
  • Poziom 25  
    Jaduda napisał:
    Eee a co to za problem zrobić zasilacz z transformatora, diod prostowniczych+kondensatora filtrującego, a jako stabilizator wykorzystać tranzystor z diodą Zenera?

Tranzystor z diodą zenera jest przeciętnym stabilizatorem, gdyż napięcie wyjściowe Uwy=Ud + Ube, a Ube ma spory dryft temperaturowy - trzeba o tym pamiętać w ogólnym przypadku. Aczkolwiek w tym przypadku wystarczy tak prosty stabilizator.

Zdobycie zasilacza na 48V nie powinno być jakimś szczególnym problemem. Będzie z pewnością nieco droższy i nie da się go pewnie kupić w każdym sklepie z elektryką. Jest ich kilka na allegro. 48V/0,7A. Może i złożenie w sprzęcie wyszłoby taniej, ale doliczając poświęcony czas na montaż i uruchomienie, sumarycznie chyba będzie lepiej kupić gotowy.
  • Poziom 9  
    W sumie mógłbym taki zasilacz 48V 0,9A z allegro do routerboard zaadaptować.

Tylko czy będzie on dobry do zasilania żarówek LED MR16 ?

Zastanawiałem się jeszcze czy jeżeli już mam zasilacz LED na 12V i wykonane połącznie szeregowe to czy udało by się zastosować jakieś źródło światła na napięcie 3 V.
    Tylko obwiam sie o efekt końcowy bo na pewno nie był by ten sam co z żarówkami.
  • Poziom 25  
    gar45 napisał:
    Tylko czy będzie on dobry do zasilania żarówek LED MR16 ?

Zasilacz to zasilacz. Stabilizuje napięcie, więc jest OK.

gar45 napisał:
    Zastanawiałem się jeszcze czy jeżeli już mam zasilacz LED na 12V i wykonane połącznie szeregowe to czy udało by się zastosować jakieś źródło światła na napięcie 3 V.
    Tylko obwiam sie o efekt końcowy bo na pewno nie był by ten sam co z żarówkami.

Teoretycznie można sobie coś takiego wyobrazić, ale to by kosztowało sporo zachodu, bo to jest już rzeźba ręczna jeżeli chodzi o LED'y. Problematyczna będzie obudowa do takiego oświetlenia.
  • Poziom 39  
    Ludzie!
    Wykorzystałem do okablowania przewód OMY 2x1,5.
    Zatem dlaczego nie można tych żarówek podłączyć równolegle?
  • Poziom 9  
    Dlaczego ?

Już wspominałem ,że na położenie od nowa okablowania jest za późno.
    Mogłem położyć przewody w peszlu ale tego nie dopilnowałem - to mógłbym coś jeszcze teraz pozmieniać.

Połączenie równoległe LED - to rozumiem ,że chodzi o to żeby podłączyć obwód na tej zasadzie co na rysunku w załączniku ?
    Czy mógłby kolega mczapski przedstawić na schemacie jak według niego powinno wyglądać takie okablowanie dwużyłowym przewodem OMY 2x1,5.
  • Poziom 11  
    A gdyby tak zastosować "żarówki" na 230V?
  • Poziom 12  
    Ja to bym w ogóle założył żarówki z gwintem GU10 21-24 diody SMD na 230V i po problemie. Nie trzeba żadnych zasilaczy itp. Pozdrawiam