Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie projektu płytki w eagle.

piotr153 06 Lis 2009 22:20 9298 10
  • #1 06 Lis 2009 22:20
    piotr153
    Poziom 13  

Witam!
    Czy mogliście by mi pomóc w sprawdzeniu płytki.
    Pierwszy raz robię płytkę w eagle więc proszę o pomoc.
    W załączniku jest projekt płytki i schemat.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam piotr153.

0 10
  • #2 06 Lis 2009 23:57
    Piotr59mb
    Poziom 19  

L1 i L2 to chyba cewki, a nie rezystory :wink:
    Rozstaw pinów pod C1 mógłbyś dać nieco większy.
    Ale ogólnie błędów nie widzę.

Może taka wersja jak w moim załączniku spodoba Ci się.
    Dodałem złacza, żeby było wygodniej :wink:

0
  • #3 07 Lis 2009 09:10
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Jedna "dobra" a druga jeszcze lepsza. U "piotr 153" występowałaby trudność z przylutowaniem elementów, gdyż ścieżki są na stronie "Top" a nie "Bottom". Natomiast "Piotr59mb" popełnił ten sam błąd co wyżej i jeszcze dodał ścieżki dla przepływu prądów rzędu mikroamper a rezystory do przepływu amper (szczególnie ścieżka masy). Dla obydwu polecam lekturę dla całkiem początkujących, gdyż w obydwu projektach brak jest jakiejkolwiek zasad logiki stosowanej w projektach elektronicznych. Podpowiadać tez trzeba umieć i wiedzieć co się podpowiada.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 07 Lis 2009 09:52
    Piotr59mb
    Poziom 19  

Hm... Fakt, robiłem to w nocy więc zmęczenie dało się we znaki

0
  • #5 26 Kwi 2010 01:56
    olk
    Poziom 9  

Dołączam się do prośby piotr153 (sprawdzenie poprawności wykonania płytki, najogólniej- czy taki twór ma rację (z)bytu).

W załączeniu wysyłam projekt przetwornika cyfrowo-analogowego z brakującą biblioteką.
    Każda pomoc w rozwikłaniu zagadki mile widziana.

0
  • #6 26 Kwi 2010 11:15
    Bonkot
    Poziom 39  

olk napisał:
    Dołączam się do prośby piotr153 (sprawdzenie poprawności wykonania płytki, najogólniej- czy taki twór ma rację (z)bytu).

W załączeniu wysyłam projekt przetwornika cyfrowo-analogowego z brakującą biblioteką.

Witam
    W bibliotece elementu, na rysunku schematu, brak wartości (NAME, VALUE), błędne nazewnictwo (pin GND ma wartość SUB a powinien mieć PWR) oraz brak wartości Prefix. Ale to nie główne "grzechy" tego projektu. Bo nie bardzo widzę możliwość przylutowania choćby złącza w tym przypadku gdy ścieżki znajdują się na warstwie "Top" a elementy przewlekane lutuje się na warstwie "Bottom". Prawidłowo wykonany projekt powinien zawierać przy każdym takim elemencie przelotki tak jak zaznaczone na poniższym rysunku. Tyle, co do poprawności projektu pod względem projektowym a czy będzie działał, to nie sprawdzałem pod względem zastosowania aplikacji.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 26 Kwi 2010 12:54
    olk
    Poziom 9  

Bonkot napisał:
    olk napisał:

Witam
    W bibliotece elementu, na rysunku schematu, brak wartości (NAME, VALUE), błędne nazewnictwo (pin GND ma wartość SUB a powinien mieć PWR) oraz brak wartości Prefix. Ale to nie główne "grzechy" tego projektu. Bo nie bardzo widzę możliwość przylutowania choćby złącza w tym przypadku gdy ścieżki znajdują się na warstwie "Top" a elementy przewlekane lutuje się na warstwie "Bottom". Prawidłowo wykonany projekt powinien zawierać przy każdym takim elemencie przelotki tak jak zaznaczone na poniższym rysunku. Tyle, co do poprawności projektu pod względem projektowym a czy będzie działał, to nie sprawdzałem pod względem zastosowania aplikacji.
    Pozdrawiam.

W bibliotece zmieniłam typ pinu (symbol), nadałam nazwę elementowi (package) i dodałam prefix (urządzenie). Nie jestem pewna, jaką wartość przypisać przetwornikowi CA. Na schemacie mam takie ostrzeżenia- czy coś jest połączone niepoprawnie?

Dodałam przelotki i zmieniłam warstwy- jednak teraz poprawność płytki spadła na łeb. Jak należy je poprawić? Jak sądzę, "stop mask" nie może nachodzić na obudowę- w jaki sposób modyfikować ułożenie elementów w pliku .brd? Zaznaczanie pozwala tylko na modyfikację ścieżek (zmiana warstwy nic nie daje [change -> layer]).

0
  • #8 26 Kwi 2010 15:30
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Na schemacie, jak informuje ostrzeżenie niepoprawnie jest podłączony pin zasilania (pin VDD połączony ze ścieżką n$18 zamiast z zasilaniem) ale w tym przypadku takie ostrzeżenie można zignorować. Natomiast na projekcie płytki niepoprawnie ustawione parametry odcinków opisu i wielkości otworów (jeśli nie wymagane są jakieś konkretne parametry przez firmę wykonującą prototypy lub serię płytek, to też można zignorować nie bawiąc się w ustawienia w module DRC) daje taki efekt. Ścieżki zasilania i masy powinny być szersze niż sygnałowe.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 26 Kwi 2010 16:49
    marco47
    Poziom 41  

Koleżanko olk
    Jeżeli sama tworzyłaś biblioteki tych elementów to nie wolno zmieniać rastra z domyślnego przy dodawaniu symboli sygnałów i doprowadzeń do układów .
    Takie elementy jak obudowa , opisy i innego typu elementy nie związane z sygnałami (Net , Bus ) można umieszczać w dowolnym miejscu i z dowolnym rastrem .
    Teraz aby wprowadzić jakieś zmiany na schemacie nie można trafić z sygnałem ( Net , Junction ) na te które już tam są .
    Dlatego należy jeszcze raz od początku zrobić schemat używając dobrych bibliotek , a dopiero później pomyśleć o płytce PCB .

Po co tworzysz płytkę dwuwarstwową jak spokojnie możesz to zrobić na jednej warstwie , bez przelotek i całego z tym związanego kłopotu .

Przykład rozmieszczenia elementów na płytce PCB

Proszę o sprawdzenie projektu płytki w eagle. Proszę o sprawdzenie projektu płytki w eagle. Proszę o sprawdzenie projektu płytki w eagle.

Zmieniłem bibliotekę , jest w pliku .

0
    Załączniki:
  • #10 26 Kwi 2010 21:38
    olk
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc, aczkolwiek pytań ciąg dalszy.

Domyślny rozmiar siatki to 100 milsów- czyli podczas tworzenia symbolu (w bibliotece) oraz przy projektowaniu schematu (w projekcie) nie mogę zmienić tej wartości, natomiast w reszcie /niezwiązanej z sygnałami/ dowolnie?

Bibliotekę stworzyłam z innego elementu, w symbolu zmieniając typ pinów i ich ułożenie, a w obudowie- wymiary gabarytowe (odległość między nóżkami jest standardowa, więc pozostały niezmienione). Zastanawia mnie natomiast przypadek, kiedy podobnej obudowy w bibliotekach nie ma, i na podstawie podanych przez producenta wymiarów trzeba samemu pobawić się w malarza. W załączniku wysyłam część dokumentacji + eaglową obudowę - jeśli ktoś ma czas, by potrzebne wymiary zaznaczyć i "dopasować" do obudowy, będę wdzięczna.

Czy prócz powyższych porad odnośnie tworzenia bibliotek są jeszcze inne, o których należy pamiętać/warto wspomnieć? Np. zmienianie rozmiaru siatki przy tworzeniu obudowy (1. odległość między środkami nóżek, 2. dokładniejsze wymiarowanie obudowy, wysokości elementów, etc.)- można czy nie powinno się tego robić?

Marco47- napisałeś, że płytkę można zrobić jednostronną. To znaczy, że wcześniejsza przeze mnie zaproponowana (pomijając błędy wskazane przez Bonkota i przez Ciebie) była poprawna?

0
  • #11 26 Kwi 2010 22:20
    marco47
    Poziom 41  

Tak jak pisałem , sygnały: raster domyślny , reszta dowolnie .
    Jeżeli tworzysz obudowę na podstawie noty katalogowej to dotyczy to tylko obudowy . Wielkości padów musisz dostosować do istniejącej na podstawie podobnej (można kopiować) .
    Jeżeli otworzysz narzędzie Grid to masz tam dwie pozycje Size i Alt .
    W pierwszej ustawiasz domyślną wartość rastra a w drugiej np. 10x mniejszą . W czasie gdy coś rysujesz , przyciskając Alt otrzymujesz 10x dokładniejszą siatkę (raster) . Bardzo pomocne w pracy .
    Jeżeli chodzi o Twoją płytkę , błędy wynikały z tego że był ustawiony raster 0.05mm , wystarczy 0.3175mm . Ten który stosuję wystarcza do prowadzenia ścieżek nawet między padami układów SMD , patrz płytka .
    Prowadzenie ścieżek lepiej bez kątów prostych . W pierwszej Twojej płytce elementy są na stronie Top dlatego możesz mieć kłopoty z przylutowaniem goldpinów , ale oczywiście jest to możliwe (sam czasami tak robię) .

0