Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty regulator barwy dzwięku

Jogesh 26 Jun 2004 15:26 22594 22
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Jogesh
    Level 28  
    Jogesh wrote 2609 posts with rating 352, helped 26 times. Been with us since 2003 year.
    OrionTom
    Level 11  
    Czy zlozyles ten uklad i czy da sie jakos okreslic jego jakosc mam na mysli ewentualny wplyw na brzmienie. Mnie osobiscie najbardziej zainteresowalo w nim to ze ma regulacje srednich tonow oraz mozliwosc wykonania odzielnej regulacji kanalow . P.S pozdrawiam
    Misian@
    Level 27  
    A można zastosować TL071?? Bo mam trudności ze zdobyciem TL072 :(
    kaka22
    Level 18  
    Nie potrzebna mi jestregulacja tonów średnich. Czy mogę więc nie montować filtru tonów średnich? Czy układ będzie działał poprawnie?
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    kaka22 wrote:
    Nie potrzebna mi jest regulacja tonów średnich. Czy mogę więc nie montować filtru tonów średnich? Czy układ będzie działał poprawnie?

Możesz zastosować zamiast potencjometru dwa rezystory 47kΩ.
    User removed account
    User removed account  
    lobo14
    Level 14  
    witam mam pytanko czy c1,c2,c3 to kondensatory elektrolityczne ???
    mateuszqq
    Level 13  
    Misian@ wrote:
    A można zastosować TL071?? Bo mam trudności ze zdobyciem TL072 :(

Musiał byś zastosować 2 układy tl071 ponieważ układ tl072 to nic innego jak 2 wzmaniacze operacyne tl071.
    Pozdrawiam
    inkognito09
    Level 29  
    Przecież tam trzeba tylko 2 wzmacniacze operacyjne, układów takich jest od groma. Różną się głównie jakością i możliwościami. Mógłby tu być np. LM358, NE5532 i wiele, wiele innych. Niektórzy twierdzą że zwykłe sie nie nadają, muszą być niskoszumowe. heh... Ja osobiście nie słyszę najmniejszej różnicy między dźwiękiem z tych TL, czy zwykłych LM-owskich, ale to tylko defekt mojego słuchu i mogę się mylić.
    mateuszqq
    Level 13  
    NE5532 jest zamiennikiem TL072
    Pozdrawiam
    MaThiR
    Level 16  
    Czy takie przedwzmacniacze (jak powyższy i o podobnym rozwiązaniu konstrukcyjnym np. AVT2132) mogą pracować na większym napięciu sygnału - około 1Vpp? Mam układ zbudowany na podstawie powyższego kitu i strasznie zniekształca na wyższych sygnałach....

Co do wzmacniaczy operacyjnych możesz zastosować jaki chcesz, ważne czy ma to być podwójny, pojedynczy czy poczwórny (jeżeli się wzorujesz na gotowych płytkach). W takim układzie raczej nie poczujesz różnicy czy to LM358 czy NE5532. Do przykładu LM358 może pracować na wspólnym napięciu wejść sięgających nawet poniżej ujemnego napięcia zasilania, TL0XX na dodatnich, jednak w tym układzie nie jest to brane pod uwagę bo i tak jest zasilany symetrycznie. Oczywiście różnic jest więcej, ale tak jak to powyżej napisane nie robi to różnicy w działaniu takiego układu.
    inkognito09
    Level 29  
    MaThiR wrote:
    Czy takie przedwzmacniacze (jak powyższy i o podobnym rozwiązaniu konstrukcyjnym np. AVT2132) mogą pracować na większym napięciu sygnału - około 1Vpp? Mam układ zbudowany na podstawie powyższego kitu i strasznie zniekształca na wyższych sygnałach....

Oczywiście, można dać dzielnik napięcia na wejściu z 2 odpowiednio dobranych rezystorów, bądź perek np. 10-100kΩ i sobie ustawić czułość.
    krzyhtor
    Level 11  
    Czy mógł bym dać jakiś rezystorek na wejściu przykładowo 10k i potencjometr 100k zamiast R3 i mieć jeszcze dodatkowo regulację czułości, będzie to działać??
    mateusz77892
    Level 17  
    Mam potencjometry telpod 2x47kohm czy nadały by się do tego układu? Czy trzeba by np. zmieniać wartości jakichś rezystorów?
    hiermiej232
    Level 10  
    Jak tu jest z zasilaniem? Z opisu wynika, że potrzebuje on zasilania niestymetrycznego, stabilizowanego, a ze schematu montażowego można wywnioskować, że jest on na zasilanie symetryczne, stabilizowane. To jak wreszcie z nim jest?
    User removed account
    User removed account  
    hiermiej232
    Level 10  
    No tak, czyli jest to niesymetryczne zasilanie, stabilizowane ... napięcie stałe (+ -) od 12V do 16V. Chciałem się dowiedzieć tylko, czy dobrze myśle, ponieważ na płytce jest zaznaczone ( + 0 - ), czyli wynika dwuznaczność i nie wiem czego mam się trzymać.
    User removed account
    User removed account  
    terrame
    Level 10  
    Witam
    Czy to jest jedynie regulacja tonów ? Czy może służyć za przedwzmacniacz. ?
    Rozumiem ze w pdf jest pozytyw więc trzeba go odwrócić przed wydrukiem ?
    Regulację głośności dać za układem ?
    Pozdrawiam
    yogi009
    Level 43  
    To jest regulacja tonów.

Kolego Autorze, proponuję jeszcze dorzucić układ z tzw. "parametrycznym środkiem". Wtedy to będzie rozwiązanie zbliżone do profesjonalnych. Użycie trzech "sztywnych" punktów regulacji nie zawsze pozwoli na optymalne dopasowanie barwy instrumentu.
    Jogesh
    Level 28  
    W sumie parametryczny środek by się przydał. Ale ja to robiłem w 2004 roku... Teraz już się nie specjalnie zajmuję audio. Wtedy robiłem sporo rożnych projektów audio, głównie wzmacniacze.