Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodanie do kablówki sygnału radiowego.

06 Nov 2009 21:46 2745 5
 • Level 17  
  Witam.
  Mam taki problem: firma od której mam kablówkę jakiś czas temu zrezygnowała z nadawania "w kabel" sygnału radiowego. I przez to moje kino domowe i kino domowe rodziców na dole (dom jednorodzinny) straciło radio. Odbiór na kawałku przewodu który był dołączony do kina (jednego i drugiego) jest beznadziejny. Problem rozwiązuje podłączenie anteny siatkowej (ze wzmacniaczem i zasilaczem) tylko nie chce kuć dodatkowych dziur do nowych przewodów więc wpadłem na pomysł aby sygnał z anteny siatkowej dodać do sygnału kablówki. Połączyć przewód z anteny siatkowej z głównym przewodem od kablówki który wchodzi do domu. Dzięki temu (teoretycznie) będę miał sygnał radiowy we wszystkich gniazdkach antenowych w domu. Czy ta "sztuczka" się uda? I czy mogę te przewody połączyć "na krótko", czy może jakoś inaczej?
 • Helpful post
  Level 21  
  Możesz zastosować sumator telewizyjny lub zwrotnicę z odpowiednimi wejściami. Przy telewizorach pewnie masz gniazda abonenckie rozdzielające TV-RTV.
  Tutaj możesz poczytać.
  Link
  Ostatecznie wykorzystać takie właśnie gniazdo abonenckie. W tym przypadku wejściami będą wyjścia TV i RTV, a wyjściem będzie wejście.
 • Helpful post

  Level 20  
  Aneta siatkowa nie jest przeznaczona dla syganłu radiowego choć znacznie lepiej go odbiera niż niejedna antena kierunkowa.
  Anteny radiowe:
  http://sklep.delta.poznan.pl/anteny-radiowe_c9_cc0.html
  Im większy zysk tym oczywiście lepiej.

  Należało by również sprawdzić czy na pewno nie ma żadnego sygnału w pasmie UKF (88-109MHz) ale zakładam, że jesteś pewien, że Twój operator kablówki wyłączył sygnał radiowy.
  Dziwne to, nie spotkałem się z taką sytuacją !!! Ale cóż, pytasz, ja odp.:

  Możesz to tego wykorzystać taka zwrotnicę:
  ZWROTNICA ZW-17 1-5/6-60(UKF+INST.TV)
  http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zw-17-1-5-6-60(ukf+inst.tv)_c253_p643.html
  która przepuści praktycznie całe pasmo z kablówki (wejście kanałów 6-60) i wsumuje sygnał UKF z kanałów 1-5 (m.in. 88-108MHz) - wejście 1-5.

  Wątpie aby twoja kablówka wykorzystywała kanały wyższe niż 60 ale takie też przejdą.

  Tam są zwory do przejścia zasilania - jeśli zastosujesz zasilacz i wzmacniacz na antenie radiowej to przetnij tą dla kanału 6-60

  Zwrotnica ma tłumienie zaporowe na poziomie -20dB, nie powinno być żadnych zakłóceń w kablówce.

  Nie zalecam stosowania rozgałęźnika czy sumatora (jak to zwał wykorzystując kierunku) - aby nie wprowadzić zakłóceń do kablówki do zewnątrz.

  Przy problemach warto powierzyć to osobie z odpowiednim doświadczeniem i miernikiem.


  Moderated By c2h5oh:

  Post był raportowany:
  "Bezsensowne i szkodliwe porady. Kolega może zna się na alarmach i komputerach ale od instalacji antenowych powinien na razie trzymać się z daleka z dotychczasową wiedzą."

 • Level 17  
  Problem już rozwiązałem. Kupiłem sumator. Co prawda pogorszył się odbiór jednego z kanałów tv (pokazały się drobne pasy), ale był to niemiecki kanał więc może być. Odbiór stacji radiowych jest teraz czysty i wyraźny.
  Dzięki za podpowiedzi.
 • Level 36  
  Sebastian S wrote:
  Problem już rozwiązałem. Kupiłem sumator. Co prawda pogorszył się odbiór jednego z kanałów tv (pokazały się drobne pasy), ale był to niemiecki kanał więc może być.
  Problem to również zrobiłeś innym. Dlaczego ? Takich "usprawniaczy" już było przed Tobą trochę, zobacz
  http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=15747 (tam linki gł. na Elektrodę).
  Pomysły z "sumatorami" itp. przypadkowymi połączeniami - bardzo szkodliwe (często dla innych). Pomysły z "gniazdami abonenckimi" (często też szkodliwe dla innych - gdy wewnątrz "rozdzielacz") to niepotrzebna strata pieniędzy, wyłamywanie przewodów i znaczna strata sygnału (zwykle UKF 4...10dB, TV 2...4dB) w 99% przypadków (nieliczne wyjątki to np. Miap/Matt MG24).
  Jak zrobić prawidłowo i skutecznie ? - użyj wyszukiwarki Elektrody (czasem nawet działa) z hasłami:
  podzbiorcza
  MATV UKF
  Więcej o dobrych, trwałych i bezpiecznych instalacjach antenowych http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 (linki gł. na Elektrodę)
  Zwrotnica była by znacznie prostsza i lepsza gdyby operatorzy CATV nie uruchamiali na siłę kanałów TV >150MHz. W przypadku kanałów CATV S1, S2 - nawet MG24 nie jest idealnym rozwiązaniem (ale najmniej złym i szkodliwym).
  Powodzenia.
 • Level 31  
  Ja mam innego pomysła. Odpuść sobie te kablówkę i zainteresuj się radiem internetowym. Każda stacja ma swój link internetowy i możesz czysto i z jakością cyfrową słuchać radia z całego Świata. Po jakie drewniane pięć złotych pakujesz się w bezsensowne rozwiązania kablówki?? Zrób eksperyment - mianowicie wejdź na Polskie Radio Online , następnie kliknij na Trójkę i " słuchaj w internecie ' jak zagra ci Trójka pod spodem na pasku trójki zapali sie na czarnym pasku " Program 3M" Zainstaluj to na pulpit. Następnie wyjdź z internetu i kliknij na 3M prawym a potem " odtwarzaj " . Zagra Ci program Trzeci a u góry zapalą się ikony . Znajdź " tuner radiowy lub " media guide" i kliknij na to. Otworzy sie link do wszystkich muzycznych stacji na Świecie !Aby posłuchać wystarczy kliknąć na stację która po uruchomieniu wyświetli się na liście po prawej stronie. Potem sprowadzasz radio na pasek i normalnie pracujesz w internecie a to gra. Aby w pełni docenić walory potrzebny jest kabel muzyczny i wzmacniacz dobrej klasy. Uwierz ! Wiem co mówię , u mnie na tuningowanej Tosce już od rana pogrywa " Myghana radio " z Ghany! A muzyka z jakością cyfrową. Pozdrawiam ! :))