Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodą LED przez 2 sygnały

ADI-mistrzu 07 Lis 2009 13:33 2645 5
  • #1 07 Lis 2009 13:33
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Witam!
    Problem pewnie wyda się banalny, ale ja już wysiadam przy nim, w ogóle nie wychodzi mi niżej opisany układ.

Ogółem chce przy pomocy 2 sygnałów sterować diodą LED. Pierwszy sygnał pochodzący z komparatora załącza diodę przez tranzystor PNP. Tutaj wszystko ładnie, działa to niema problemów.
    Drugi sygnał ma natomiast tą diodę wyłączać mimo że syg. 1 jest ciągle nadawany. Drugi sygnał pochodzi z NE555.
    Na początku wykombinowałem coś takiego:
    W teorii BC547 miał zatykać BC557 przez co zasilanie do diody było by odcinane. W rzeczywistości po podłączeniu tranzystora (BC547) nawet z odłączoną bazą, BC557 ciągle jest otwarty...
    Czyli przy czymś takim:
    Na wyjściu czyli kolektorze tranzystora PNP mam cały czas stan wysoki, chyba że odepnę tranzystor NPN. Jak dla mnie to trochę nie logiczne.

Więc zacząłem kombinować dalej i w efekcie wyszło coś takiego:
    Tutaj natomiast wykorzystałem fakt, że NE555 w czasie gdy podciągnie mu się nóżkę 4 (RESET) do masy, przerywa pracę i wyjście podciąga do masy.
    Wtedy po załączeniu się NE555 i pojawieniu się na wyjściu stanu wysokiego, górny tranzystor powinien się zatkać. W efekcie dioda jedynie nieco się przyciemnia.

Próbowałem jeszcze kilku innych konfiguracji, np.
    Ale bez powodzenia. Nie mam pojęcia jak połączyć te 2 sygnały aby sterowały diodą.

[*]

• Pomocny post
    #2 07 Lis 2009 14:42
    szod
    Poziom 33  

Po co Ci na pierwszym schemacie potencjometr 10k z tranzystorem BC547 i rezystorem 10k? W sterowaniu diodą są niepotrzebne więc nie należy ich stosować. Zrób tak jak na pierwszym schemacie (oczywiście bez wyżej wspomnianych elementów), ale zamiast tranzystora NPN daj PNP. Stan niski zewrze bazę pierwszego tranzystora z plusem i go wyłączy. Ewentualną potrzebę sterowania odwrotnym sygnałem załatwisz dodatkowym tranzystorem, albo w inny sposób w zależności od tego co masz dostępne w układzie.

• #3 07 Lis 2009 15:10
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Ten potencjometr, tranzystor i kondensator mają tak jak by regulować czas gaszenia diody.
    W planach było tak, że gdy sygnał wysoki przyjdzie z NE, odetnie zasilanie od diody i tak jak by włączy potencjometr, dzięki któremu można regulować właśnie czas gaszenia. Czyli jak skręcimy potencjometr na 0 to dioda momentalnie gaśnie po wyłączeniu jej zasilania. Gdybym nie dał tranzystora to w takiej sytuacji było by zwarcie przez ten potencjometr. Ogółem to raczej w tym nie przeszkadza.

Trochę źle opisałem na górze idee działania tego układu.
    Są 2 komparatory, jeden załącza tranzystor główny i powoduje że dioda cały czas świeci, potem drugi przy wyższym napięciu załącza NE które steruje sygnałem.

Wymieniłem ten tranzystor i to nawet działa, tylko wtedy gdy załącza się sam 1 komparator to NE jest wyłączone czyli jest w stanie 0 czyli zwiera do masy i robi problem :D
    Ale to nie problem, tylko zauważyłem inną rzecz. Aby wyłączyć NE podciągam mu RESET pod masę przez rezystor 3.3k. Dalej tranzystor PNP sterowany przez 2 komparator go załącza i NE się włącza.
    Tylko gdy zamiast 3.3k dam np. 10k to NE jest wyłączone, ale na wyjściu ma stan wysoki cały czas.
    To jakaś opcja tego scalaka czy mi się tak trafiło ? Bo jeśli można w ten sposób sterować stanem na wyjściu wy wyłączonym NE to nie musiał bym bawić się w dodawanie tranzystora.

Tak w oryginale wygląda układ.

P.S.
    Dlaczego nie może tam być tranzystor NPN ?

• #4 07 Lis 2009 15:47
    szod
    Poziom 33  

Płynne gaszenie diody LED można rozwiązać tak jak masz już na schemacie, czyli kondensatorem elektrolitycznym równolegle z nią. Te dodatkowe elementy o których pisałem wcześniej są zbędne. Jak się tranzystor wyłączy to kondensator powoli rozładuje się przez diodę i szeregowo z nią podłączony rezystor. Dobierając pojemność zmienisz szybkość wygaszania. Co do NE555 to nie jest normalne zachowanie. Reset powinien dać stan niski. Za duży rezystor stosujesz i przez to mogą być różne cuda. Daj coś koło 1k. Stan niski na wyjściu odwrócisz tranzystorem NPN i nie będzie problemu.

• #5 07 Lis 2009 15:56
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Właśnie chodziło mi o regulację tego gaszenia. Zobacz że w moim schemacie (gdyby działał) było by tak, że gdy NE daje stan niski to dioda jest zasilana i PRK jest wyłączony, przez co kondensator się ładuje i dioda świeci. Gdy NE daje stan wysoki to zasilanie jest odłączane a dioda bierze energię z kondensatora wcześniej naładowanego. Wtedy załącza się także PRK i część ładunku przez niego schodzi przez co dioda krócej świeci.

Ogółem układ już działa elegancko, dzięki Ci wielkie za pomoc.
    Gotowy układ:

P.S.
    Dlaczego NPN tam nie pasuje do sterowania przez NE aby wyłączał diodę ?

• #6 07 Lis 2009 16:25
    szod
    Poziom 33  

Regulację możesz zrobić włączając równolegle do kondensatora potencjometr z szeregowym rezystorem żeby nie było zwarcia przy skrajnym położeniu. Kondensator i tak się naładuje. Zmieni się tylko szybkość rozładowania bo oprócz diody LED z rezystorem dojdzie potencjometr z rezystorem. Tranzystor NPN nie może tam być, bo żeby się włączyć potrzebuje ok. 0,7V pomiędzy bazą a emiterem. Napięcie na bazie PNP jest ok. 0,7V mniejsze od plusa zasilania, a 555 w stanie wysokim nie da pełnego napięcia zasilania. Przeanalizuj sobie rozkład napięć.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo