Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie kotła z butli gazowych 11kg

monteres 06 Nov 2009 21:28 125145 71
Buderus
 • #31
  wnoto
  Level 34  
  gaz z butli jest porównywalny z ceną prądu.
  O przewadze użytkowej prądu nad gazem chyba nie trzeba wspominać.
 • Buderus
 • #32
  papieju
  Level 15  
  Raczysz kolego żartować. Mała butla kosztuje około 40zł. Zakładając że ktoś ma przepływówkę na taki gaz, zużywa 1 butlę na 2-2,5 miesiąca. Na 4 wychodzi około 80 zeta. Ja miałem wodę z przepływówki, ale na 380V. Porównywalne warunki, szwagierka + mąż, bez dzieci, grzeją wodę gazem. Ja z żoną bez dzieci grzałem wodę prądem. Reszta tak samo - pralka, lodówka, TV, komputer - bez szaleństw. Oni płacili 150 + 130 przedpłaty, ja 350 + 300. Nikt mi nie wmówi że prądem taniej. W życiu. Różnica jest oczywista. Okres rozliczeniowy prądu - 4 miesiące (co tyle mamy wizytę inkasenta). Dlatego bawię się w CO i wodę z gazu, z braku ziemnego - z butli. Na miesiąc do tej pory wychodzi jedna duża i jedna mała butla, więc 160zł, w czym jest CO i mycie. Myślę że oszczędności na prądzie i opale są kolosalne.
 • #33
  wnoto
  Level 34  
  ???? Ale dowód ...

  1 l gazu z butli to ok 6,5 kWh , uwzględniajac sprawność pieca mamy ok 5,5 kWh . Nie wiem ile kosztuje obecnie litr ale pewnie powyżej 2 zł. Przyjmę 2,2 zł (kiedyś miałem gaz z Shella). Daje to ok 0,40 zł za kWh. Spójrz na swój rachunek za prąd i porównaj. Zobacz ile kosztuje prąd w II taryfie i wyciągnij wnioski.
 • #34
  papieju
  Level 15  
  2.2 to kosztuje litr na stacji benzynowej, gdzie masz akcyzę, której nie ma w gazie do użytku domowego. To raz
  Dwa. Teoretyczne wyliczenia są bardzo ładne na papierze. Dla mnie jednak liczy się stan faktyczny, a on mówi coś innego. Pełny obraz będę miał po pełnym cyklu rozliczeniowym za prąd, czyli w marcu.
  Co do II taryfy, to nie każdy ją ma. Mi przeszło po tym, jak sąsiedzi mieli licznik II taryfowy, rozkładali prania, kąpania i sprzątania w środku nocy - bo po 22 taniej. Dziękuję, mam do 22 marznąć na I taryfie? Każdy, z kim rozmawiałem przed podjęciem decyzji, chwalił przejście na gaz z prądu. Każdy jeden twierdzi, że portfel odpoczywa. Do tego stopnia, że u jednych po zaprzestaniu grzania wody użytkowej przepływówką na siłę, przyjechali z zakładu sprawdzać czy nie ma magnesów na liczniku albo obejścia, tak drastycznie spadły rachunki. Dzięki, nie mam zamiaru w zimie robić na ogrzewanie, mam inne, przyjemniejsze metody na pozbywanie się kasy.
 • #35
  wnoto
  Level 34  
  Przeczytaj swoje dowody - to są subiektywne opinie kilku osób.
  Wiele z nich się nie przyzna że przechodząc na gaz zrobili źle - bo musieliby przyznać się do błędu.
  Ad.1. Podaj cenę gazu od dystrybutora ... Ja pozwoliłem sobie zadzwonić do swojego byłego dostawcy Shella (z tym że ma gaz propan - Shell tylko taki sprzedaje i ... ZONK cena detaliczna obecnie to !!!! 2,42 netto + 22%VAT.) - przekonujesz ale nie podajesz faktów. Wiem że teraz chyba nie jest dobry czas na kuowanie gazu

  Ad.2 Mity o II taryfie. Korzystanie w środku nocy. Sorry ale znowu demagogia.
  Kąpiel - kupujesz bojler z czasomierzem w konakt i grzejesz wodę tylko podczas taniej taryfy !!! Kąpiesz się o dowolnej godzinie. Pojemność zbiornika nalezy dobrać do wielkości rodziny. Generalnie im większy tym lepiej - ale nie popadajmy w skrajność.
  Pranie - ja mam pralkę z opóznionym startem (mimi że niem II taryfy) i mogę ustawić start o 13:00 (Wtedy też jest tania taryfa !!!!) i gdy porzychodzimy z pracy pranie jest już gotowe ! Można tez wykorzystać sterownik czasowy kontaktowy.
  Grzanie - każdy dom ma swoją akumulacyjność i temperatura nie spada tak gwałtownie a przynajmniej nie powinna. Jeśli spada ostro to nalezy dociec przyczyny. KAżdy przypadek jest inny. Nie mogę podać repepty gotowej na wszystko. Są urządzenia typu: ogrzewanie podłogowe, grzejniki akumulacyjne itp.
 • #36
  arkadiux
  Level 10  
  Witam ogrzewam dom 120 m 1 piętrowy piecem gazowym De Dietrich MCR/II24 dopiero od 2 miesięcy wcześniej przez 14lat węglowy ,zasilany jest gazem propan z butli gazowej 11kg dom ociepliłem w tym roku okna wymienione dach dopiero w przyszłym roku na górze na razie nie mieszkamy dopiero czeka mnie remont. Dlatego z butli bo nie ma u mnie możliwości podłączenia gazu mam podłączone 2 butle propanu to znaczy 2 reduktory, dwa przewody i do pieca też się bałem czy to zadziała ale działa bez zarzutu przy średnich mrozach czyli -5,-8 stopni 2 butle starczają na około 4-6 dni temperatura ustawiona w dzień od 7 rano do 23 na 20.6 stopnia w nocy od 23 do 7 rano 19,4 centralka z termometrem zamontowana w przedpokoju więc w pokojach temperatura wyższa od 1, do 2 stopni dla nas spoko rodzina 4 osobowa w mrozy ostatnie to znaczy -18 ,-20 butla propanu starczała na około od 1 doby do 1.5 doby ale takie mrozy wyskoczyły na kilka dni zobaczymy jaka zima ale w zimę ubiegłą węgla też nie mało szło i przy tej cenie wcale nie mało wychodziło ,zaletą gazu komfort ,stała temperatura ,mała wilgotność w domu,brak smrodu średni koszt w za 1 miesiąc to 500 zł dalej zobaczymy .Pozdrawiam
 • Buderus
 • #37
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  arkadiux wrote:
  ... mam podłączone 2 butle propanu to znaczy 2 reduktory, dwa przewody i do pieca ...


  Totalna ignorancja zdrowia i życia. Nie omieszkam nadmienić, że prawa również.
 • #38
  arkadiux
  Level 10  
  Nie wiem o co ci chodzi butle są umiejscowione na zewnątrz w obudowanym zadaszonym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu . 2 butle podłączone w następujący sposób: najpierw do każdej z butli kupionej na stacji w gaspolu z legalizacją przykręcony reduktor taki jak zwykłej kuchenki potem przewód elastyczny typowy do gazu następnie trójnik zawór zamykający dopływ gazu podczas wymiany butli następnie rurą stalową przez sciane budynku potem drugi zawór gazowy przy piecu i podpięcie .Nie wiem bo nie jestem w temacie jakimś znawcą dużo osób, które znam mają tak podłączone piece jak masz jakieś zastrzeżenia lub inne uwagi chętnie skorzystam z pomocy superr znawcy tematu pozdrawiam
 • #39
  wnoto
  Level 34  
  Szok że che Wam się tak kombinować z gazem z butli. O ryzyku wybuchu nie wspominając. Bez perspektyw na gaz ziemny.
 • #40
  osow
  Level 2  
  Witam,
  mam dwufunkcyjny piec gazowy Immergas. Tymczasowo został podłączony do trzech 11 kg. butli gazowych. Każda butla ma swój reduktor następnie podłączone są elastycznym przewodem do zaworów, a dalej jest metalowa rurka, która idzie do pieca. Wodo do C.O. ustawiona jest na 45 stopni i do tej temperatury piec zazwyczaj grzeje wodę, choć nie zawsze - czasem wyświetla 30 stopni, a czasem dochodzi do tych 45. Problem jest natomiast z grzaniem wody, która leci z kranów. Po odkręceniu kurka piec przełącza się na grzanie wody, ale nie jest w stanie nagrzać jej do ustawionych 55 stopni. Woda leci ledwie letnia. Czy ktoś może wie gdzie jest przyczyna? Może mam niewłaściwe reduktory, które przepuszczają za mało gazu? Wydawało mi się jednak, że na trzech butlach na raz i tak powinno być ok. Dodam, że jak serwisant włączał piec to jeszcze nie było zamontowanych kranów i nie można było tego sprawdzić. Przynajmniej do wiosny nie będzie doprowadzonego gazu ziemnego, więc muszę jakoś rozwiązać ten problem i to szybko bo za tydzień przeprowadzka. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo jestem kompletnym laikiem w sprawach pieców gazowych.
 • #41
  michcio
  Electrician specialist
  A czy przypadkiem bateria butli nie powinna posiadać jednego, wspólnego reduktora?
 • #42
  osow
  Level 2  
  Nie wiem tego i dlatego właśnie pytam na forum. Tak podłączył to "fachowiec". Zastanawiam się tylko czy podłączenie trzech butli przez jeden reduktor poprawi dopływ gazu do pieca w porównaniu z obecnym stanem. Może ktoś ma podłączony piec gazowy w sposób, który zapewnia jego prawidłowe działanie i mógłby się podzielić doświadczeniem? Reduktor o jakim przepływie na godzinę powinien być zastosowany?
 • #43
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Łączenie w ten sposób jest nieprawidłowe. Może być podłączona tylko 1 butla 11 kg. Jednak musisz się liczyć ze szronieniem jej, co skutkuje z zakłóceniami pracy kotła, jak i również z częściowym jej wykorzystaniem.
  Możesz zastosować baterię butli 33 kg, ale tylko usytuowanych na zewnątrz budynku.
 • #44
  wnoto
  Level 34  
  Dlaczego tak męczysz się z gazem z butli ? Będziesz miał gaz ziemny niedłuo ?

  Jakie masz szanse że żle podłaczysz butle lub uszkodzi się wąż ? QWiesz że jak dojdzie do pożaru to PZU nie wypłaci ci odszkodowania jak znajdzie taką instalację ?

  Tak jak pisze mirzzo zrobiłeś to niezgodnie z prawem. Narażasz siebie i rodzinę. W imię czego ? Tego że gaz z butli jest tanim źródłem ciepła ? :) To bajka !
 • #45
  osow
  Level 2  
  § 177. Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg, pod
  warunkiem spełnienia następujących wymagań:
  1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,

  I tak właśnie miało być, ale "fachowiec" powiedział, że trzeba trzy żeby działał piec. Zgadza się, w takim razie jest o jedną za dużo. W podłodze jest kratka wentylacyjna co jest zgodne z przepisami (propan butan jest cięższy i dlatego nie wystarcza zwykła kratka wentylacyjna w kominie). Jest zamontowany czujnik gazu.
  Jest to rozwiązanie TYMCZASOWE. Gaz ziemny ma być na wiosnę, ale już musimy się przeprowadzić.

  Więc jeżeli ktoś ma jakieś rady dotyczące SPOSOBU PODŁĄCZENIA BUTLI tak żeby piec działał prawidłowo to będę wdzięczny za pomoc.
 • #46
  wnoto
  Level 34  
  Z tego co wiem to PROp-butan jest cięższy niż ZIEMNY.

  Serwisant mógl (??) ci ograniczyć moc kotła na okres przejściowy aby jedna butla wydoliła na raz. Będzie w zgodzie z przepisami.
 • #47
  szeryf51
  Level 2  
  Pragnę podzielić swoimi doświadczeniami nt ogrzewania CO domku /100m/ kotłem Immergas z butli 33kg. Tak więc rozpocząłem sezon grzewczy w październiku ale szok nastąpił w grudniu. Jedna butla 33kg temp 20st i co 3-4 dni wymiana / na zewnątrz -8 -12st. Po miesiącu takiego grzania stwierdziłem , że wypaliłem 8 butli przy cenie 105zł na początku i 139zł pod koniec miesiąca MAKABRA. Zastosowałem podgrzewanie butli w ten sposób, że jak wypalę około 2/3 przenoszę ją do miski z wodą ogrzewaną z instalacji CO. Przeniesienie wcześniej bardzo kłopotliwe bo pełna waży ponad 60kg. Wymieniłem też dysze w kotle na takie jakie mają być dla propanu. Obecnie niecierpliwie czekam na podłączenie gazu z gazowni. Oczywiście nie zastosowałem wszystkich wymogów bo traktuję takie ogrzewanie jako tymczasowe
  POZDRAWIAM
  PS
  zwykły reduktor
  węże z atestem dł około 2mb
 • #48
  wnoto
  Level 34  
  Grzej prądem z konwektorów = bedzie taniej.
  Ile kosztuje Cię 1m3 gazu z takiej butli ?
 • #49
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wnoto wrote:
  Serwisant mógl (??) ci ograniczyć moc kotła na okres przejściowy aby jedna butla wydoliła na raz. Będzie w zgodzie z przepisami.


  Co będzie zgodnie z przepisami?
 • #50
  das160
  Level 15  
  Nie wiem tego i dlatego właśnie pytam na forum. Tak podłączył to "fachowiec". Zastanawiam się tylko czy podłączenie trzech butli przez jeden reduktor poprawi dopływ gazu do pieca w porównaniu z obecnym stanem. Może ktoś ma podłączony piec gazowy w sposób, który zapewnia jego prawidłowe działanie i mógłby się podzielić doświadczeniem? Reduktor o jakim przepływie na godzinę powinien być zastosowany?
  -----------------------------------------------------------------------------

  Piece zasilane propan-butan z butli 11 kg niestety mają wadę polegającą na wysokiej temperaturze parowania, łączenie 2 lub 3 butli zwiększa ilość odparowanego gazu ( należy zwrócić uwagę na dobór reduktorów jest to przepływ mierzony w m3/h musi on się pokrywać z zapotrzebowaniem pieca z reguły jest to około 3m3/h ), co prowizorycznie pomaga, jednak można zauważyć że gaz przestaje się palić a w butli jeszcze wyczuwa się resztkę gazu płynnego( dotyczy butli stojących na zewnątrz budynku ). Proponuję poszukać dostawcy gazu propan ma on niższej temperaturze parowania ( np. lpg do samochodów ) z reguły w butlach 33 kg, lub przystosować pomieszczenie w budynku na butle. Powodem nie dogrzania wody może też być złe ustawienie pieca przez serwisanta, większość piecy ma moc 24kw , jednak ze względów oszczędnościowych ogranicza się moc Co do na przykład 15kw a Cw należy pozostawić 24kw, błędne nastawienie mocy pieca na 15kw na Co i Cw będzie skutkowało zbyt niską temperaturą wody użytkowej.
  Podsumowując: na zewnątrz budynku należy ustawiać butle z propanem ( odparowuje mimo bardzo niskich temperatur ), jeżeli będzie występowało oblodzenie reduktora ( świadczy o wyczerpaniu możliwości przepustowych reduktora w aktualnej temperaturze ) należy połączyć drugą butlę, należy sprawdzić prawidłowość ustawień pieca ( praca dla serwisanta z prawdziwego zdarzenia ) prawidłowe ograniczenie mocy Co pozwala zaoszczędzić spore pieniądze bez utraty komfortu, z reguły przyjmuje się 100w na metr2 czyli 1kw na 10 m2 ( norma mówi o 33w na 1m3 ).
  Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo : propan-butan jest gazem cięższym od powietrza, w przypadku wycieku ściele się po podłodze wypełnia kratki ściekowe i inne zagłębienia, dlatego bardzo ważną rzeczą jest prawidłowa wentylacja. Właściwym miejscem dla butli jest kojec na zewnątrz budynku i fachowa instalacja do pieca ( rura najlepiej miedziana, absolutnie nie gumowy wąż). Należy pamiętać że bezpieczeństwo zależy od szczelnego połączenia, każdą wymianę butli należy zakończyć sprawdzeniem szczelności za pomocą mydlin to najlepszy i ogólnie dostępny sposób. Podnoszona tu sprawa bezpieczeństwa w zależności od ilości butli to bzdura, jedna butla potrafi zniszczyć cały budynek, czy w takim wypadku można mówić o większym zniszczeniu pewno tak ale jakie to ma znaczenie, ja proponuję szczerze pilnować szczelności i nie stosować porad wujka typu podgrzewanie butli w celu zwiększenia parowania, zapobiegnie to nieszczęściu. Pozdrawiam Darek

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  Nie wiem o co ci chodzi butle są umiejscowione na zewnątrz w obudowanym zadaszonym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu . 2 butle podłączone w następujący sposób: najpierw do każdej z butli kupionej na stacji w gaspolu z legalizacją przykręcony reduktor taki jak zwykłej kuchenki potem przewód elastyczny typowy do gazu następnie trójnik zawór zamykający dopływ gazu podczas wymiany butli następnie rurą stalową przez sciane budynku potem drugi zawór gazowy przy piecu i podpięcie .Nie wiem bo nie jestem w temacie jakimś znawcą dużo osób, które znam mają tak podłączone piece jak masz jakieś zastrzeżenia lub inne uwagi chętnie skorzystam z pomocy superr znawcy tematu pozdrawiam  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Doczytałem temat przedmówca napisał o reduktorach do kuchenki, niestety takie reduktory mają zbyt małą przepustowość nawet 2 nie pokrywają zapotrzebowania pieca 24kw a trzeba uwzględnić zapas co zapobiegnie obladzaniu reduktorów. Prawidłowy reduktor lub ich suma powinien przepuścić około 2-3m3/h ( piszę z pamięci należy sprawdzić parametry na piecu , ale im większy tym lepiej ). Podłączenie wężami gumowymi oczywiście z atestem na zewnątrz budynku jest dopuszczone, nawet połączenie kilku butli w baterię nie stanowi przestępstwa. Jednak wąż gumowy narażony na warunki atmosferyczne po pewnym czasie zacznie pękać, proponuję zastosować rurki miedziane giętkie ( oczywiście lutowane na twardo ) a w przypadku baterii za nakrętką przyłączeniową każdego podejścia zastosować zawór odcinający ( zwykły kulowy do gazu ) instalacja wewnętrzna do pieca musi być wykonana z rur stalowych lub miedzianych twardych minimum Φ 18 , połączenia gwintowe uszczelnić teflonem taśmą lub nicią może być też pasta beztlenowa, nigdy nie należy stosować pakuł ( pakuły po pewnym czasie powodują rozszczelnienie instalacji ), takie przyłącze pozwoli spać spokojnie i bezpiecznie.
  Chciałbym też wyrazić mój pogląd na bezpieczeństwo związane z gazem:
  Gaz jest jednym z bezpieczniejszych paliw, powodem są procedury ustanowione dla tego paliwa, jednak należy ich bezwzględnie przestrzegać, gaz nie toleruje głupoty i partaczy, w czasie wieloletniej praktyki spotkałem złote rączki którzy wycinali zabezpieczenia piecy lub podgrzewaczy ( koszty tych elementów mieściły się w kilkunastu zł ) , łączyli butle wężami igelitowymi takimi do wina, szczelność sprawdzali zapałką, zatykali kratki wentylacyjne itp. Moja rada: nie umiesz nie ruszaj, robisz rób dobrze i co najważniejsze sprawdzaj dwa razy żebyś był pewny że nie popełniłeś błędu. Pozdrawiam Darek.
 • #51
  wnoto
  Level 34  
  mirrzo wrote:
  wnoto wrote:
  Serwisant mógl (??) ci ograniczyć moc kotła na okres przejściowy aby jedna butla wydoliła na raz. Będzie w zgodzie z przepisami.


  Co będzie zgodnie z przepisami?


  To że piec bedzie pracował tylko z jedną butlą. A jedna butla wystarczy bo będzie moc na piecu ograniczona przez co nie będzie zamarzała.
 • #52
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wnoto wrote:
  To że piec bedzie pracował tylko z jedną butlą. A jedna butla wystarczy bo będzie moc na piecu ograniczona przez co nie będzie zamarzała.


  Nie ma przepisu dotyczącego stosowania jednej, lub kilku butli. Jest tylko jeden, ograniczający ich liczbę do 10 szt.
  Ograniczenie mocy spowoduje spadek temp wody grzewczej. Jeżeli wystarczy na CO, to można ją ograniczyć. Więcej na ten temat napisał kolega piętro wyżej.
 • #53
  zenon33_2008
  Level 11  
  Cześć! Jakoś nie mogę zrozumieć problemu przedstawionego tu tematu. Czemu nie rura gumowa ( pomarańczowa, atestowana - do podłączenia kuchenki ), czemu butla 11 na zewnątrz, czemu jakiś inny reduktor, czemu zaszronienie reduktora ... , itp???

  Mam kocioł Vitodens 200 - 24kW i gaz z butli 2700l od kilku lat. Właśnie się skończył. Ponieważ w instalacji mam podłączenie przez trójnik do zasilenia kuchenki gazowej i starą butlę 11 z propan - butanem, odłączyłem przewód od kuchenki, nadziałem na reduktor i zasiliłem instalację z małej butli. Jaka to różnica w którą stronę płynie gaz, od trójnika, czy do trójnika ( oczywiście powyżej jest zawór, którym odciąłem instalację zewnętrzna ).

  Eksploatacja. Butle 11-stki stoją na mrozie. Dzisiaj było -15 st. C, tzn. że od 14,5 st. C butan, który jest składnikiem mieszaniny propan - butan - zamarzł ... ! Zdziwiony? - Właściwości fizyczne gazu. - Propan płynie do -40 st. C, butan przy -0,5 st. C NIE. Więc jak wziąłeś butlę ze stojaka na dworze i podłączyłeś, to spaliłeś tylko propan, a w butli chlupie butan - śmierdzi i nie jest w stanie odparować na tyle, by zagwarantować pełną wydajność kotła, o podgrzewaniu CWU nie mówiąc. - Zdziwiony? - OK, rozumiem.

  1) Przed podłączeniem nowej butli ogrzej ja w domu ... pod pierzyną. Niech ma temp. pokojową. Wtedy załatwisz drugi problem ... , pokojowo nastawiona butla nie wybuchnie ... .

  2) Gdy zużyjesz ponad połowę - połóż butlę. Ile to połowa? 11kg : 2 i dodaj wagę butli. - To nie jest trudne.To się da zrobić. - Zwiększysz wtedy powierzchnię odparowania gazu.

  3) Zwykły reduktor kupiony w Kastoramie pozwala odparować na tyle by podgrzać CWU - wodę w zasobniku 150 l do 60 st. C.

  ... i coś jeszcze?

  Lepsza byłaby butla 33 kg z czystym propanem, bo na dłużej wystarcza i nie zamarza, ale tu niestety logistyka - trzeba to targać z p-ktu, albo zamówić z transportem, no i dzierżawa butelki chyba kosztuje. Jak ktoś wie, niech powie ile.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Już wiem. Czysty propan, butla 33 kg - 171 zł brutto, kaucja za butlę - 250 zł.
 • #55
  shl222
  Level 10  
  mirrzo wrote:
  wnoto wrote:
  To że piec bedzie pracował tylko z jedną butlą. A jedna butla wystarczy bo będzie moc na piecu ograniczona przez co nie będzie zamarzała.


  Nie ma przepisu dotyczącego stosowania jednej, lub kilku butli. Jest tylko jeden, ograniczający ich liczbę do 10 szt.
  Ograniczenie mocy spowoduje spadek temp wody grzewczej. Jeżeli wystarczy na CO, to można ją ograniczyć. Więcej na ten temat napisał kolega piętro wyżej.


  ale jest przepis że nie można w domu posiadać więcej niż 2 szt butli
  jest przepis że jeśli mamy w domu instalację gazu ziemnego nie można przechowywać butli z PB
  jest przepis że nie można stosować butli z PB poniżej poziomu gruntu
  jest przepis że można stosować większą ilość butli 10 szt, ale tylko w baterii

  więcej szczegółów można znaleść z ustawie (ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.))
 • #56
  spin57
  Level 2  
  24 kW pieca to przepływ ok. 1Nm3/h frakcji gazowej (wartość opalowa mieszaniny 89MJ/Nm3).
  1kg gazu w fazie ciekłej = 0,5 m3 frakcji gazowej, czyli 11kg butla LPG daje 5,5 m3

  ...ostatnio sprawdzałem, ze to sie mniej więcej się sprawdza:
  piec idący z mocą cieplna 900 kW "brał 36m3/h (Pg=80mbar).

  pzdr
  spin
 • #57
  fajfun
  Level 2  
  Witam,
  w związku z przeciągająca się procedurą podłączenia gazu ziemnego do mojego domku (instalacja wewnęrzna do skrzynki w ogrodzeniu jest już wykonana- długość ok 35 m), zmuszony jestem do zamontowania tymczasowej instalacji - baterii 6-8 butli na propan (ma stać na dworze) która zasilałaby kocioł.

  Rozmawiałem z handlowcem i namawiał mnie na duży zbiornik.
  Mówił że przy zasilaniu kotła z baterii butli (6 sztuk) w przypadku gdzie odległość od butli do kotła jest duza ( u mnie w sumie ok 40 m) może być problem z ciśnieniem i kocioł nie zastartuje (kocioł 18 kW).
  Czy to podpucha żebym podpisał umowę na zbiornik czy prawda? Nigdzie nie mogę znaleźć informajci na ten temat.
 • #58
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Nie w tym rzecz. Jakie to miały by być te butle? Długość rury stalowej nie może być dłuższa niż 10 mb. Zatem wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz ten gaz doprowadzić do kotła. Za dużą butlę musisz zapłacić dzierżawę lub kupić a na własność.
 • #59
  fajfun
  Level 2  
  Ja chce zasilić kocioł przez wykonane już przyłącze gazowe (tj. odcinek od skrzynki gazowej do kotła - od skrzynki do domu jest ok 25 m rury z PE, w domu mam stal ok 15 m).
  Nie chce brać dzierżawy dużego zbiornika tylko postawić baterię 6 sztuk butli 33kg na propan (3 pracują - 3 rezerwa).
  Dostawca gazu powiedział mi że przy takiej odległości kocioł nie będzie działał.