Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie lampą LED w Akwarium

07 Lis 2009 23:10 4664 9
  • Poziom 9  
    Wita szanowne grono, na samym początku chciałbym poinformować, że z elektroniką mam niewiele wspólnego natomiast moim hobby jest akwarystyka morska, ale proste układy z cyklu Kit i tak dalej nie stanowią dla mnie jakiegoś większego problemu w każdym bądź razie lutownicę już trzymałem w reku wiem, że może to o wiele za mało. Przejdźmy do rzeczy, a mianowicie zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w zaprojektowaniu a może i wykonaniu modułu chyba tak to mogę nazwać, który miałby za zadanie rozjaśniać i ściemniać w zadanym przeze mnie czasie lampę akwarystyczną LED (link do tej właśnie lampy http://www.reefshop.pl/eshop/oswietlenie_lamp...d-modular-lamp-lampa-modu-owa-power-led.html) od razu piszę, że są dwa modele tej lampy jeden to właśnie ten, który posiadam bez żadnego sterowania i wersja bardziej wypasiona z sterownikiem, do którego możemy wgrać z PC za pomocą specjalnego programu ustawienia wschodu i zachodu słońca i wiele innych jak na przykład dni burzowe światło księżycowe itd., Ale niestety cena jest o 1000zł wyższa, co mnie bardzo zniechęca do jej zakupu. Chodzi mi właśnie o moduł, który można wpiąć do gniazdka a do niego zasilanie lampy i sterowanie z komputera akwarystycznego (link do komputera, który posiadam http://www.ghl-profilux.co.uk/acatalog/GHL-Pr...puter---Analogue--4-Socket-Starter-Pack.html), który ma wyjście sterowalne 1-10V i tą właśnie funkcją mogę dowolnie sterować na przykład, że lampa ma się zapalić o 8: 00 o mocy 1% i do godziny 11: 00 ma się rozjaśnić do 100% a o 18: 00 ma się zciemniać do 21:00. Nie wiem czy dosyć jasno to opisałem może bardziej obrazkowo to znaczy ma to być coś jak potencjometr, który jest wpięty na zasilanie lampy a zamiast ręki do regulacji ma posłużyć komputer akwarystyczny. Z góry bardzo dziękuję za podjęcie tematu i bardzo przepraszam, jeżeli napisałem w złym temacie. Oczywiście proszę pytać o szczegóły związane z komputerem lub lampą. Pozdrawiam Artur]Link[/url]
  • Poziom 15  
    Czyli chcesz żeby zbudować ci komputer pod to akwarium czy tylko coś, co będzie wykonywać komendy, ja myślę, że z ta lampą nie będzie większego problemu gorzej z tym sterownikiem.
    Sprecyzuj co chcesz, może być w punktach.
  • Poziom 9  
    Witam
    220w - Chodzi mi o urządzenie, które będzie wykonywać moje polecenie, czyli zciemniać i rozjaśniać lampę, komputer i lampę mam. W komputerze jest specjalne wyjście do sterowania urządzeniami na przykład są dostępne pompy tunze z regulacją obrotów, albo regulowane stateczniki do świetlówek t5 zarówno i te pompy i stateczniki mają dodatkowe wejścia na podłączenie kabla z komputera profilux. Wyjście z komputera daje napięcie od 1-10V, ale to wyjście nie służy do zasilania tych urządzeń tylko do ich sterowania a urządzenia mają własne źródła zasilania, tak, więc chodzi mi tylko o zaprojektowanie dodatkowego modułu wykonawczego, do którego podłączę sterowanie z kompa 1-10V a następnie będzie w nim wejście na zasilanie lampy i wyjście zasilania do lampy. Chyba to trochę zagmatwałem, ale proszę pisać będę się starał to jeszcze bardziej wyjaśnić.
    CameR – Dzięki za linki, ale ja komputer akwarystyczny już posiadam chodzi mi tylko o dodatkowy moduł do komputera
    Dla ciekawych jak wygląda mój zbiornik zapraszam zobaczyć kilka fotek
    http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=181502#181502

Dodano po 5 [godziny] 58 [minuty]:

Witam ponownie, po wstępnym przeszukaniu forum wydaje mi się, że to, o co mi chodzi to tzw. DIMMER moduł wykonawczy, który byłby sterowany komputerem akwarystycznym. Materiałów na ten temat na forum jest mnóstwo, ale jak wcześniej pisałem nie jestem elektronikiem i nie bardzo to wszystko ogarniam, więc dlatego ponawiam moją prośbę o pomoc, oczywiście gdyby znalazła się osoba chętna do wykonania takiego modułu bardzo chętnie porozmawiam o kosztach takiego urządzenia.
  • Poziom 15  
    Jak dasz jakiś projekt to ci go pomogę wykonać, zarabiać na czysto mi niby jeszcze nie wolno, więc pomogę za free.
    Daj jakiś link czegoś, co cię zainteresowało a się pomyśli, co się da zrobić.
  • Poziom 23  
    Witam

Ten układ nie będzie się nadawał, żeby wpiąć go w zasilanie lampy. W lampie musi być wbudowany jakiś zasilacz (najprawdopodobniej przetwornica) dający stałe napięcie do LED'ów. Trzeba by układ który "przerabiałby" 1-10V na sygnał PWM o odpowiednim wypełnieniu i z tym sterowaniem należałoby wpiąć się miedzy LED'y a zasilacz.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Witam.

Jeśli lampka jest na 230V i niema żadnej elektroniki sterującej (oprócz ograniczenia prądu) to układ ściemniacza będzie się nadawał idealnie.
    Tyle, że układ TEA do tego ściemniacza chyba nie jest już produkowany.
    Poza tym jeśli masz na wyjściu sterowania 1-10V to nie zgasisz nim lampy całkowicie. W systemie 0-10V 1V to 10%...
  • Poziom 23  
    LuckyDj napisał:
    Poza tym jeśli masz na wyjściu sterowania 1-10V to nie zgasisz nim lampy całkowicie. W systemie 0-10V 1V to 10%...

Dlaczego Kolega tak sadzi? Przecież można przyjąć, że 1V to 0% a 10V to 100% a po drodze mamy teoretycznie nieskończoną ilość stanów pośrednich.