Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mysz komputerowa

Mrowek 04 Lut 2003 18:12 16505 38
  • #31 04 Lut 2003 18:12
    Eagle
    Poziom 23  

Tak dobra dedukcja uC oznacza mikrokontroler do wyboru do koloru ('51 , AVR , PIC ). Ja osobiście polecam AVR ze względu na ilośc instrukcji i cenę. Realizacja odczytu zestawu optycznego dla uC nie jest skomplikowane ( w porónaniu z tym co teraz robię ale otym sza), potencjometr cyformy ma wejcia (TTL/CMOS) i tymi wejściami najłatwiej sterować również tym uC. A potencjometr cyfrowy to poprostu scalak , z jednej strony podłączony uC dla zadania cyforwo wartośći rezystancji, z drugiej wyjście analogowe potencjometru. Oprogramowanie które proporcjonalnie do zmiany na optyce będzie zminiało dane dla potencjometru i gotowe . :)

Poponuję AVR AT-MEGA8 - ok 23 zł , odpada rezonator zewnętrzny / reset itp

potencjometr cyfrowy ( sorrki ale nie pamiętam oznacznia i ceny)

+ "bebechy" od myszki ( optyka) = grosze

P.S.

Potencjometr cyfrowy ma pewien ustalony skok kolejnych rezystancji , zależny od typu nie wiem czy w joy'u nie będzie to przeszkadzało

• #32 04 Lut 2003 18:28
    Hizballah
    Poziom 11  

Z moim "zapasem wiedzy" z zakresu elektroniki nadal tkwię w martwym punkcie.
    Najważniejsze dla mnie jest to, żeby pomysł przekształcić w działający układ, a na razie widzę unoszące się w przestrzeni: elektrooptykę, mikroprocesor (ten uC, cha), potencjometr cyfrowy.
    Jednym słowem "składniki magicznej mikstury lewitujące w przestrzeni".

Potrzebuję informacji, która pozwoliłaby mi przejść o krok dalej tzn. np. jak znaleźć kogoś, kto zająłby się materializacją tej wizji?

Nawet przy obecnym (zerowym) poziomie wiedzy jestem wstanie zadać pytanie dot. całości:
    Czy będę musiał robić taki układ dla każdego potencjometru (odciętego już, ma się rozumieć) z osobna (w sumie 3 lub 4!!!)?

To pytanie powyżej jest jednak ważniejsze.

• #33 04 Lut 2003 18:48
    Eagle
    Poziom 23  

Co do oprogramowania sumie to nie trudne ( po 8 latach siedzenia w tym)
    w tech chwili (okresie) nie bardzo mógł by Ci pomóc ale za jakiś czas ok( 2-3 msc ) możemy o tym pogadać xeagle(malpa)wp.pl ( w tej chwili robię inny projekt ) , co do potencjometrów trafne pytanie ,

optyka wychlenie prawo -lewo + potencjometr cyfrowy
    optyka wychlenie góra -dół + potencjometr cyfrowy
    optyka wychlenie przepustnicy + potencjometr cyfrowy
    jeśli jest 4 potencjometr ( mam chyba ubogiego joy'a) to też taki komplet

a to wszystko podłączone do jednego uC

Nara bo czas leci a do 20:00 muszę skończyć procedurkę .

• #34 04 Lut 2003 19:06
    Hizballah
    Poziom 11  

Chętnie skorzystam!
    Dziękuję za zainteresowanie, chociaż uważam, że temat jest na tyle ciekawy, że nie da się go tak poprostu ignorować.

2-3 miesiące to kupa czasu (ale 2 miesiące wakacji to strasznie mało!).
    W tzw. międzyczasie zapoluję może na jakiegoś studenta Wydziału Elektroniki.

Zastanawia mnie jeszcze tylko, jaką rolę pełni tutaj potencjometr cyfrowy skoro optyka daje impulsiki, a mikroprocesor to przelicza.

Ja nazwałbym całość "potencjometrem cyfrowym".

• #35 04 Lut 2003 19:27
    Eagle
    Poziom 23  

Optyka + uC częśc cyfrowa natomiast kata dzwiękowa od joy'a odczytuje wartości analogowe z uC możesz otrzymać logiczne 0 = 0V lub logiczne 1 = 5V a potrzebujesz zmianę rezystancji, którą wykona ptencjometr cyfrowy, Jeśli uważasz że projekt jest pilny daj znak na emila pewnie się dogadamy.

• #36 04 Lut 2003 22:14
    Hizballah
    Poziom 11  

Widzę, że duszę masz poetycką, mimo tak niepoetyckiego hobby.
    Mam jednak prośbę - nie pisz wierszem białym, kiedy wyjaśniasz coś w języku elektroników. Ja prawie go nie znam, a (przynajmniej) kropki czasami ułatwiają zadanie.

• #37 09 Kwi 2003 21:31
    gufiak
    Poziom 21  

Dla tych którzy chcieliby wiedzieć jak mysz "rozmawia" z komputerem: http://www.hut.fi/~then/mytexts/mouse.html Co do elektroniki w myszce, to wiem, że ten scalak, w większości przypadków, to po prostu odpowiednio zaprogramowany uC. Nawet gdzieś widziałem program napisany w assemblerze do takiej myszy, ale nie pamiętam gdzie. Jak znajdę to podrzucę go tutaj. Poza tym, te elementy optyczne to po prostu dwie diody nadawcze lub odbiorcze zamknięte w jednej obudowie i są one tam umieszczone w odległości nieco różniącej się od odległości między dwoma wycięciami w kółku. Dzięki temu można zdekodować w którą stronę obraca się kółko. Jak ktoś chce więcej się dowiedzieć to na gg :D

• #39 09 Mar 2006 19:48
    Marullo
    Poziom 1  

Nie mikroprocesor a mikrokontroler, C od Controller:>