Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam kłopot. Tuner Pioneer gubi sygnał.

08 Lis 2009 10:39 3259 7
  • Poziom 14  
    Tuner TX-540 czasem dłużej gra nawet 30min a czasem 30 sekund po czym gubi sygnał, przestraja się. Przestudiowałem już wszystkie posty dotyczące innych tunerów z podobnym problemem ale tuner TX-540 różni się budową gdyż posiada układ scalony TA7640 AP. Zimne luty polutowane, kondensatory elektrolityczne wymienione, półprzewodniki sprawdzone. Sprawdziłem napięcia na półprzewodnikach w okolicy heterodyny, wszystkie wydają się być stabilne, żadne jednak nie zmienia się podczas strojenia ręcznego (brak warikapów). Zauważyłem jednak niestabilne napięcie na nóżce 10 układu TA7640. Próbowałem różnych sposobów aby to ustabilizować, obecnie dołączony jest do tej nóżki kondensator 3300uF i jest jakby lepiej 5,2V gdy jest stacja zestrojona, natomiast kiedy stroję na inną stację to w
    momencie kiedy nie ma stacji zestrojonej napięcie rośnie do 6V, a kiedy znajduje stacje znowu spada do 5,2V. Kiedy zaczyna gubić stację efekt jest taki sam, napięcie sie zmienia. Dodam, że nie było od nowości przy nim grzebane.
    Na rysunku,czarnym, to co ze strony producenta z pdf`a a pozostałe to mój przypadek.
    Mam kłopot. Tuner Pioneer gubi sygnał.
    Już brakuje mi pomysłów!
    Proszę o pomoc.
    Za odpowiedzi niech kolegom Bóg wynagrodzi w dzieciach;P
  • Poziom 27  
    Do dalszych testów zapiąłbym tą 10 nóżkę na sztywno przez stabilizator 7805
    Czyżby sama kostka miała jakiś defekt?
    To gubienie sygnału to jak z opisu wynika odpływanie heterodyny (?) Sprawdziłeś czy w momencie tego zgubienia jest jakiś skok częstotliwości na heterodynie?
    To jest zgubienie w sensie odpłynięcia? Słyszysz po prostu wtedy szum UKF czy po prostu wszystko milknie? (pomijam układy ewentualne układy wyciszania itp - do testów wyłączone). Po zapięciu "ostro" trzymającego stabilizatora 7805 (wersja 1 Amperowa lub regulowany LM317 - dobrać napięcie wg specyfikacji kości) obserwowałbym zachowanie heterodyny - wskazany miernik częstotliwości. Jak dalej pływa heterodyna to bym cały obwód rezonansowy odłączył i zapiął tam coś własnej produkcji (cewkę powietrzną z pojemnością) i obserwował dalej. Sprawdź stabilność zasilania samej głowicy UKF. Gdyby blok zasilacza był "rzadki" w tym tunerze to zasil stabilizator z zewnętrznego źródła - tak aby uzyskać naprawdę sztywne napięcie +5V nawet przy obciążeniu 0,6A. Jeżeli heterodyna trzyma sztywno a to dziwne gubienie dalej występuje to podejrzewałbym obwód cewki demodulatora FM zapięty do nóżki 11.
    W momencie zgubienia sygnału przydałby się oscyloskop aby sprawdzić czy wtedy na wejściu p.cz. kostki - 15 nóżka - jest nadal sygnał 10,7MHz czy ginie. Jak sygnał na wejściu dalej jest a sygnał m.cz. uciekł to tak jak wyżej zbadaj obwód demodulatora. Na samym końcu dopiero obstawiam awarię układu scalonego.
  • Poziom 31  
    Postaraj się zamieścić cały schemat. To co zamieściłeś to układ bez głowicy UKF tylko z częścią AM. Według mnie sprawa leży w samej głowicy UKF. Czekam na schemat.
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Mam oscyloskop i sprawdze te przebiegi. Szczerze mówiąc to już zrezygnowałem z naprawy, ale koledzy dodali mi otuchy:) Niestety nie jestem w stanie dodac całego schematu gdyż go nie posiadam, przeszukałem na stronkach ale nic nie ma, jedynie odpłatnie. W sobotę postaram się usiąść do pomiarów i napiszę o wynikach.
    Odłączyłem zasilanie układu od zenerki i podłączyłem sztywne zasilanie - efekt ten sam. Objawy to takie, że przesuwa się pasmo, stacja odpływa po czym delikatnie trzeba ją zestroić kręcąc w lewo lub w prawo.
  • Poziom 31  
    To wygląda na uszkodzone ARCz. Czyli trzeba zaglądnąć do głowicy odbiorczej UKF. Ja mam pomysł żebyś otworzył obudowę i podczas pracy urządzenia izolowanym prętem np. drewnianym patyczkiem od lizaka podotykał poszczególne elementy. Coś może być luźne lub powstał tzw. zimny lut. Łatwo to znajdziesz bo kiedy dotkniesz odpowiedzialnego za ten stan rzeczy elementu zmieni się częstotliwość. Wystarczy przylutować i po kłopocie. Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 14  
    Witam,
    Wszystkie czynności proponowane przez kolegów wykonałem. Częstotliwość stabilna, napięcia też i na chwilę obecną nie mogę kontynuować diagnozy gdyż odbiornik pracuje i nie gubi fali:/ Znając mój tunerek, problem pojawi się za parę dni kiedy już go skręcę i wtedy wrócę do punktu wyjścia. Głowicę polutowałem przed pomiarami - efekt był ten sam.
    Pozdrawiam i niestety myślę, że problem będę poruszał niebawem kiedy znów zacznie się przestrajać.
  • Poziom 29  
    Jak jest tam warikap w ukł. Arcz. to być może on odpowiada za taki efekt.
  • Poziom 31  
    To co na końcu napisałeś podpowiada mi jedną myśl pęknięta ścieżka! Poszukaj tego ale z lupą i na dotyk. Gdzieś jest miejsce które po dotknięciu spowoduje taki stan. Zmierz sie z tym nie bój się że to wróci tylko spróbuj to wywołać dotykiem poszczególnych ścieżek np. ołówkiem. Ryzykujesz tylko tyle że to naprawisz. Pozdrawiam ! :))