Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie pasów i poduszki powietrznej w nowych Fordach

pseven 06 Nov 2009 19:15 2270 0
 • Połączenie pasów i poduszki powietrznej w nowych Fordach
  Pasy bezpieczeństwa od lat są stałym elementem wyposażenia każdego samochodu. Niemal każdy pojazd posiada także przynajmniej jedną poduszkę powietrzną. Niektóre modele chronią pasażerów siedzących z przodu aż czterema poduszkami. W momencie uderzenia samochodu są one wystrzeliwane z deski rozdzielczej, koła kierownicy, z siedzeń na boki, z sufitu wzdłuż szyb, a często także spod deski rozdzielczej w celu zabezpieczenia kolan. W przypadku tylnych miejsc większość samochodów posiada jedynie poduszkę (kurtynę) zabezpieczającą głowę podróżującego.
  Z myślą o uzupełnieniu tej luki Ford planuje wprowadzenie do seryjnie produkowanych aut, po raz pierwszy, pasy pasy bezpieczeństwa stanowiące hybrydę z poduszką powietrza. Główną ideą towarzyszącą temu pomysłowi jest chęć zminimalizowania negatywnych skutków działania standardowych pasów, w szczególności w przypadku dzieci. Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadku drogowego i mogą przyczynić się do uratowania życia. W momencie zderzenia przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (bądź też pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Tym samym akumulacja tak dużej ilości energii na niewielkiej powierzchni może przyczynić się do poważnych urazów. Zastosowane przez inżynierów Forda pasy bezpieczeństwa aktywują się analogicznie niczym poduszka powietrzna. Tak skonstruowany pas zawiera w sobie specjalnie ukształtowany worek, który w czasie uderzenia zostaje momentalnie napełniony gazem rozrywając otulający go materiał. Nadmuchany zapewnia pięć razy większą powierzchnię styku niż tradycyjny pas bezpieczeństwa.
  Połączenie pasów i poduszki powietrznej w nowych Fordach
  Technologia zostanie wprowadzona do produkcji seryjnej wraz z nową wersją modelu Explorer. Ford nie jest jedyną firmą rozwijającą tę technologię, bowiem wiadomo, że Lexus i inne marki również wkrótce mają zamiar wprowadzić analogiczny pomysł w życie. Ford Explorer będzie jednak prawdopodobnie pierwszym nie-luksusowym autem, w którym takie pasy bezpieczeństwa będą standardem.

  Źródło:
  http://usnews.rankingsandreviews.com/cars-trucks/daily-news/091106-Ford-to-Introduce-Airbags-in-Seatbelts-/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8953 posts with rating 1971. Been with us since 2009 year.