Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG WS-32Z306V ch.S62B pali tranzystor J6920

skrzypek.k 07 Lis 2009 19:11 8268 18
  • #1 07 Lis 2009 19:11
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Po włączeniu w ciągu 1s sekundy pali się tranzystor HOT.
    1. Wymienione trafo wysokiego napięcia.
    2. Wymienione wszystkie kondensatory: CR405, CR406, CR425, C409, C423, C425, C426, C434, CH10.
    3. Sprawdzone i poprawione luty.
    4. Sprawdzony zasilacz z żarówką jako obciążenie - napięcie B+ ma być 142V, a jest 139V, myślę że w granicach błędu.
    5. Odłączyłem układ korekcji aby dodatkowo nie obciążać układu.
    Próba 1 z żarówką 60W w szeregu B+:
    tranzystor wystartował, nic się nie grzało. Sprawdziłem impulsy sterujące HOTa, wyglądały raczej ok. Ale mam wątpliwości czy zbocze narastające nie powinno być pionowe, a trwa 2,5us. Niestety na schemacie nie jest pokazane jak powinno wyglądać. Sygnał na kolektorze HOTa w postaci impulsu o amplitudzie 400V i szerokości ok. 5us.
    Próba 2 dałem mocniejszą żarówkę, 100W, też niby było ok
    Przy kolejnych próbach doszedłem do 180W (100W + 80W). Pokazywał się zawężony obraz na ekranie (na 1/3 szerokości ekranu w kształcie poduszki, bo bez układu korekcji).
    Dałem jeszcze mocniejszą żarówkę 250W. Po załączeniu natychmiast spalił się HOT. Prawie niezauważalnie nagrzał się on i cewka LR404S, ale przy wcześniejszych próbach było raczej podobnie.
    Czyżby robiło się za wysokie napięcie i tranzystor dostaje przebicia?

Jak kupowałem kondensatory na giełdzie, spotkałem kolesia który takie telewizory naprawiał. I trochę mnie zmartwił. Powiedział że na 100% walnięte są cewki odchylania i nie ma sensu tego naprawiać ponieważ wszystkie telewizory z krótkim kineskopem (tzw SLIM) mają za duży kąt odchylania i nawet jak wymienię cewki to za 2-3 lata będzie to samo. A jak kupię używane to też na 100% będą walnięte. To jest taka wada tych telewizorów i nie ma sensu ładować w nie kasy, lepiej kupić używany inny.
    Z tego co wiem to nowe cewki można kupić tylko w komplecie z kineskopem, a podobno koszt takiego kompletu to 600zł.
    Nie mam przyrządu żeby sprawdzić czy są zwarte zwoje, ani nie mam żadnych na podmianę. Więc chciałbym sprawdzić dla pewności wszystkie inne elementy, ale już wyczerpują mi się możliwości i zaczynają się robić za duże koszty. W chwili obecnej już prawie 300zł (trafo 200zł + kondensatory ok. 25zł + 3 tranzystory: 23zł + 15zł + 15zł). A tu trzeba kupić kolejny tranzystor i końca nie widać.

Teraz moje pytania:
    Jak powinny wyglądać impulsy sterujące tranzystorem HOT?
    Czy uszkodzone cewki odchylania mogą powodować takie zjawisko?
    Czy jest jakaś prosta metoda na wykrycie zwartych zwoji? Czy jest to możliwe? Bo np. przebicie międzyzwojowe może pokazywać się dopiero przy wysokim napięciu.
    Czy faktycznie ma sens ładować pieniądze w naprawę tego telewizora?

Uff, ale się napisałem. Mam nadzieje, że komuś będzie się chciało to czytać:D

0 18
  • #2 07 Lis 2009 19:21
    euro2L
    Poziom 41  

A chciało się czytać litanie
    Miał racje mogą być ceweki / miałem coś takiego /

0
  • #3 07 Lis 2009 19:38
    skrzypek.k
    Poziom 10  

A czy wymieniałeś te cewki i czy też HOT palił się zaraz po włączeniu??

0
  • #4 07 Lis 2009 19:56
    bogred
    Moderator TV

Jeśli masz- podłącz zawnętrznie cewki od innego TV (100Hz oczywiście) i bedziesz miał odpowiedź. Tylko UG2 na minimum!

0
  • #5 07 Lis 2009 20:04
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Czytałem o tym w innych postach, ale niestety nie mam nic na podmianę

Dodam jeszcze, że widoczne jest przegrzanie ścieżki prowadzącej od C425, C415(C434) i C426 do LR403S. Także ta cewka LR403S jest trochę przegrzana. Tak, że odkleił się górny magnes, a dolny delikatnie wtopił się w podstawkę z nóżkami. Obecnie ma ona indukcyjność ok 6,3uH, a napisane jest na niej 7,0uH. Aby taką indukcyjność uzyskać musiałbym odsunąć górny magnes o 1,4mm od rdzenia. Być może była jakaś podkładka (w co wątpię, żadnej nie znalazłem), bo jak telewizor do mnie dotarł to magnes był zsunięty na bok cewki.
    Nie wiem czy to mogłoby być skutkiem uszkodzonych cewek odchylania, czy może jest to normalne?
    W każdym telewizorze znajdzie się coś co jest przegrzane.

Dodane 08.11.2009

Wyciągnąłem cewki odchylania i nie widać aby coś miało się z nimi dziać (żadnych zwęgleń ani przebarwień, tylko trochę czarnego kurzu, ale to daje się łatwo wyczyścić pędzelkiem).
    Sprawdziłem jeszcze cewkę LR404S (zwoje także wyglądają dobrze) a indukcyjność wynosi 166µH, na schemacie jest napisane "120µH/180µH". Dodałem jeden zwarty zwój i indukcyjność spadła do 103µH. Taką samą próbę zrobiłem z LR403S i tam wówczas indukcyjność wynosiła 5µH. Może właśnie ona ma przebicie międzyzwojowe? Napisane jest na niej 7µH, a jak normalnie mierzyłem to ma 6,3? Tylko nie wydaje mi się aby takie coś powodowało natychmiastowe palenie się HOTa.
    Może ktoś mierzył wartości sprawnych indukcyjności w tym chassis?
    Postaram się wstawić jeszcze oscylogramy impulsów sterujących, bo trochę są dla mnie podejrzane.
    Ponawiam jeszcze raz pytanie dla osób które miały do czynienia z spalonymi cewkami odchylania. Jakie były wówczas objawy, czy HOT padał od razu po włączeniu, czy po pewnym czasie?
    Nie znalazłem żadnych rozwiązanych tematów z podobnymi objawami. Wszystkie rozwiązane są gdy tranzystor pada w wyniku przegrzania, czyli po kilku sekundach pracy. A tutaj raczej dostaje przebicia. Zwłaszcza, że na żarówce 60W w szereg na B+, impuls na kolektorze HOTa już miał ok. 400V. Gdzie napięcie za żarówką, z tego co sobie przypominam, miało ok. 30-50V. A co dopiero przy normalnym napięciu 139V. Dokładnie jeszcze to sprawdzę, gdy zdobędę kolejnego J6920. A to nastąpi najwcześniej w przyszłym tygodniu w sobotę gdy będę we Wrocku, lub za 3 tygodnie jak będę tam na giełdzie.

Dodane 15.11.2009

Wykonałem kilka pomiarów z tranzystorem 2SC5048. Ma on tylko 50W, ale przy żarówce w szeregu daje radę.
    Oto oscylogramy (zdjęcia nie są super, ale chyba wszystko widać):
    1. Impulsy H na bramce i drenie tranzystora CMOS Q402 (dolny to sygnał bramki, obydwa: 5V/dz, zera na dole wykresów). Wcześniej dziwnie wyglądało mi zbocze narastające bramki, ale jest ono chyba wynikiem ładowania się bramki i przenoszenia się sygnału z drenu.

2. Zrobiłem trzy kolejne pomiary z żarówkami 25W, 40W i 60W. Napięcie B+ za żarówką wynosiło odpowiednio: 12,6V, 20,4V i 28,8V. Impuls na kolektorze miał amplitudę: 110V, 180V i 250V. Pierwszy oscylogram: sygnał bazy - 1V/dz i zero w środku, impuls na kolektorze - 20V/dz i zero na dole wykresu, reszta oscylogramów ma tylko dla impulsu 50V/dz.
    Zrobiłem jeszcze pomiar napięcia 20V z transformatora WN, odpowiednio: 1,43V, 2,33V i 3,28V
    Żarówka 25W
    Żarówka 40W
    Żarówka 60W
    3. Dla porównania zrobiłem jeszcze pomiar przy odłączonych cewkach odchylania poziomego.
    Napięcie B+ za żarówką 60W wynosiło 19,2V. Impuls kolektora miał wówczas amplitudę 170V. Widać, że układ wówczas pobierał większy prąd ponieważ napięcie B+ było mniejsze niż jak były cewki. Amplituda impulsu przy takim napięciu B+ jest raczej taka sama jak mniej więcej przy tym samym napięciu przy żarówce 40W.
    Nie mam wzorcowych sygnałów na schemacie, więc nie mam ich z czym porównać. Więc może ktoś może sprawdzić je z sygnałami ze sprawnego takiego telewizora.

0
  • #6 06 Gru 2009 12:29
    krzysztof62
    Poziom 2  

Miałem podobną sytuację. Po wymianie uszkodzonego trafa tranzystor spalił się natychmiast. Z drugim byłem ostrożniejszy i odpaliłem na niższym napięciu i dotatkowym kondensatorze 10nF w kolektorze. Po pomiarach przebiegów stwierdziłem że jest ok i podwyższyłem napięcie. Tranzystor nie wytrzymał 800 V (imp. na kolektorze). Wstawiłem sprawdzony BU 2527AX ( z 10nF w kolektorze stopniowo zmniejszane do 1nF bo ten tr. jest tylko na 1500 V) i wszystko jest ok. Oryginalne tranzystory 2SC5446 zakupione razem z trafem ( wstawiałem je w takich telewizorach) okazały się wadliwe. Teraz zastanawiam się gdzie kupić dobre tranzystory.

0
  • #7 06 Gru 2009 14:58
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że już nikt nie będzie wstanie mi czegoś innego doradzić.
    Chciałem wstawić najmocniejszy tranzystor jaki ponoć istnieje w tej obudowie, czyli 2SC5612. I on ma UCB0 = 2000V, a UCE0 = 900V i moc PC = 220W. Więc powinien wytrzymać większe przepięcia na mocniejszej żarówce lub bez.
    Właściciel tego telewizora już spisał go na straty i mam odzyskać z niego co się da. Ale szkoda mi rozbierać taki telewizor, więc jeszcze wykonam tą ostatnią próbę, o ile uda mi się znaleźć taki tranzystor w przystępnej cenie (czyli ok 15zł). A na razie nigdzie nie mogę go trafić.

Dodam jeszcze, że od kolejnej osoby otrzymałem informację żebym dał sobie spokój z tym telewizorem.
    Też mam już go dosyć, a zwłaszcza moja żona, bo stoi i zawadza w pokoju :-)

0
  • #8 06 Gru 2009 17:12
    mirex
    Poziom 43  

bogred napisał:
    Jeśli masz- podłącz zawnętrznie cewki od innego TV (100Hz oczywiście) i bedziesz miał odpowiedź. Tylko UG2 na minimum!

A o czym tu jeszcze dyskutować? Bogred Ci wyraźnie napisał co masz zrobić. Zamiast szukać nie wiadomo jakich tranzystorów poszukaj cewek 100Hz do wypożyczenia choćby i wszystko stanie się jasne.
    Jakoś nie doszukałem się abyś C425 wymienił. Przeróbka drivera opisywana na forum nie zrobiona. Dławik do wymiany na nowy. Za to trafopowielacz wymieniony choć nie wiadomo czy uszkodzony. Tak to bywa jak naprawę zaczyna się od wymiany rzeczy najdroższych.
    I zmień te załączniki na poprawne lub usunę całkowicie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html

0
  • #9 06 Gru 2009 19:30
    Fhuartel
    Poziom 11  

Przerabiałem ten tematrok temu.Tv jest tak skonstruowany że najpierw pokazuje się wys. nap. nast.startują pozostałe układy odbiornika.Trop cewek jest dobry ale myślę że prawdopodobnie masz wypalone gniazdo połączeniowe na cewkach.Pozdrawiam.

0
  • #10 06 Gru 2009 22:28
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Odpowiedź dla mirexa.
    Co do załączników to miałeś rację i już poprawiłem. Rzadko mam problemy związane z elektroniką w których musiałbym prosić o pomoc, więc nie mam doświadczenia w pisaniu postów. I tu przyznaję tobie rację. Ale co do reszty to bardzo się mylisz. I widać jak dokładnie czytasz posty. Wypisałem całą listę wymienionych elementów.
    A tak naprawdę to ta historia tego telewizora jest trochę przydługawa i miałem ją opisaną. Ale jak zobaczyłem jakie wypracowanie napisałem i nie chcąc przynudzać, zacząłem wycinać zbędne rzeczy. Lecz przy niesprawiedliwym traktowaniu jednak ją opiszę.
    Właściciel tego telewizora oddał go do naprawy do jakiegoś warsztatu. Tam niby stwierdzono uszkodzone trafo. Jednak powiedzieli, że nie mogą takiego znaleźć. Właścicielowi podano typ aby sam poszukał takiego. Ta osoba zgłosiła się do mnie, czy bym go poszukał. Okazało się, że warsztat źle odczytał typ i faktycznie takie trafo FUH27V002 nie istniało. Jednak bez problemu można było znaleźć podając typ telewizora, więc zamówiłem FUH29V002. Właściciel sam go sobie odebrał. Po miesiącu czasu odezwał się, że telewizor stoi w domu, są wszystkie części i czy bym nie zamontował tego trafa. Nie prowadzę serwisu RTV, lecz się zgodziłem. Okazało się, że trzeba było także wymienić HOTa, a ponieważ nie szło dostać oryginału, zamówiłem 2SC5584 (trochę słabszy). Będąc pewnym, że telewizor był dokładnie sprawdzony, po zamontowaniu zaskoczyło mnie momentalne spalenie HOTa. Pomyślałem, że ponieważ to inny typ więc trzeba zdobyć oryginał. Zakupując już profilaktycznie dwie niby oryginalne sztuki (bo za okazyjną cenę 15zł). Lecz j6920 znów zrobił to samo. Po tych doświadczeniach sprawdziłem już prawie wszystko.
    Wspomnianą przeróbkę także. Mimo, że jest tam zastrzeżone, że dotyczy ona tylko telewizorów 27cali a nie 32. A całkowicie to nie mogę jej wykonać, bo niby jakim cudem mam zmienić ustawienia w trybie serwisowym, jeśli HOT wytrzymuje tylko ułamek sekundy. Chyba, że spróbuje jeszcze z włączoną w szereg żarówką.
    Co do cewki, to jak już wspomniałem, nie przypuszczam aby powodowała ona takie uszkodzenie. A ponieważ nie mam możliwości zdobycia odpowiednika (tak jak i cewki odchylania) więc szukałem pomocy na forum, bo być może ktoś miał taki przypadek (a takiego rozwiązanego nie znalazłem, a naprawdę przekopałem całe archiwum). I wątpię żeby jakikolwiek serwis pożyczył obcej osobie takie części. Nawet nie chcą udzielić żadnej informacji, tylko mówią, że trzeba przynieść telewizor, to sprawdzą.

Odpowiedź dla Fhuartel.
    Gniazdo i wszystkie połączenia także dobrze sprawdziłem. Poza tym bez cewek odchylania amplituda na kolektorze jakby trochę zmalała, a na pewno nie była większa. Być może moje rozumowanie jest mylne.

0
  • #11 06 Gru 2009 23:06
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

skrzypek.k Ty jesteś naukowcem, czy powieściopisarzem ?

To jest forum a nie jakiś blog. Wypowiedzi powinny być w miarę krótkie i zrozumiałe.

0
  • #12 06 Gru 2009 23:19
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Spoko :-D Na pewno nie zaliczyłbym się do powieściopisarzy, zwłaszcza, że z polskiego nigdy nie byłem dobry :-) To chyba bardziej w kierunku naukowca ;-)

0
  • #13 06 Gru 2009 23:25
    mirex
    Poziom 43  

Ok, jedyne moje niedopatrzenie to C425.
    Trafo - pisałeś, że wymieniałeś a ja tylko przypuszczam, że stare jest sprawne. Ty wiedziałeś dlaczego nowe wkładasz, my nie.
    Trafo zamówiłeś po typie TV a nie według tego co było w oryginale! A mogło być co innego i inne podzespoły niż na schemacie. Chyba, że to faktycznie był dokładnie ten typ trafa. Też niejasno piszesz - choć dużo.
    Zakładam, że kondensatory wymieniałeś na takie jakie były a nie sugerowałeś się schematem.
    Przeróbka, o ile mi wiadomo, dotyczy wszystkich od 29". I to oczywiste, że w trybie robisz po uruchomieniu.
    W każdym moim przypadku, o ile nie ma innych uszkodzeń, spokojnie można było testować na BU2527A.
    Ja bym się zastanowił jeszcze nad wymianą CR407S. Tam jest mały czy duży, bo nie pamiętam?

0
  • #14 06 Gru 2009 23:45
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

Cytat:

Nie chce mi się czytać tego co napisałeś, więc wole zapytać: czy wysokie napięcie startuje?
    Cewki przerwy nie mają? Zwarte najlepiej sprawdzić podstawiając inne, tylko te od linii.

Ja jednak stawiam na przerwę w obwodzie cewek.

0
  • #15 07 Gru 2009 16:08
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

Przepraszam, że się wtrącę, ale mam pytanie do autora.
    Co to za oscyloskop masz???

0
  • #16 07 Gru 2009 21:00
    skrzypek.k
    Poziom 10  

Odpowiedź dla mirexa

Ponieważ stare trafo było na swoim miejscu, ale już odlutowane (jak i HOT) więc zakładałem, że było sprawdzone na testerze przez ten warsztat. Co wcale nie wyklucza, że może nie być uszkodzone.
    Zamawiając nowe trafo podano mi jego typ jaki powinien być w tym telewizorze i bardzo pasowało do tego jaki podał ten warsztat. A oryginalne trafo ma właśnie oznaczenie FUH29V002.
    Kondensatory wymieniłem na takie jak w oryginale.
    Co do przeróbki lisek gdzieś zaznaczył, że: „dotyczy tylko 29"”. Ale jak tak napisałeś, to faktycznie teraz znalazłem, że na innym poście podał on także „dla 29" (stosowana w 32")”
    Może masz rację co do tego CR407S, więc jak zdobędę nie drogiego HOTa to przy okazji wymienię go.

Odpowiedź dla Szopenfeldziarz.

Widać, że nawet nie chciało Ci się zaczynać ;-) Bo o tym, że pokazał się obraz było prawie na samym początku tego wypracowania :-)

Dla pożeracza kartofli
    Trochę zabytkowy, bo to Radiotechnika DT-516A. Ale póki co daje radę :-)

0
  • #17 07 Gru 2009 22:56
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

Cytat:
    Odpowiedź dla Szopenfeldziarz.

Widać, że nawet nie chciało Ci się zaczynać Wink Bo o tym, że pokazał się obraz było prawie na samym początku tego wypracowania Smile

Przecież zaznaczyłem, ze nie chce mi się tego czytać więc wole zapytać.

Na samym początku to było to:
    Cytat:

w ciągu 1s trudno zobaczyć obraz

0
  • #18 08 Gru 2009 21:01
    alvin
    Poziom 25  

Witam
    Nie mając cewek 100Hz robiłem próby na krótko, pod kontrolą, z cewkami zwykłymi. Obraz był, jaki był, ale dawało mi to pewien pogląd na sytuację.

0
  • #19 28 Mar 2010 23:01
    rasbas
    Poziom 13  

Witam. Kolego skrzypek.k jeśli rozwiązałeś problem to proszę daj znać co z tego wyszło, bo temat jest urwany.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo