Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica indukcyjna - modyfikacja sterownika

07 Lis 2009 20:58 5653 3
  • Poziom 10  
    Witam

Po pierwsze jestem tu "nowy" więc pozdrawiam wszystkich.

Chcę zapytać co myślicie o tym gif-ie schematu nagrzewnicy indukcyjnej ?

Nagrzewnica indukcyjna - modyfikacja sterownika

Gdyż chce ją wykonać.
    Oczywiście z małymi modyfikacjami dotyczącymi tranzystorów - będą sporo mniejsze irfp460.

No i modyfikacje dotyczącą zastosowania układow 74HC14 oraz MAX4428 chce zastąpić układem CD40106 coby nieco uprościć zasilanie całości.

Proszę o opinie co ew. można usprawnić/zmienić

I proszę mnie wyprostować jeżeli się mylę:
    - Czy układ ten sam dostraja się do częstotliwości rezonansowej poprzez obwód:
    R4 + C5 + trafko "1:40" ?

Pozdrawiam

[Na forum stosujemy polską czcionkę. Proszę poprawić post. Regulamin, punkt 15. Mariusz Ch.]
  • Poziom 37  
    Układ to coś w stylu generatora Meisnera czy jak to tam woli relaksowego, samowzbudnego itp. Myśle, że przy urządzeniu tej mocy lepiej zrobić normalny generator.
    Np wywalić część generatora do trafka sterującego łącznie z trafem sprzezenia zwrotnego a całość zataktować z TL494 kluczującym przez tranzystory do masy skrajne wyprowadzenia transformatora sterującego mosami z tym, że trafo powinno mieć odczep podciągnięty do zasilania
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedz co do układu sterowania.

Ale zależy mi na "samo-dostrajaniu" się układu (częstotliwości rezonansowej) podczas pracy urządzenia.

Chodzi o fakt iż częstotliwość rezonansowa układ podczas pracy bez wkładu jest równa X - w zależności od indukcyjności cewki "work coil"

Po umieszczeniu w cewce wkładu indukcyjność cewki ulega zmianie - i w zasadnie podczas ogrzewania umieszczonego materiału cały czas się zmienia.

I aby układ pracował z jak największą sprawnością najlepiej gdyby układ wykonawczy był najbliżej rezonansu.

Przynajmniej tak to sobie wyobrażam.

Wykonywałem parę testów dotyczących "ogrzewania" rożnego rodzaju materiałów i sprawności różnych metod.
    I powiem szczerze iż do tej pory najlepsze efekty otrzymałem używając nagrzewania indukcyjnego.
    Brałem pod uwagę:
    - czas nagrzewania
    - temperatura ogrzanego el. / temperatura +10cm od punktu "zero" (czyli np. pręt umieszczony w cewce bezpośrednio w punkcie gdzie znajduję się cewka ma temp=850 a +10cm od tego miejsca po x sekundach ma np. 320)

Lecz aktualne testy prowadziłem na prostym układzie indukcyjnym sterowanym ZVS flyback driver-em
    i aktualnie szukam bardziej sprawnego układu sterującego/wykonawczego.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Mógłbyś zaprezentować jak grzałeś ZVS, bo kiedyś próbowałem, ale jakiś spektakularnych wyników to nie osiągnełem.