Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asembler + mikrosterownik 8051

08 Lis 2009 11:31 2377 2
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów. Są to moje początki z programowaniem w języku Asemblera.

Pomyślałem, że napiszę program, który wyświetli mi liczbę na siedmiosegmentowym wyświetlaczu LED.

Do tego do wejścia układu czasowo licznikowego dołącze wyjście multiwibratora monostabilnego np. NE555, SN74121, który będzie generował impuls prostokątny o czasie trwania 65 ms. W tym momencie potrzebny program do mierzenia czasu trwania impulsu.

Do wejścia układu czasowo licznkikowego dołącze jeszcze wyjście multiwibratora astabilnego NE555, który będzie generował fale prostokątną o częstotliwość 20Hz. Na koniec do wejścia bramkującego INTi dołącze generator astabilny. Do tego musze dopisać program zliczający liczbę impulsów.

Wszystko opiera się o linie portu P1. Poradźcie mi czy to jest wykonalne i jak to zacząć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Kolego napisz na jakim jesteś etapie, co już potrafisz zrobić z tym mikrokontrolerem ?

Aha i jeszcze jedno. Po co mierzyć czas trwania impulsu prostokątnego skoro wiadomo, że będzie on trwał 65 ms?

Jak tak czytam ten post to wydaje mi się, że jest to jakieś zadanie ze szkoły/uczelni a Ty chcesz byśmy Ci pomogli je zrobić pod pretekstem nauki programowania 8051.
  • Poziom 42  
    moment, moment... Po co te generatory, bo nie łapię? Przecież jeśli chcesz sterować wyświetlaczem w sposób szeregowy to wystarczy zwykły licznik + kilka bramek... Dla ułatwienia warto byłoby jednak wyprowadzić linię resetującą, ale nie ma konieczności - wówczas wystarczy tylko pamietać stan w programie i wygenerować odpowiednią liczbę impulsów w celu wyświetlenia odpowiedniej cyfry na wyświetlaczu.