Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miganie świetlówki energooszczędnej przy włączniku z lampką

stefan55 07 Nov 2009 17:26 8322 6
 • #1
  stefan55
  Level 9  
  Ostrzegam, że jestem kompletnym laikiem. Wpadłem ostatnio na pomysł, żeby wymienić w całym mieszkaniu żarówki żarowe na świetlówki energooszczędne. Pojawił się znany problem migania świetlówki po wkręceniu do lampy zapalanej włącznikiem na ścianie ze światełkiem pomagającą znaleźć go w ciemności (taka mała żaróweczka świecąca na czerwono). Niestety mam takie włączniki z lampką w całym mieszkaniu. Żeby rozwiązać problem zmieniłem świetlówkę z PHILIPSA na OSRAM i miganie ustało, ale pojawiło się ciche brzęczenie świetlówki, gdy światło jest wyłączone. Problemu to nie robi, bo lekkie mrugnięcie co sekundę w niczym nie przeszkadza (a tym bardziej cichutkie brzęczenie), ale mam w związku z tym kilka pytań, na które nie ma odpowiedzi w Internecie:

  1. Czy mruganie świetlówki i jej brzęczenie jest ze sobą równoznaczne?

  2. Czy problem jest poważny i powinienem się tym w ogóle przejmować, czy mogę sprawę zwyczajnie "olać"? Może w tej sytuacji powinienem zostać przy zwykłych żarówkach żarowych i odpuścić ich wymianę na świetlówki...

  3. Czy używanie świetlówki w takiej sytuacji jest bezpieczne i nie grozi np. pożarem? Nie słyszałem jeszcze, żeby żarówka energooszczędna spowodowała pożar, a przecież większość ludzi ma włączniki z czerwonym światełkiem.

  4. Czy świetlówka pobiera w takiej sytuacji prąd i powinienem zostać przy zwykłej żarówce, żeby nie powiększyć rachunku za prąd?  5. Czy świetlówka się od tego psuje i powinienem zostać przy zwykłych żarówkach, żeby nie wydawać ciągle pieniędzy na psujące się świetlówki?

  6. Skąd się w ogóle bierze ten problem? Przecież, jak wyłączę światło świetlówka nie ma prądu! Zwykła żarówka nie świeci, nie miga i nie brzęczy.

  7. Czy problem dotyczy wszystkich świetlówek energooszczędnych, czy tylko niektórych. Wiem, że można problem rozwiązać przy użyciu opornika, ale czy nowe świetlówki nie mają takiego opornika już wbudowanego?

  8. Czy problem dotyczy wszystkich włączników z lampką, czy tylko niektórych?

  9. Czy problem dotyczy też żarówek zwykłych i halogenowych?

  Bardzo proszę o pomoc. W całym mieszkaniu mam włączniki z czerwoną lampką i naprawdę nie wiem, czy zmieniać żarówki na energooszczędne...
 • Helpful post
  #2
  SŁAWEKWW
  Level 17  
  Witam. problem nie jest poważny. taka neonówka we włączniku jest zasilana poprzez żarówkę lub świetlówkę szeregowo i dlatego w przypadku gdy wkręcimy świetlówkę ona miga lub brzęczy gdyż jest zasilana przez tą neonówkę we włączniku.Prądu płynie mniej więcej tyle samo przy żarówce i przy świetlówce jak są wyłączone. czasem stosowałem bocznik rezystancyjny przy świetlówce około 150 k żeby nie migała
 • Helpful post
  #3
  ked52
  Level 10  
  Odłączyć lampkę i problem zniknie
 • #4
  stefan55
  Level 9  
  ked52 wrote:
  Odłączyć lampkę i problem zniknie


  No tak. To też jest rozwiązanie, ale nie chciałbym rezygnować ze światełka, a już w ogóle nie chcę używać oporników. Czyli rozumiem, że może zostać tak jak jest i spokojnie wymieniać wszystkie żarówki na energooszczędne świetlówki?

  A czy ktoś mógłby mi udzielić odpowiedzi na pytanie piąte:

  Czy świetlówka się od tego psuje i powinienem zostać przy zwykłych żarówkach, żeby nie wydawać ciągle pieniędzy na psujące się świetlówki?
 • Helpful post
  #5
  kortyleski
  Level 43  
  W jakiś sposób na pewno - w końcu nie działa w założonych przez producenta parametrach. Ale podejrzewam ze będzie to ułamek procenta przyczyn awarii świetlówki. Niemniej wstawienie rezystora w oprawce wyeliminuje problem, tyle ze spowoduje większy pobór pradu przez świecąca świetlówkę... o kilkaset miliwatów dla 150 kom rezystora to 350 mW więc pół wata rezystor trzeba dać.
 • #6
  stefan55
  Level 9  
  Ale to jest całkowicie bezpieczne i może tak zostać bez rezystora i bez wykręcania czerwonego światełka?