Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z skraplaniem się pary wodnej na szybach

Sylwek1312 07 Lis 2009 15:02 3034 14
  • #1 07 Lis 2009 15:02
    Sylwek1312
    Poziom 9  

Witam mam taki problem , od zeszłego roku dobudowałem sobie do domu zimowy ogród ,ogród dobudowany jest od strony południowej . Do wiosny tego roku nic w nim nie robiłem ani z niego nie korzystałem. Na wiosnę wszystko wykończyłem i zacząłem niego korzystać. Niestety wieczorami pojawił się problem z efektem mokrej szyby , kondensacji pary wodnej. Ale że ja się nie znam na wentylacji to poradziłem się fachowca z firmy Aereco. Za jego namową zainstalowałem wentylator wyciągowy higrosterowany który działa na poziom wilgotności i do tego dwa nawiewniki okienne ciśnieniowe. . Problem się skończył do jesieni gdzie eksplodował z większą intensywnością , po przewertowaniu Internetu , okazało się że przyczyną tego zjawiska może być niedogrzane pomieszczenie jakim jest ten zimowy ogród. Więc doprowadziłem od pokoju sąsiadującego instalację grzewczą w postaci kaloryferu , niestety tylko jednego o wymiarach 90 na 60 cm, założenie było takie że w nocy w okresie zimowym temp. Wynosiła około 10 c , a w ciągu dnia około 20 c . Dodam że pokój sąsiadujący z ogrodem jest ogrzewany głównie kominkiem i przez większą część dnia drzwi pomiędzy pokojem a ogrodem zimowym są otwarte więc wymiana powietrza jest . I to nie rozwiązało mojego problemu więc znowu porosiłem fachowca z Aereco o pomoc. Przyjechał sprawdził wilgotność okazało się że jest w granicach 70- 80%. Niestety wentylator nie włącza się ze względu na to iż pod nim z braku innego miejsca mam zamontowany kaloryfer, który ogrzewa powietrze wokół tego wentylatora. Pan zaproponował żebym zwiększył ilość grzejników w pomieszczeniu co zwiększy temp. I może pozbędziemy się problemu , jednak pomysł ten nie mogę zrealizować ze względu na ponowny remont kucie w ścianach i podłodze ( ogólnie bałagan) co doprowadziło by moją żonę do niezłej złości. Zostały jeszcze dwa rozwiązania a mianowicie zamontowanie osuszacza powietrza lub klimatyzator z pompą ciepła w celu dogrzewania pomieszczenia teraz i chłodzenia w gorące dni. Jeżeli chodzi o klimatyzator to myślałem o tym żeby kupić dopiero na wiosnę przyszłego roku ze względu na poprawienie komfortu w upalne dni ale może będę musiał kupić teraz. Zimowy ogród ma powierzchnię 16m2 a wysokość pomieszczenia w najwyższym punkcie wynosi 3.30 m. Ze względu na zawiły dla mnie problem proszę o pomoc. Może istnieją jakieś inne metody na rozwiązanie mojego problemu . Jeżeli klimatyzator to jaki ,jaką ma mieć moc , jakie ma mieć funkcje i to samo dotyczy osuszacza. Kwotą jaką dysponuje na ewentualne urządzenia do zakupu to do 3000 zł.

0 14
  • #2 07 Lis 2009 15:18
    farba
    Poziom 1  

Jednym ze sposobów jest ogrzewanie elektryczne, które wysusza powietrze oraz dobra wentylacja. Ja bym się tym za bardzo nie przejmował, tylko grzał w OC i wietrzył pomieszczenie.

0
  • #3 07 Lis 2009 15:33
    Sylwek1312
    Poziom 9  

dzięki za odzew , prawdę mówiąc ogrzewanie elektrycznego nie brałem pod uwagę , chyba koszty energi mogły by być spore. Co do wentylacji to ją mam tylko problem jest duży z zaparowanymi szybami i nawet jak będę wietrzył to za dużo nie pomoże,

0
  • #4 08 Lis 2009 11:05
    Czarlim87
    Poziom 13  

Dobry klimatyzator z wyższej półki mógłby rozwiazac problem.ma funkcje grzania osuszania i chłodzenia.oczywiście nie osiągniemy nim grzejac temperatury pokojowej bo zadaniem jego jest dogrzewanie w okresie przejściowym a nie grzanie.w parze z istniejacym grzejnikiem mógłby dac rade.i rachunki za energie elektryczna były by niewielkie gdyby to był inwerter:)polecał bym Daikina Fujitsu mitsubishi Toshiba:)

0
  • #5 08 Lis 2009 19:04
    Sylwek1312
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedz . Ale czy może znasz konkretne modele tych producentów których podałeś .I ewentualnie czym się kierować przy wyborze bo w tym temacie jestem laikiem.

0
  • #6 08 Lis 2009 19:58
    Czarlim87
    Poziom 13  

do 3tys.zł powinieneś kupić już dobry klimatyzator split nawet daikina.i to bym najbardziej polecał aczkolwiek podane przezemnie marki nie ustępują wcale jakoscia daikinowi:)przy zakupie powiedz sprzedawcy metraż tego ogrodu i on dobierze Ci jednostke mocowo.ale lepiej zawsze wziaść troszke większa bo nie będzie sie wysilac i dłuzej posłuży:)a z jakiego regionu jesteś i czy miałby Ci kto go ewentualnie zamontować??

Sugeruję używać przycisku Caps look - z lewej i z prawej strony klawiatury. Proszę poprawić swoje posty.
    [mod.serwisant73]

0
  • #7 09 Lis 2009 08:25
    Sylwek1312
    Poziom 9  

Dzisiaj trochę pojeżdżę za klimatyzatorem więc się co nieco zorientuję. A pochodzę z Pomorskiego z okolic Gdańska, na razie jeszcze nie mam nikogo do ewentualnego montażu. A może ty znasz kogoś z moich okolic .

0
  • #8 09 Lis 2009 18:57
    Czarlim87
    Poziom 13  

niestety mieszkam w drugim końcu polski:)najlepiej w necie poszukaj:)i nie bierz nikogo przypadkowego z ulicy bo to moze sie zemścić na dalszej eksploatacji urzadzenia:)pozdrawiam i powodzenia zycze:)

0
  • #9 09 Lis 2009 22:07
    gaav
    Poziom 15  

radze kupić klimatyzator z inverterem wtedy nie zrujnuje portfela, a co do marki zdecydowanie najlepszy jest daikin urządzeniatej firmy przy fachowym montażu i serwisowaniu działają bardzo długo spotkałem się już z takimi które maja 15 lat i nadal działają ewentualnie niewiele gorsze fujitsu badz mitsubishi

0
  • #10 09 Lis 2009 22:31
    Sylwek1312
    Poziom 9  

Dzisiaj byłem w jednej firmie od klimatyzacji w mojej okolicy i po przedstawieniu problemu zaproponowali mi klimatyzator . Sprzęt marki Lennox GHM24NLNA w cenie razem z montażem 7500zł . Niestety na tą cenę nie jestem przygotowany.Za bardzo nie rozumiem dlaczego ten zaproponowany klimatyzator musi mieć taką dużą moc. Może ktoś z forumowiczów będzie miał pomysł na tańszy klimatyzator, ewentualnie pomorze mi obliczyć moc potrzebną do klimatyzatora.

0
  • #11 11 Lis 2009 10:21
    Czarlim87
    Poziom 13  

Postaraj się o fachowca nie zrzeszonego z żadną większa firmą:)będzie dużo tańszy w montażu i nie będzie polecał klimatyzatorów wziętych z kosmosu tylko dobierze je do zasobności portfela wraz z montażem:)pozdrawiam:)

Poprawiłem pisownię.
    mod.serwisant73

0
  • #12 13 Lis 2009 12:41
    Sylwek1312
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za pomoc chociaż nie rozwiązałem problemu jeszcze to jestem na dobrej drodze ku temu. Poprzez zamontowanie klimatyzatora i dodatkowej wentylacji jak będzie potrzebna .

0
  • #13 13 Lis 2009 17:12
    marcin-wawa-001
    Poziom 9  

Biedny człowieniu ... jeśli post jest aktualny to napisz prosze jakie masz szyby w tym ogrodzie zimowym i jakie ramy ,
    Jeśli masz gruby portwel to zainstaluj sobie klimatyzację na lato i ogrzewanie nawiewowe na zimę, jeśli nie to trzeba wymyśleć coś innego ... Pozdro

0
  • #14 14 Lis 2009 20:32
    michal255555
    Poziom 9  

Kolego 16m2 proponuje wentylacje poprawić na mechanicznie wspomaganą

klimatyzator nie jakis za tysiące zł tylko jedz do marketu i kup najtańsze z grzaniem sa dobre bo nie ma sie do w nich zepsuć koszt max 700zł ciągnie 800w daje 2,5 kw napewno pomoże ( mysle ze za 500zł ktos ci to założy)

kolejnym rozwiązaniem było by zamiast kaloryfera podpięcie nagrzewnicy wodnej na jakis czas z modnym wentylatorem...

jesli masz tak duza wilgotnośc to mysląc o wentylacji na lato nie zapomnij o wlotach powietrzy przy podłodze

wrazie pytań zapraszam na pw

0
  • #15 15 Lis 2009 01:15
    Chris_W
    Poziom 37  

marcin-wawa-001 napisał:
    Biedny człowieniu ... jeśli post jest aktualny to napisz prosze jakie masz szyby w tym ogrodzie zimowym i jakie ramy

Od tego należałoby zacząć dyskusję, bo klimatyzator też nie wyrobi z grzaniem jak szyba mizerna termicznie.

0