Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Binarny v2 by HubertFab

hubertfab 03 Mar 2010 01:16 17171 37
  • #31 03 Mar 2010 01:16
    wlw_wl
    Poziom 38  

To może kup od razu kondensatory 22pF lub nieco mniejsze (np. 18 ).
    Poza tym nie 32768 kHz tylko 32768 Hz bo z tym pierwszym to działać na pewno nie będzie ;)
    Polecam mimo wszystko zastosować się do tego:

Cytat:

Dodaj tam jeszcze między +5 a masą kondensator 100nF jak najbliżej procka, powinno tam być 100nF + 100uF więc daj go koło tego kondensatora 10uF koło procesora.

Piny procesora AVCC i AGND (GND) powinny być zawsze podłączone, niezależnie czy używa się ADC czy nie, więc podłącz je odpowiednio AVCC do +5 i AGND do masy (nota strona 6), bez żadnych elementów dodatkowych, po prostu je połącz.

100nF możesz dolutować do nóżek tego 10uF lub bezpośrednio do nóżek VCC i GND procesora, natomiast połączenie AVCC i AGND możesz zrobić pod procesorem cienkimi kabelkami bez konieczności zmieniania płytki (lub na spodzie płytki równie dobrze...)

• Arrow Multisolution Day
  • #32 04 Mar 2010 14:43
    brzoza900
    Poziom 14  

Niestety kupiłem dobry kwarc i nie działa. Może jednak atmega nie zadziałała po zamianie fusebitów? Jest jakiś prosty sposób żeby przywrócić ją do życia?

ps. Sprawdziłem miernikiem i na każdej diodzie jest 0.18 V. Napięcie to nie zmienia się w czasie, jest cały czas niezmiennie 0.18V

• Arrow Multisolution Day
  • #33 04 Mar 2010 21:07
    brzoza900
    Poziom 14  

Poprzez normalny programator udało mi się pozmieniać fuse bity na takie jakie były fabrycznie (wczesniej programowalem przez LPT). Teraz jest tak, że jak dotknę czymś metalowym jednej z nóżek kwarcu to diody jakos chaotycznie mrugają, jednak jak nic nie robie to sie nic nie dzieje... Co jest grane?-

• #34 05 Mar 2010 19:47
    wlw_wl
    Poziom 38  

Procesor pracuje w nieprawidłowej aplikacji, niezgodnej z zaleceniami producenta, więc dopóki tego nie zmienisz to nie ma co "gdybać".
    Jak już wspomniałem układ jest nieprawidłowy i możesz go zmienić żeby to poprawić lub wykonać inny, poprawny.

• #35 08 Kwi 2010 17:09
    marcinwrc2
    Poziom 12  

Witam.
    Zrobiłem ten zegarek i działa on poprawnie.Mam pytanie czy jeżeli zrobię do niego RTC na DS1307 to muszę w programie coś zmieniać?

• #36 09 Wrz 2010 21:34
    macias16
    Poziom 1  

Mam prośbę bo nie jestm super z elektroniki, w miare to ogarniam, ale czy mógłby ktoś podać spis potrzebnych elementów do zbudowania tego zegara? Z góry wielkie dzięki.

• #37 24 Kwi 2011 18:22
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Ja również zapytam o części do tego zegar, rozumiem że temat dość stary a zegar nie najnowszej generacji ale zbudować można jak na początek (syna chce trochę wciągną a sam coś tam wiem, nie będąc elektronikiem, zmontowaliśmy parę KIT- ów).
    Pisałem do autora ..... bez odp.
    Może ktoś z elektroników, kto jest bardziej rozeznany pomoże, bo z schematu nie wiem na jakie np. napięcie elementy zakupić a płytka jest gotowa, ATMega 8 zakupiony :D.

Pozdrawiam.

• #38 07 Gru 2012 22:14
    maciek4477
    Poziom 10  

Witam. Złożyłem ten zegarek i wszystko byłoby super gdyby nie fakt, iż minuty i sekundy zapalają całe wiersze diod. Jaka może być tego przyczyna? Godziny działają prawidłowo ale np. pierwszy rząd sekund po zapaleniu jakiejkolwiek diody zapala cały rząd (poziomo).

Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Zdaję sobie sprawę z daty tego tematu ale gdzie indziej by pisać w tej sprawie...

Pozdrawiam!

---
    Problem rozwiązany, wystarczyło puścić zasilanie diod przez zwykłą diodę prostowniczą.